تحقیقات جدید نشان می دهد؛

داروی دیابت به کاهش ریسک نارسایی قلبی کمک می کند

سلامت

تحقیق جدید نشان می دهد داروی دیابت موسوم به Farxiga (dapagliflozin) می تواند فایده ای دوگانه برای بیمار داشته باشد و احتمال نارسایی قلبی را هم در بیمار کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق نتایج مطالعات جدید توسط محققان بیمارستان زنان و بریگام بوستون، بیماران مبتلا به دیابت نوع۲ که Farxiga (dapagliflozin) مصرف می کردند در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما، شاهد کاهش احتمال بستری شدن به دلیل نارسایی قلبی تا ۲۷ درصد بودند.

دکتر «استفن ویویوت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «نتایج آزمایشات ما نشان می دهد انتخاب درمانی نظیر این دارو، علاوه بر درمان موثر در کاهش گلوکز خون، می تواند در کاهش ریسک مشکلات قلبی و کلیوی هم موثر باشد.»

در مطالعه جدید، بیش از ۱۷ هزار بیمار مبتلا به دیابت نوع۲ در رده سنی ۴۰ سال به بالا حضور داشتند. حدود ۷۰۰۰ نفر از آنها مبتلا به بیماری قلبی بودند و بیش از ۱۰ هزار نفرشان دارای فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی بودند.

بیماران روزانه ۱۰ میلیگرم Farxiga یا دارونما دریافت می کردند. Farxiga نوعی دارو موسوم به بازدارنده SGLT۲ است.

نتایج نشان داد مصرف این دارو موجب کاهش ریسک حمله قلبی، سکته و مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی نشد، اما بیمارانی که این دارو را مصرف کردند شاهد کاهش ۲۷ درصدی احتمال بستری شدن شان در بیمارستان به خاطر نارسایی قلبی بودند.

به گفته محققان، ریسک نارسایی کلیوی و مرگ ناشی از نارسایی کلیه هم در این افراد کاهش یافته بود.

کد N2007188