آغاز نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ویژه ایران‎

کتاب و اندیشه,شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد

مراسم افتتاحیه شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد در حالی برگزار شد که ایران امسال میهمان ویژه این نمایشگاه است.

به گزارش ایلنا، مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد عصر دیروز (یکشنبه، دوم آبان‌ماه) در پایتخت صربستان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعیت زیادی از مردم صربستان در کنار مسئولان و نویسندگان و ناشران برگزار شد ایوان نگریشورات رییس موسسه ادبیات صربستان با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب گفت: جهان پیچیده‌ترین کتاب ممکن است که باید آن را مطالعه کرد.

نرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینما نیز با اشاره به اهمیت کتاب در ایران در سخنانی گفت: ما نویسنده مردمی در ایران هستیم که با کتاب زندگی می‌کنند. هرساله چند میلیون ایرانی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران بازدید می‌کنند. در طول همین چهار سال اخیر حدود ۳۰۰ هزار عنوان کتاب در ایران چاپ شده که حدود ۱۶۰ هزار عنوان آن برای اولین‌بار منتشر شده است.

آبیار در بخشی از صحبت‌هایش با بیان اینکه زنان ایرانی از دهه ۲۰ شمسی قلم به دست گرفتند و نوشتن را آغاز کردند اظهار کرد: امروزه در ایران در کنار هر پنج نویسنده مرد، سه نویسنده زن وجود دارد.

او در پایان، مسئولان نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد و همچنین ناشران صربستان را به حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران دعوت کرد و گفت: این نمایشگاه هر ساله با حضور تعداد زیادی از نویسندگان و ناشران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

بعد از سخنرانی‌ها و اجرای موسیقی، برای افتتاح غرفه ایران برنامه ویژه‌ای در نظر گرفته شده بود. در این بخش نقالی شاهنامه توسط بانوان هنرمند ایرانی و اجرای موسیقی ایرانی با حضور مسئولانی از دو کشور برگزار شد.

ولادان ووکوساولیویج وزیر فرهنگ و رسانه صربستان، ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مجید فهیم‌پور سفیر ایران در صربستان، رییس جامعه العلماء صربستان، راسم لیانیچ وزیر جهانگردی صربستان، محسن سلیمانی رایزن فرهنگی ایران در بلگراد، محمدعلی کیانی رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان، عامری رایزن فرهنگی ایران دربوسنی و مهرداد آگاهی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله مسدولان حاضر در این مراسم بودند.

وزیر فرهنگ صربستان با همراهی مسئولان ایرانی از بخش‌های مختلف غرفه ایران بازدید کرد و با برخی هنرمندان و ناشران حاضر به گفت‌وگو پرداخت.

ولادان ووکوساولیویچ در پایان این دیدار‌ها با تمجید از فرهنگ و هنر ایران، بر گسترش همکاری‌های فرهنگی با ایران تاکید کرد.

انتشارات بین‌المللی الهدی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجمع ناشران دفاع مقدس، بنیاد سعدی، آژانس ادبی نوروز، انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، انتشارات علمی و فرهنگی، انتشارات جامعه المصطفی، کتاب‌های ایران‌شناسی، ادبیات معاصر، کتاب‌های کودک و نوجوان؛ صنایع دستی و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به همراه نمایش آثار هنرمندان ایران از جمله تصویرگری، خوشنویسی و مینیاتور و تذهیب از بخش‌های مختلف غرفه ایران در شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد هستند.

همچنین مصطفی مستور نویسنده، فرهاد حسن‌زاده نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، الهه خاتمی خوشنویس، فریده تطهیری مقدم مینیاتوریست و تذهیب‌کار، مژگان شیخی نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، مهرزاد دانش منتقد سینما و دبیر هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسیم مرعشی نویسنده و تصویرگرانی شامل مهشید دارابی، سحر میرحسینی، سحر خراسانی و راحله برخورداری از جمله میهمانان ایرانی حاضر در نمایشگاه کتاب بلگراد هستند.

 

کد N1530265