طالبیان در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

واکنش میراث فرهنگی به پیامک‌های دروغین/ مومیایی در ایران نداریم

فرهنگی

معاون میراث فرهنگی کشور درباره پیامک‌هایی که خبر از کشف سکه طلا و یا مومیایی توسط روستاییان می‌دهند، واکنش نشان داد و گفت: مردم باید بدانند که ایران مومیایی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن طالبیان درباره پیامک‌هایی که به تازگی در میان مردم دست به دست می‌شود و خبر از کشف آثار تاریخی عجیب‌الخلقه و یا سکه‌های طلا توسط روستاییان می‌دهد، در جمع خبرنگاران میراث فرهنگی و در حاشیه نشست میراث ناملموس گفت: برخی از افراد اشیای تقلبی درست می‌کنند و زیر خاک می‌گذارند، یک نفر را هم پیدا کرده و می‌گویند که این شیء متعلق به دوره تاریخی است، به من پول بدهید و آن شیء را صاحب شوید. آنها مردم را فریب می‌دهند ولی مردم باید بدانند که همه جای این کشور آثار تاریخی ندارد.

وی ادامه داد: حتی در این پیامک‌ها آمده که افرادی در ایران مومیایی پیدا کرده‌اند در حالی که مومیایی تقریباً در ایران وجود ندارد چون تابحال چنین چیزی پیدا نشده است و ما نیز مومیایی در ایران ندیده‌ایم. وقتی می‌گویند که مومیایی پیدا کرده‌اند، به راحتی کذب بودن این مسئله روشن می‌شود؛ پس مردم نباید اعتماد کنند.

طالبیان تصریح کرد: وظیفه ما کنترل و برخورد نیست اما از ما به عنوان یک دستگاه مطلع درباره حقیقی بودن یا نبودن این موضوعات سؤال می‌کنند و ما هم آنها را رد می‌کنیم. وظیفه ما آگاهی بخشیدن به مردم است. مردم نباید گول پیام‌های دروغین را بخورند. برای من تا به حال چنین پیامک‌هایی نیامده است ولی موضوع آن را به من اطلاع می‌دهند. ما معمولاً پژوهشگر و یا کارشناس به محل اعزام می‌کنیم و همیشه متوجه می‌شویم که چنین چیزی صحت ندارد. اگر هم افرادی اشیایی پیدا کرده باشند، به آنها می‌گوییم که حتماً آن اموال را با خودشان نزد ما بیاورند. محققان اموال آنها را بررسی کرده و در نگاه اول تقلبی بودن یا نبودن آن را متوجه می‌شوند.

وی گفت: متأسفانه از این دست پیامک‌ها حتی در فضای مجازی نیز بسیار زیاد شده است و مردم باید از این جریان فاصله بگیرند.

کد N1524648