نمایشگاه کتاب تبریز فرصتی برای ادای دین به فرهیختگان فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان

کتاب و اندیشه,چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز

سید عباس صالحی در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز گفت: نمایشگاه کتاب تبریز فرصتی مناسب برای ادای دین به فرهیختگان فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان است.

به گزارش ایلنا، این مراسم با حضور حضرت آیت الله مجتهدی شبستری نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز، دکتر سعید شبستری معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی و محمد محمد‌پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

سیدعباس صالحی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رهبری کتاب را مبدآ و عصاره تمدن بشری می‌دانند و به جرأت می‌توان گفت؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات خوبی در عرصه تولید کتاب افتاده، چنانکه بیش از یک میلیون عنوان کتاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده است.

صالحی ادامه داد: یکی از از افتخارات انقلاب اسلامی این است که نظام بستری را فراهم کرد تا میزان انتشار کتاب افزایش قابل توجهی داشته باشد، از سوی وزارت ارشاد برای رونق کتاب و کتابخوانی اقدامات مختلفی انجام شده است؛ هر چند بایستی تمامی عوامل را باید در کنار یکدیگر مشاهده کرد.

وی با بیان این‌که تنها ۱۶ درصد بودجه دولت در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از این بودجه در امور جاری و بخشی نیز در اختیار مؤسسات و نهادهای فعال فرهنگی قرار می‌گیرد، از این رو باید اقدامات وزارتخانه را در حد ۱۶ درصد بودجه دولت ارزیابی کرد.

صالحی ادامه داد: معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه سال اخیر بیش از ۴۳ میلیارد تومان کتاب خریداری و به کتابخانه‌ها اهدا کرده است، ضمن این‌که ۶ میلیارد تومان کتاب از ناشران استانی از سوی ادارات کل استان‌ها نیز خرید شده است.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این مدت؛ تلاش داشته‌ایم، دیپلماسی فرهنگی با کشورهای مختلف جهان با محوریت کتاب و نشر مکتوب را داشته باشیم، ضمن این‌که بیش از ۷۰ نمایشگاه‌ کتاب استانی با هدف ارتقای فرصت دسترسی ارزان به کتاب در سراسر کشور برگزار شده است.

وی با اشاره به این‌که نمایشگاه‌های کتاب به عنوان یک رویداد بزرگ فرهنگی شناخته می‌شوند، افزود: نمایشگاه کتاب تبریز برای تمامی ناشران کشور و علاقه‌مندان فرهنگ مکتوب، یک رویداد فرهنگی ویژه از جهات مختلف شناخته می‌شود، بعد از نمایشگاه تهران، همواره نمایشگاه کتاب تبریز جایگاه ویژه‌ای داشته و اقتصاد نمایشگاه تبریز همواره برای ناشران قابل توجه بوده است.

صالحی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب تبریز از نظر میزان بازدیدکننده نیز بعد از نمایشگاه تهران در رتبه دوم کشوری قرار دارد، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه تنها نمایشگاه بین‌المللی است که در یک استان غیر از تهران برگزار می‌شود، و این امر نشان از سابقه فرهنگی، تمدنی و اجتماعی این شهر دارد.

وی درپایان سخنان خود با بیان این‌که سال گذشته بیش از ۶۰ هزارعنوان کتاب و در سه سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار عنوان کتاب به چاپ رسیده است، افزود: بیش از نیمی از این تعداد کتاب، چاپ اولی بوده‌اند که نشان می‌دهد روند نشر آثار مکتوب در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان آذربایجان شرقی از تاریخ ۲۶ مهر تا اول آبان ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تبریز پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی است.

 

کد N1524108