عکس‌هایی از اشعار خیام!

موسیقی و هنرهای تجسمی,گالری دنا,اشعار خیام

نمایشگاه انفرادی عکس‌های آزاد احمدی با عنوان «جامی‌ست که...» برپا می‌شود.

به گزارش ایلنا، موضوع آثار این نمایشگاه، خیام شاعر نامدار ایرانی است. در این نمایشگاه همچنین ویدئوآرتی از عارف ندایی با عنوان «بر زمین می‌زندش» نمایش داده می‌شود.

در بیانیه این نمایشگاه به قلم الهام زارع‌نژاد آمده است: «خیام به دم است و لحظه! به گذر عمر و غم جهان فرسوده را نخوردن! حکیمِ عکاس در مجموعه‌ی «جامی‌ست که» شیشه‌ی شکننده عمر را نشان می‌دهد که آن سویش همه سراب است، جام با گل کوزه در می‌آمیزد و گردون زمان هر لحظه به زمین می‌زندش.

ترکیب پیاله‌ای که در هم پیوست/ بشکستن آن روا نمی‌دارد مست

و این زن است و این مرد است در حباب دم در زندگانی و این سرای شورستان. گویی آدمی حباب‌وار در دایره‌ی حیات به سر می‌برد و بی‌آن‌که بداند در پرده‌ی اسرار که ماند و که نخواهد ماند، به انتظار جرعه‌ای می است، حتی اگر ز ملک کاووس باشد، تا آن وقت دست‌افشان و پایکوبان این تلخی دهر مقیم را لحظه‌ای ز یاد ببرد.

به گفته‌ی غلامحسین مراقبی، خیام در زندگی‌اش همسری برنگزیده است و انگار عکاس با  حضور زن در این مجموعه به راوی غایب و زیبایی سرای خیام نیز اشاره کرده است. زن و شراب و می، شاخصه‌هایی که بعد معنوی از اشعار وی می‌ستاند و تعلیق در رباعیات و مراد وی از می و معشوق را می‌آفرینند.

از دیگر سو، تصاویر محو و فلو بودن عامدانه‌ی جام به نظر چهار عنصر آب و باد و خاک و آتش را در پشت شیشه به رخ می‌کشاند که هر چه هست در همین چار عنصر است و بس.»

افتتاحیه‌ی این نمایشگاه ۳۰ مهرماه در گالری «دنا» به نشانی خیابان طالقانی، خیابان سپهبد قرنی، کوچه سوسن، شماره ۴ خواهد بود و نمایشگاه تا ۱۰ آبان‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان است.

کد N1526227