دبیر کارگروه مد و لباس:

بانک اطلاعاتی طراحان و تولیدکنندگان لباس عاشورایی تدوین می‌شود

فرهنگی

دبیر کارگروه مد و لباس از راه‌اندازی سایت لباس عاشورایی و همچنین تدوین بانک اطلاعاتی طراحان و تولیدکنندگان این حوزه خبر داد.

حمید قبادی در گفتگو با خبرنگار  مهر از گردآوری بانک اطلاعاتی طراحان و تولیدکنندگان لباس عاشورایی خبر داد و گفت: از ۲۶ مهرماه،  نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی، کار خود را در تالار وحدت آغاز کرده و آنچه در این نمایشگاه می‌بینیم، جمع‌بندی  فعالیت‌هایی است که تاکنون انجام شده؛ ما بر آن هستیم تا اطلاعات مربوط به طراحان و تولیدکنندگان این حوزه را در قالب یک بانک اطلاعاتی گردآوری کنیم و بستر مناسبی فراهم آوریم تا هم خود فعالان این حوزه را بشناسیم هم موجب ارتباط آنها با یکدیگر و تبادل نظر و اطلاعات در این زمینه شویم.

دبیر کارگروه مد و لباس به راه اندازی سایت رسمی لباس عاشورایی اشاره و بیان کرد:ما در قالب این سایت اطلاعات مربوط به فعالان لباس عاشورایی را به علاقه‌مندان ارائه می‌کنیم تا هم فعالیت‌ها در این حوزه سر و سامان بگیرد و هدفمند شود هم خود طراحان و تولیدکنندگان انگیزه پیدا کنند و علاقه‌مند شوند تا به ارائه طرح‌های نو در این زمینه بپردازند.

قبادی، لباس را رسانه‌ای برای انتقال مفاهیم ارزشی دانست و افزود: لباس یک رسانه است و تنها جنبه پوشانندگی ندارد از این‌رو با برگزاری نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی کوشیدیم  تا لباس را بهانه‌ای برای انتقال زیبایی‌های عاشورا و انتقال مفاهیم معنوی قرار دهیم و به تقدیر از کسانی بپردازیم که با طراحی لباس‌های عاشورایی به زنده نگه داشتن یک فرهنگ که برپایه ایثار و از خودگذشتگی است کمک می‌کنند.

دبیر کارگروه مد و لباس درباره آنچه در نمایشگاه لباس عاشورایی ارائه شده گفت: لباس‌های زنانه، مردانه و بچه‌گانه، همچنین لباس‌هایی که شبیه‌خوان‌ها به تن می‌کنند؛ لباس‌های ویژه تمثیل‌سازی حضرت علی‌اصغر (ع) (شیرخوارگان حسینی) و نمایش لباس‌ها و سربندهای عاشورایی دوران دفاع مقدس از جمله بخش‌های مختلف این نمایشگاه است. در حاشیه نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی نیز، کارگاه آموزشی دوخت پرچم، طراحی و چاپ المان‌های عاشورایی، برگزار می‌شود. برگزاری نمایشگاه عکس لباس عاشورایی و نشست‌های تخصصی هم از دیگر برنامه‌هاست.

قبادی در پایان گفت: نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی از ۲۶ مهر تا دوم آبان در تالار وحدت برگزار و انواع لباس (لباس بچه و لباس‌های مردانه و زنانه) در آن به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه، جنبه فروش ندارد اما دلمان می‌خواهد طرح‌های برتر آن به تولید انبوه برسند.

کد N1527130