معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور:

دهکده صنایع‌دستی شیعی راه‌اندازی می‌شود

فرهنگی

معاون صنایع‌دستی در دیدار با رئیس حوزه‌های علمیه سراسر کشور از راه‌اندازی دهکده صنایع دستی شیعی در قم خبر داد و بر لزوم توجه به صادرات صنایع دستی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور؛ بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در سفر یک روزه به استان قم در دیدار با آیت‌الله اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه و رئیس حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره بر لزوم توسعه بازارهای فروش صنایع دستی و نیز رونق صادرات گفت: در این سه سال دولت تدبیر و امید در حوزه صنایع دستی عملکرد بسیار خوبی داشته‌ایم در حالی که آمارها در دولت قبل سیر قهقرائی این حوزه را نشان می‌داد، در رقابت با چین و ترکیه و هند بازار صنایع دستی را از دست داده بودیم و حتی سوغات زیارتی عمدتاً در دست چینی‌ها بود، اما دولت یازدهم با ارایه چهره واقعی ایران و مردم ایران اشاعه دهنده فرهنگ و هنر ایران به دنیا بود.

وی تصریح کرد: مهمترین شاخص در حوزه صنایع دستی بحث شاغلین این رشته و فروش صنایع تولیدی است، که با برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات انجام شده ۱۰ الی ۱۵ درصد در قسمت اشتغال، ۲۰ الی ۳۵ درصد در قسمت صادارت و ۵۰ در صد در حوزه فروش داخل رشد داشته‌ایم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور یادآور شد: در این سه ساله در عرصه صنایع دستی زایش ما بیشتر از ریزش ما بوده است و این زایش در زیر رشته‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. آمار و ارقام نشان دهنده احیای مجدد صنایع دستی در کشور است که در این میان ۳۵۰ هزار نفر به صورت تمام وقت زیر پوشش ما هستند و حدود یک میلیون نفر به صورت پاره وقت زیر چتر حمایتی ما قرار دارند.

وی همچنین افزود: در دنیا حدود ۴۰۰ نوع رشته صنایع دستی وجود دارد که در این میان کشور ایران با حدود ۳۰۰ نوع رشته دارای بیشترین تنوع صنایع دستی در جهان است؛ گستردگی سرزمین، تنوع اقلیمی و تعدد اقوام موجب شده تا بیشترین نوع صنایع دستی را در ایران شاهد باشیم.

معاون صنایع‌دستی کشور در دیدار با آیت‌الله اعرافی با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به حوزه ترویج و تبلیغ صنایع‌دستی گفت: مشکل ما در عرصه صنایع‌دستی ترویج و تبلیغ است که انتظار داریم به یاری مراکز علمیه سراسر کشور و مرکز جامعه المصطفی العالمیه، این مشکل بر طرف شود و بتوانیم قدمی در راه اصلاح الگوی مصرف برداریم. که در میان نحوه صحیح زندگی ما مقام معظم رهبری برای همه سرمشق و الگو است.

وی تاکید کرد: از مرکز جامعه المصطفی العالمیه درخواست داریم که در راه گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی صنایع‌دستی ما را همراهی کنند به ویژه در زمینه زیلوبافی که حضرت آقا به صورتی بسیار حکیمانه از آن استفاده می‌کنند و ای کاش ما در این زمینه نیز از ایشان در جامعه الگوبرداری کنیم.

وی در ادامه سخنانش افزود: در صحبت‌هایی که با شهردار داشتیم مطرح شد که با توجه به حضور گسترده طلاب در قم، یک دهکده صنایع دستی شیعی راه‌اندازی کنیم که بسیار می‌تواند به ما کمک کند. در این دهکده می‌توان آثاری از صنایع دستی کشورهای مختلف را داشت با این کار به نوعی آشنایی‌سازی با هنرهای سنتی کشورهای دیگر نیز صورت می‌گیرد، همچنین می‌توان به این هنرمندان آموخت که می توان در کنار کارهای فرهنگی کارهای تبلیغی نیز انجام داد این کار زمینه را برای آشنایی هنرمندان کشورهای حاضر با فعالیت های اقتصادی فراهم می کند تا در کشورخودشان نیز به این حوزه بپردازند البته ما نیز در آینده می توانیم در این کشورها بازارهای فروش داشته باشیم.

کد N1531006