نمایندگان مجلس دهم به صالحی‌امیری چگونه نگاه می‌کنند؟

کتاب و اندیشه,سیدرضا صالحی‌امیری

به نظر می‌سد سوابق مدیریتی صالحی‌امیری در حوزه فرهنگ برای بخش اصلی نمایندگان نمره قابل قبولی دارد که احتمالا می‌تواند مجوز ورودش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باشد.

سیدرضا صالحی‌امیری قرار است فردا سه‌شنبه (یازدهم آبان‌ماه) به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت رای اعتماد از نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی به بهارستان برود. به نظر می‌رسد حسن روحانی با امید به همراهی مجلس دهم اقدام به معرفی این گزینه برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده است و آرای نمایندگان به صالحی‌امیری و همین‌طور دو گزینه دیگر یعنی دانش آشتیانی و مسعود سلطانی‌فر می‌تواند محک خوبی برای همراهی مجلس و دولت باشد.

طبیعتا در این راستا نظر نمایندگان مجلس دهم که بعد از انتخابات مجلس دهم در هفتم اسفندماه سال گذشته گفته می‌شود همراهی بیشتری با دولت دارند؛ بسیار مهم است و اینطور که به نظر می‌سد سوابق مدیریتی او در حوزه فرهنگ برای بخش اصلی نمایندگان نمره قابل قبولی دارد و می‌تواند مجوز ورودش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باشد.

گزینه مناسب این مقطع است

یعقوب شیویاری با بیان اینکه با توجه به رزومه ارائه شده از سوی صالحی امیری به احتمال زیاد وی ازجمله وزاری پیشنهادی است که موفق به کسب به رای اعتماد مجلس شورای اسلامی خواهد شد، می‌گوید: صالحی امیری در این مقطع زمانی گزینه مناسبی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد به شمار می‌آید. امیدواریم گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهتر از وزرای گذشته در این وزارتخانه عمل کند و امیدواریم صالحی امیری بتواند رأی طیف‌های مختلف مجلس ازجمله اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین را به خود جلب کند و عملکرد قابل قبولی طی ۶ ماه باقیمانده از فعالیت دولت یازدهم، ارائه دهد.

می‌تواند کشور را از ولنگاری فرهنگی نجات دهد

محمدعلی پورمختار نیز سابقه فعالیت فرهنگی صالحی‌امیری را مثبت ارزیابی و بیان می‌کند: گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد به حاکمیت فرهنگ دینی در کشور است. صالحی امیری فردی نظریه‌پرداز در حوزه مسائل فرهنگی و اعتقادی است و مطمئنا با توجه برنامه‌های ارائه شده از سوی او، موفق خواهد شد کشور را از ولنگاری فرهنگی نجات دهد. مطمئنا حضور او در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار کارساز خواهد بود و امیدواریم برخی نابسامانی‌هایی که در عرصه فرهنگ رخ داده و موجب نارضایتی مقام معظم رهبری و برخی متدینین شده را پایان دهد.

تحول‌آفرین است

همچنین علیرضا رحیمی نیز باتوجه به سابقه مدیریتی صالحی امیری در حوزه فرهنگی یادآور می‌شود: مطمئنا حضور صالحی‌امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار مثمرثمر خواهد بود. سابقه مدیریتی صالحی امیری نشان از شخصیتی تحول‌آفرین او می‌دهد و تسلط او به حوزه و مسائل فرهنگی نقطه قوت و امتیازش برای کسب رای اعتماد محسوب می‌شود. به نظرم صالحی امیری صلاحیت لازم را برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد، چراکه به چالش‌های حوزه فرهنگ و هنر نیز به طور کامل تسلط و اشرافیت دارد.

 رزومه‌اش قابل قبول است

فریده اولادقباد نیز می‌گوید: صالحی امیری گزینه مناسبی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. سابقه فرهنگی و مدیریتی صالحی‌امیری نمره قابل قبولی می‌گیرد و امیدواریم گزینه پینشهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موفق به حل مشکلات عرصه فرهنگ و هنر شود.

