معاون صنایع‌دستی در جمع هنرمندان هنرهای صناعی:

نوآوری در طراحی، خونی تازه در کالبد صنایع‌دستی ایران می‌دمد

فرهنگی

معاون صنایع‌دستی در گردهمایی هنرمندان هنرهای صناعی گفت: صنایع‌دستی باید خلاقه و هویت‌دار باشد یعنی هر محصول صنایع دستی ایرانی در هرجای دنیا مشخص و شناخته شده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، گردهمایی هنرمندان برنامه هنرهای صناعی با موضوع فراخوان مسابقه طراحی صنایع دستی عصر روز گذشته ۳ آبان ماه با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، علی حاجی شیزری مدیرکل توسعه، ترویج وآموزش معاونت، دکتر هوشیار استادیار دانشگاه هنر دانشگاه سوره، دکتر امیر مسعود انوشفر و جمعی از هنرمندان علاقمند در حوزه‌های مختلف تجسمی، معماری، مد و لباس و هنرهای سنتی و صنایع دستی در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

در این مراسم بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت :باید طراحی محصول صنایع‌دستی دارای هویت  ایرانی باشد، همچنین قیمت تمام شده در صنایع دستی واقعا زیاد است باید طوری رفتار شود که این طرح های به دست آمده کاربردی باشد و با قیمت‌های پایین  به مصرف کننده و خریدار ارائه شود.

او همچنین تاکید کرد: مخاطب بیرونی باید مجذوب طرح ها شود واین نیازمند سلیقه شناسی عمومی است نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهانی به این دلیل که جدیدا با افتتاح چندین نقطه فروش محصولات صنایع دستی در خارج ازکشور مثل لاهه، عملا آنها خواهان کالاها و محصولاتی هستند که با سلیقه مردم انها مطابق باشد، اکنون در اروپا خواهان صنایع دستی با طرح های شلوغ مثل صنایع دستی ایران نیستند، بلکه محصولاتی ساده می خواهند که عمق آپارتمان های کوچک آنها را بیشتر کرده و آپارتمان را بزرگ جلوه دهد.

معاون صنایع دستی کشوردر پایان سخنانش یادآور شد: ما امیدواریم با همکاری شما استادان رشته های مختلف هنری خونی تازه و روحی تازه با نوع آوری در طراحی متناسب با زندگی معاصر امروز در کالبد صنایع دستی جریان یابد و همانطورکه صنایع دستی را از ورطه سقوط گذشته اش نجات دادیم و به رشد رساندیم اکنون نیزبه فصلی جدید در ارتباط با سایر کشورها برسیم.

مسابقه جایزه بزرگ در طراحی هنرهای سنتی به زودی با محورهای اصلی: داشتن تعریف صنایع دستی، تناسب با زندگی معاصر، نوآوری و خلاقیت و داشتن پروسه از ایده تا طرح و تولید و عرضه،  در سه بخش محتوایی کاربردی و مفهومی، اشیاء و ظروف کاربردی، پوشاک ومتعلقات وابسته و اشیاء غیر ثابت و منقول وابسته به معماری داخلی در سطح عمومی برگزار می شود.

این نشست که به اهتمام دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی معاونت صنایع دستی کشور برگزار شد با پرسش و پاسخ هنرمندان و صنعتگران مدعو پیرامون برگزاری مسابقه بزرگ طراحی صنایع دستی به کار خود پایان داد.

کد N1531016