آفتاب

معبد خدای مخوف مکزیک کشف شد

معبد خدای مخوف مکزیک کشف شد

تهران- ایرنا- باستان شناسان در مکزیک در کشفی فوق العاده، اولین معبد معروف «خدای دباغ» را پیدا کردند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از فاکس نیوز، موبدان باستانی، «خدای دباغ» را با کندن پوست انسان های قربانی شده و بر تن کردن پوست آنها، پرستش می کردند.
موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک اعلام کرد که این یافته در جریان حفاری های اخیر در یک محوطه باستانی در ایالت «پوئبلا» در مرکز مکزیک به دست آمد.
دو تخته سنگ شبیه جمجمه انسان و تخته سنگی که یادآور خدای دباغ یا «اکسیپ توتک» است، در جریان این عملیات حفاری کشف شد.
تمجید و تکریم این خدا به عنوان راهی برای تضمین باروری و باز رویش در نظر گرفته می شد.
تخته سنگ معرف اکسیپ توتک، یک دست اضافی آویزان در زیر بازو دارد که نشان می دهد این خدا، پوست یک انسان قربانی شده را بر تن داشته است.
تاثیر خدای دباغ بر باروری، احیای چرخه کشاورزی و جنگ، از سوی فرهنگ های متعددی در غرب، مرکز و خلیج مکزیک به رسمیت شناخته شده است.
این معبد بین سال های یکهزار تا 1260 قبل از میلاد مسیح ساخته شد و محاسبات باستان شناسی حاکی است که طی آیین و رسومی، قربانیان در نبردهایی از نوع جنگ های گلادیاتورها کشته می شدند و پوستشان کنده می شد.
براساس این گزارش، علاوه بر کشف مجسمه سنگی از خدای اکسیپ توتک، دو قربانگاه نیز در این محوطه باستانی کشف شده است.
این کشف، جدیدترین یافته چشمگیر باستان شناسان در کشور مکزیک به شمار می رود.
سال گذشته نیز باستان شناسان یک تونل پر رمز و راز و تالاری را در زیر «هرم ماه» در شهر باستانی تئوتیهوآکان مکزیک پیدا کردند.
در کشفی دیگر، ماسکی باستانی متعلق به پادشاه تمدن مایا در سده هفتم در جنوب مکزیک پیدا شد.
در این میان، ردیفی گسترده از جمجمه های دفن شده در زیر خیابان های مکزیکوسیتی امروزی نیز یادآور جزئیات هولناک از قربانی کردن انسان ها در تمدن آزتک ها است.
فراهنگ**9109** 1055
کد N2052568

وبگردی