نماینده تهران با اشاره به اینکه جوانان ما دچار دوگانگی ارزشی و به تبع آن بیگانگی از جامعه شده‌اند، می‌افزاید: این امر فرار مغز‌ها را در پی داشته است امیدواریم صالحی امیری به عنوان گزیده پیشنهادی رئیس جمهور راهکارهای لازم را برای حل مشکلات داشته باشد. همچنین گزینه پیشنهادی رئیس جمهور باید جایگزین مناسبی برای تبلیغات رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای داشته باشد تا بتوانیم با هجمه‌های فرهنگی آن‌ها مقابله کنیم. صالحی امیری باید تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی کشورهای اروپایی و آمریکا داشته باشد. اصولا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به عنوان متولی اصلی در عرصه فرهنگ با بهره‌گیری از فرهنگ غنی اسلامی – ایرانی با هجمه‌های فرهنگی مقابله کند.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تدابیر ویژه‌ای برای امنیت شغلی هنرمندان اندیشیده شود، می‌گوید: رزومه و سابقه فرهنگی صالحی امیری خوب و قابل توجه است اما امیدواریم در عرصه عمل نیز موفق به تحقق اهداف و ارائه راهکار‌ها برای رفع مشکلات فرهنگی شود. متاسفانه بسیاری از هنرمندان ما هنوز بیمه نیستند بنابراین به دلیل درگیر شدن در معیشت‌های زندگی نمی‌توانند دست به تولیدات محتوایی مناسب بزنند.

در پیگیری مطالبات فرهنگ و هنر موفق است

محمدرضا نجفی تاکید می‌کند: هر سه گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش از جامعیت و کفایت متناسب با مسئولیت‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته است، برخوردار هستند. همچنین با توجه به اقتضائات فعلی کشور و در راستای همراهی با دولت تدبیر و امید لازم است که مجلس از گزینه‌های پیشنهادی رئیس جمهور در هر سه وزارتخانه حمایت کند. باید هرچه سریع‌تر فعالیت وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش شروع شود.

نماینده مردم تهران؛ صالحی امیری را فردی متدین و با دانش و بینش لازم برشمرده و می‌گوید: صالحی امیری فردی شجاع و جسور است مطمئنا با جدیت پیگیر مطالبات در عرصه فرهنگ و هنر خواهد بود. او معیارهای اعتدالی و اصلاح‌طلبانه دارد و از معیارهای شخصی، اعتقادی و ایمانی شاخصی نیز برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار است.

قادر به ایجاد تعادل است

حجت الاسلام احمد مازنی نیز بیان می‌کند: با توجه به جلساتی که در کمیسیون فرهنگی و کمیته فرهنگی فراکسیون امید در خصوص صالحی امیری برگزار شده است، بر این باوریم که وی به لحاظ علمی به حوزه فرهنگ و هنر اشرافیت کاملی دارد. در کل صالحی امیری قدرت لازم برای در خدمت گرفتن سرمایه‌های انسانی سازمانی برای پیشبرد اهداف مدنظر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارد. گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فردی اهل تعامل است و می‌تواند تنازعات در حوزه فرهنگ را در بین ذینفعان از بین ببرد. البته پیش‌بینی ما این است که هر سه گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارتخانه‌های فرهنگ، ورزش و جوانان و آموزش و پروش موفق به کسب آرا خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه صالحی امیری قادر به ایجاد هماهنگی بین علما، هنرمندان و نحله‌های فرهنگ و هنر و مصرف کنندگان محصولات فرهنگی خواهد شد، می‌افزاید: وی با تعادل در عرصه فعالیت‌های هنری اقدام خواهد کرد.

