آفتاب

افزایش ۶۰ درصدی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سال ۹۶

افزایش ۶۰ درصدی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سال ۹۶

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به تفاهم‌نامه منعقده میان این صندوق و سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت:‌ با تاکید، تلاش و پیگیری مستمر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۶۰ درصد به آمار بیمه‌شدگان زیر مجموعه این صندوق در سال ۹۶ افزوده شد.

به گزارش ایلنا، سیدحسین سیدزاده دوشنبه شب در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه اظهار داشت: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران با هدف حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تکلیف برنامه سوم توسعه و در راستای سیاست انتقال بخشی از تصدی‌های دولتی با تصویب هیات وزیران در سال ۸۲ به طور رسمی تشکیل شد.

وی ساماندهی و یکپارچگی در حمایت از جامعه نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان و تبدیل حمایت‌های مقطعی متکی بر منابع مالی مردمی و غیردولتی، حمایت از خلاقیت ها و نوآوری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر، شناسایی، جذب و هدایت استعدادها در حوزه فرهنگ و هنر و جذب سرمایه‌گذاری‌ها و تامین منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر و توسعه مرحله‌ای کمیت و کیفیت حمایت‌ها منطبق با اولویت بندی اعضا و نیازها و افزایش تعداد افراد تحت پوشش را از دیگر اهداف و سیاست‌های صندوق اعتباری هنر برشمرد.

۴۵ هزار نفر اهالی فرهنگ، هنر و رسانه عضو صندوق هنر هستند

سیدزاده به عضویت بیش از ۴۵ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در صندوق اعتباری هنر اشاره و پیش بینی کرد با حمایت و توجه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمار عضویت در این صندوق تا پایان امسال به رشد قابل توجهی برسد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در این خصوص، ماموریت اصلی صندوق را توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر عنوان کرد.

وی افزود: ‌معتقدیم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صحیح و منسجم می‌توانیم در پایان نتیجه درخشان‌تری را شامل حال اعضا و صندوق کنیم.

سیدزاده، تاکیدات دکتر روحانی، رئیس جمهوری بر حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را یادآور شد و گفت: رئیس‌جمهوری دولت دوازدهم در اولین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات، قول حمایت و پشتیبانی از حوزه فرهنگ و هنر داد و این امر، نشانگر اهمیت و اهتمام وی به این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد:‌ درصدد هستیم در صندوق اعتباری هنر، برای تدوین و پیش بینی یک بسته فرهنگی حمایتی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با یادآوری اینکه سیاست های حمایتی این صندوق بر چهار رکن بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تکریم و مستمری و خدمات رفاهی، تسهیلاتی و وام تنظیم شده است، افزود: طبق توافق سازمان تامین‌ اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط با معرفی‌نامه این صندوق، تحت پوشش بیمه تأمین ‌اجتماعی قرار می گیرند.

به گفته وی، اعضای صندوق اعتباری هنر می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل ۱۰درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه برخوردار شوند و ۸ درصد توسط فرد پرداخت می شود.

سیدزاده خاطرنشان کرد: با توجه به بند ب ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و در راستای گسترش پوشش بیمه‌ای به نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان و برخورداری آنان از معافیت در پرداخت بخشی از حق بیمه از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها، از سال ۹۱ مقرر شد، صندوق نسبت به معرفی افرادی واجد شرایط که از تاریخ اول فروردین ۱۳۸۸ به بعد فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای بودند، اقدامات لازم را به عمل آورد.

سیدزاده با بیان اینکه در سیاست‌ها و کار ویژه‌های صندوق به دنبال تمرکززدایی از فعالیت‌های صندوق در تهران و ایجاد عدالت در برخورداری همه اعضای صندوق در سراسر کشور از امکانات این مجموعه هستیم، گفت: تلاش ما براین است که طبق برنامه‌ریزی سند راهبردی صندوق، تا سه سال آینده تمام فعالیت‌های صندوق را از طریق اینترنت در اختیار همه اعضا در سراسر کشور قرار دهیم و با تعریف برنامه‌های استانی، زمینه برخورداری همه اعضا و هنرمندان را از امکانات صندوق فراهم آوریم.

پوشش بیمه ای بیش از ۳۲ هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر هستند، اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه نیز از محل هدفمندی یارانه‌ها بیمه شده‌اند.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه امسال گفت: ۱۲ هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر به جمع بیمه‌شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شدند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: براساس موافقت‌نامه میان سازمان تامین اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ اول آذرماه ۱۳۸۱، تنها ۲۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران با هزینه صندوق اعتباری هنر از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند می‌شدند.

وی ادامه داد: طی این سالها ۱۰ هزار نفر نیز از طریق بند ب ماده ۱۱ ایین نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده و در سال ۹۶ برای اولین بار ۶۰ درصد به تعداد بیمه‌شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شد.

بدهی صندوق به تامین اجتماعی تسویه شد

مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان درباره بدهی‌های مانده از گذشته (حدود ۳۸ میلیارد تومان) این صندوق به سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: با مساعدت و پیگیری سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، براساس تفاهمنامه‌ای بدهی انباشته صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی تسویه شد.

وی افزود: همچنین مقرر شد با پیگیری‌های بعدی افراد واجد شرایط هنرمند، روزنامه‌نگار، نویسنده و خبرنگار مردان بالای ۵۰ سال و زنان ۴۵ سال سن نیز از طریق صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی معرفی شوند.

بیمارستان میلاد خدمات ویژه به هنرمندان می‌دهد

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به امضای تفاهم‌نامه همکاری با سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر مبنای این تفاهم‌نامه مقرر شد، بیمارستان میلاد خدمات خود را به صورت ویژه و بدون نوبت در اختیار اعضای صندوق اعتباری هنر شامل هنرمندان، اهالی رسانه و نویسندگان قرار دهد.

ایشان با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۶ با عنوان " اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" گفت: یکی از بسترها و زیرساخت‌های اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هست، توجه به مقوله اقتصاد فرهنگ و صنعت فرهنگ است.

سیدزاده در تشریح این موضوع گفت: وقتی بحث از اقتصاد به میان می‌آید با اعداد، ارقام و بودجه محدود روبرو هستیم زیرا سقف تولیدات در صنایع مختلف مشخص است. اما وقتی سخن از حوزه فرهنگ، هنر و کار فرهنگی و هنری به میان می‌آید چون با عنصر زنده‌ای با نام انسان مواجه هستیم، این انسان مجموعه‌ای از استعدادها و ظرفیت‌های مختلف است و ذات هنر محدودیتی را برنمی‌تابد، با حجم گسترده‌ای از تولیدات در حوزه‌های مختلف هنری روبرو می‌شویم.

مدیرعامل صندوق  اعتباری هنر با اشاره به تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید گفت: یکی از دغدغه‌های دکتر صالحی امیری، ایجاد زیرساخت‌های بنیادین برای تقویت و تبیین اقتصاد فرهنگ است. ایشان معتقدند اقتصاد فرهنگ می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات اقتصادی و زمینه ساز اقتصاد مقاومتی و تولید انبوهی از مشاغلی باشد که ارتباط مستقیمی با فرهنگ، هنر و هویت فرهنگی ما دارند.

کد N1718949

وبگردی