افشای طرح فشار به فیفا برای برکناری قطر از میزبانی جام جهانی

ورزش,فيفا,قطر,جام جهاني 2022

تهران – ایرنا – روزنامه گاردین از طرحی برای اعمال فشار به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با هدف برکناری قطر از میزبانی جام جهانی 2022 خبر داد که گفته می شود ناکام مانده است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه عصر یکشنبه افزود، این طرح به دست «سر لینتون کرازبی» استراتژیست شناخته‌ ‍شده سیاسی تهیه شده است که سابقه سال‌ها همکاری با حزب محافظه‌‎کار انگلیس و احزاب دست راستی در استرالیا و کانادا را در کارنامه‌اش دارد.
به نوشته گاردین، مشتری احتمالی وی برای این پروژه، «خالد الهیل» از جمله رهبران جناح مخالف دولت قطر بوده است.
براساس این گزارش، شرکت کرازبی موسوم به «سی‌تی‌اف» ماهیانه 300 هزار یورو به مدت 18 ماه برای اجرای طرح یاد شده درخواست کرده بود تا با فضاسازی منفی علیه قطر و بکارگیری رسانه‌های جمعی، فیفا را مجاب به تغییر میزبان بازی‌ها کند.
مبلغ نهایی این طرح که مربوط به آوریل سال گذشته (فروردین - اردیبهشت ) میلادی است و شخصا به امضای کرازبی رسیده، به 5.5 میلیون یورو می‌رسد.
به ادعای وکلای وی، در نهایت هیچ یک از مفاد این طرح جنجالی اجرایی نشد و قراردادی در این ارتباط به امضا نرسید.
قطر اولین کشور عربی است که میزبانی جام جهانی فوتبال را بر عهده گرفته است.
این کشور سال 2010 در رقابت با کشورهایی مانند آمریکا، کره جنوبی و استرالیا موفق به کسب میزبانی شد و از آن زمان برای تدارک این رویداد، اقدام به ساخت چند ورزشگاه‌ کرده است.
از جمله نگرانی‌هایی که در ارتباط با میزبانی قطر مطرح شده، دمای بالای هوا در زمان برگزاری جام جهانی است؛ مسئله‌ای که دوحه وعده داده است تا آن را با بهره‌گیری از فناوری‌های روز برطرف کند.
شبس ** 9386 **1613
کد N2085197