نگاه فرهنگی دارد

محمود صادقی هم صالحی امیری گزینه مناسبی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌داند و می‌گوید: اینکه صالحی امیری با توجه به سوابق عملکردی‌اش در حوزه فرهنگ موفق به کسب آرای اکثریت نمایندگان مجلس دهم خواهد شد. او نگاه فرهنگی به مسائل کشور دارد و این نکته حائز اهمیتی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

جزو نیروهای خوش‌فکر است

همچنین الیاس حضرتی با اشاره به اینکه صالحی امیری جزو نخبگان خوش فکر و متعهد است، بیان می‌کند: مطمئنا حضور صالحی امیری در مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منشا اثر در عرصه فرهنگ و هنر کشور خواهد بود. او قادر است وضعیت آشفته به هم ریخته در عرصه فرهنگ و هنر را ساماندهی کند.

با اطمینان می‌توان ارشاد را به او سپرد

محمد فیضی نیز با اشاره به اینکه جای تقدیر و تشکر از رئیس جمهور دارد که به مطالبات مردم مبنی بر تغییر در عرصه فرهنگ و هنر پاسخ مناسب داده‌اند، می‌گوید: خوشحالیم که دکتر روحانی تغییرات را از تیم فرهنگی خود آغاز کرد‌ه است. بنده از رئیس جمهور به خاطر پاسخ به مطالبات مردم در عرصه فرهنگ و هنر تقدیر و تشکر می‌کنم. صالحی‌امیری فردی کاملا منطقی، باسواد، دارای ایده و برنامه‌ریزی مناسب در عرصه فرهنگ و هنر است و می‌توان با اطمینان تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به او موکول کرد. البته با توجه به مدت محدود باقیمانده از دولت یازدهم نمی‌توان انتظار معجزه از صالحی امیری داشت اما وی فردی است که می‌تواند ریل گذاری مناسبی را در عرصه فرهنگ و هنر داشته باشد.

 به مسائل فرهنگی تسلط کامل دارد

مسعود پزشکیان هم صالحی‌امیری را فردی مناسب برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی می‌کند و می‌گوید: صالحی امیری به مسائل فرهنگی، علمی و کار‌شناسی مسلط است و مطئنا در عرصه فرهنگ و هنر بسیار مثمرثمر خواهد بود. امیدوارم با توجه به برنامه‌های ارائه شده از سوی صالحی امیری وی در مدت باقیمانده از دولت یازدهم موفق به اجرای برنامه‌های خود در این وزارتخانه شود.

 به منازعات فرهنگی پایان می‌دهد

ولی داداشی هم با اشاره به اینکه صالحی امیری فردی معتدل و مسلط به حوزه فرهنگی است، بیان می‌کند: مطمئنا وی می‌تواند سیاست‌های مدنظر دولت، مجلس و مقام معظم رهبری را عملیاتی کند. هرچند مدت اندکی از فعالیت دولت یازدهم باقی مانده است، اما صالحی می‌تواند موفق به اجرای برنامه‌های خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شود. امیدوارم صالحی با اجرای برنامه‌های خود بتواند به منازعات در بخش فرهنگ و هنر پایان دهد. صالحی امیری قادر خواهد بود تعادل را در عرصه فرهنگ و هنر حاکم کند و گزینه پیشنهادی رئیس برای تصدی وزارت فرهنگ قادر است اکثریت مجلس را با خود همراه کند.

اهل فرهنگ و محقق است

محمدجواد فتحی؛ عضو کمیسیون حقوقی قضایی و نماینده تهران با اشاره به سوابق اجرایی گزینه پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عرصه فرهنگ می‌گوید: صالحی امیری فردی محقق، دارای کتاب‌های متنوع و مقالات متعددی در زمینه‌های مختلف فرهنگی است. مطمئنا صالحی امیری در اداره وظایف خود در عرصه فرهنگ شایسته و موفق عمل خواهد کرد. البته هر سه گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش قابل دفاع هستند و اضافه شدن این افراد به مجموعه دولت منجر به موفقیت هرچه بیشتر دولت یازدهم خواهد شد.

گفت‌وگو: فاطمه اصلان‌زاده

کد N1536059