پویان افشین نژاد به مهر گفت:

«آنها ۸ نفر بودند» تصویر رشادت های امیر بهرام هوشیار است

فرهنگی

پویان افشین نژاد کارگردان مستند از تولید اثری با محوریت خدمات و فعالیت های امیربهرام هوشیار یکی از فرماندهان و طراحان برجسته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی خبر داد.

پویان افشین نژاد کارگردان مستند «آنها ۸ نفر بودند» که این روزها در حال تولید است به خبرنگار مهر گفت: این مستند به خدمات و فعالیت های امیربهرام هوشیار یکی از فرماندهان و طراحان برجسته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در جنگ ایران و عراق می پردازد و در دو قسمت ۳۰ دقیقه ای به سرانجام می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر روزهای پایانی تصویربرداری در ال ضبط است، افزود: در برخی بخش ها از لوکیشن های واقعی چون پست فرماندهی استفاده شده اما اساس کار ما بر مصاحبه و استفاده از تصاویر آرشیوی مرتبط است. با توجه به تخصصی بودن موضوع، تصاویر آرشیوی از جنس منابعی که بارها دیده شده نیست بلکه سوژه مستند به گونه ای است که باید از منابع تصویری مربوطه استفاده شود.

افشین نژاد به پخش مستند از یکی از شبکه های سراسری اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا از برخی فیلم های خانوادگی که آقای هوشیار حضور داشته استفاده کردیم و هماهنگی گسترده ای هم با صدا و سیما انجام دادیم تا از ۳ مصاحبه پخش شده ای که ایشان در رابطه با آزادی خرمشهر انجام داده را بتوانیم استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: زندگی امیربهرام هوشیار فراز و نشیب و داستان های زیاد دارد. کلیت کار در دو قسمت بسته شده اما در اصل این مستند به ۳ بخش تقسیم می شود. اول ورود ایشان به نیروی هوایی از اواخر دهه ۳۰ تا اوایل دهه ۵۰. بخش دوم دهه ۵۰ از ورود هواپیمای فانتوم به ایران تا وقوع انقلاب و قسمت آخر هم از انقلاب تا وفات ایشان است.

پویان افشین نژاد اظهار کرد: من ۱۵ سال است که در حوزه دفاع مقدس تحقیق و پژوهش انجام می دهم و مستندهایم نیز بر اساس همین تحقیقات به تصویر می آید. به خصوص در رابطه با نظامیان و خاصه خلبانان که کارشان فوق العاده حرفه ای و حساس و دقیق است و نمی توان بدون تحقیق مستندی از فعالیت های شان ساخت.

وی اشاره کرد: پیش از این مستند ۲ قسمتی «تابستان۵۹» را کار کردم که به سفارش نیروی هوایی ساخته شد و درباره چگونگی درگیر شدن ایران در جنگ با عراق و نقش نیروی هوایی ارتش در آن برحه است. تا کنون آثاری که تولید کردم موضوعی بوده و این اولین تجربه من در ساخت مستندی با محوریت یک شخص خاص است.

افشین نژاد گفت: در تاریخ ارتش ایران و جنگ بزرگان زیادی وجود دارند که نقشی تاثیرگذار در حفظ مملکت ما داشتند و برخی از این افراد مستندشان هم ساخته شده اما به جرات می توان گفت بهرام هوشیار در سطح ارتش ایران جزو ۸ نفر مهم کشور است با این توضیح که ۸ استاد خلبان با تجربه نیروی ارتش برای دیدن دوره استاد خلبانی هواپیمای فانتوم در خارج از کشور انتخاب شدند که از این ۸نفر بعد از انقلاب هیچکدام شان در راس کار نبودند.

وی ادامه داد: امیر هوشیار جزو کسانی بود که با بازگشت به کشور و با ادامه فعالیت هایش منشا خدمات بزرگی شد و بعد از پیروزی انقلاب با اینکه ایشان بازنشسته بود برای جنگ داوطلب شد و نقشی بسزا در دفاع مقدس ایفا کرد. او پست هایی چون مدیر جنگ های الکترونیک نیروی هوایی، رییس دفتر طرح های ویژه و بعد معاونت عملیات نیرو را قبول کرد و طراحی عملیات های مهمی چون فتح‌المبین، بیت‌المقدس، اچ-۳، طریق‌القدس و عملیات ثامن‌الائمه را به عهده گرفت.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به عنوان مستند در آینده کسان دیگری هم سوژه چنین مستندی خواهند بود، گفت: قرار نیست باقی این ۸ نفر سوژه مستندهای بعدی قرار گیرند چون از این تعداد فقط ۴ نفرشان در قید حیات هستند و از این ۴ نفر تنها به ۲ نفرشان دسترسی وجود دارد چون دو نفر دیگر خارج از کشور زندگی می کنند.

افشین نژاد بیان کرد: یکی از این ۲ نفر که در ایران زندگی می کند را توانستیم برای این مستند جلوی دوربین بیاوریم و در تلاشیم بتوانیم از حضور نفر دیگر هم استفاده کنیم البته ایشان به دلیل کهولت سن وضعیت جسمانی خوبی ندارد. هدف من از تولید این اثر به تصویر کشیدن نقش هوشیار در چهارسال اول جنگ و زحمات او بود. همان طور که در مستندات هم موجود است اگر نیروی هوایی پشتیبانی درستی نمی کرد و ذکاوت امسال امیر هوشیار نبود هیچ وقت خرمشهر را نمی توانستیم پس بگیریم و به پیروزی برسیم.

کد N1527068