اعتراض شورای صنفی نمایش به دخالت دولت در اکران فیلم‌ها

سینما,همایون اسعدیان,سازمان سینمایی,حبیب ایل بیگی,شورای صنفی نمایش

هفته گذشته مصوب شده بود که سه فیلم اروند، کربلا جغرافیای تاریخ و هیهات در ایام عاشورا و تاسوعا اکران شود اما سازمان سینمایی این تصمیم را وتو کرد.

همایون اسعدیان (رئیس شورای صنفی نمایش) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به جلسه امروز شورای صنفی نمایش گفت: دو هفته پیش شورا مصوب کرد براساس روشی که در سال‌های پیش بوده؛ فیلم‌هایی که محتوای آن‌ها ضدیتی با ایام عزاداری ندارد و مضمون آن‌ها همخوانی دارد، می‌توانند به اکران خود در روزهای تاسوعا و عاشورا که تمامی سینما‌ها تعطیل هستند، ادامه دهند. مانند صداوسیما که در این ایام فیلم‌هایی را نمایش می‌دهد که از لحاظ مضمونی با ایام عزاداری تطابق دارد.

وی ادامه داد: بر همین اساس سه فیلم اروند، هیهات و کربلا جغرافیای تاریخ با تصمیم شورای صنفی نمایش مجاز شدند که به اکران خود در زمان تعطیلی سینما‌ها ادامه بدهند اما متاسفانه بدون هماهنگی با شورای صنفی نمایش، مسئولین وزارت ارشاد به صورت کاملاً مستقل و بدون آنکه شورای صنفی نمایش را در جریان تصمیم خود بگذارند سینما‌ها را به صورت عمومی تعطیل کردند.

رئیس شورای صنفی نمایش ادامه داد: در یک سال گذشته ما هماهنگی و همکاری کامل با مسئولان وزارت ارشاد داشتیم اما این اولین بار است که بدون هماهنگی با ما چنین تصمیمی گرفته شده و شورای صنفی نمایش به این روش و تصمیم اعتراض شدید دارد.

اسعدیان افزود: از نظر شورا اینگونه رفتار‌ها دخالت دولت در امور صنفی و اکران فیلم‌هاست و به نشانه اعتراض در جلسه امروز  دوشنبه 26 مهر ماه هیچ مصوبه‌ای تصویب نشد و قرارداد نمایش هیچ فیلمی ثبت نشد و تا زمانی که با آقای حبیب ایل‌بیگی دیدار کنیم این مسائل به قوت خود باقی است.

وی افزود: باید با حبیب ایل‌بیگی دیدار کنیم و دلایل وی را درباره تصمیمی که اتخاذ کردند و مصوبه شورا را لغو کردند بشنویم. البته فیلم‌هایی که دارای مصوبه قبلی هستند و باید اکران شوند، اکران می‌شوند اما قرارداد جدیدی ثبت نشده است.

اسعدیان افزود: باید تصمیمات شورا مورد احترام قرار بگیرد و اگر دستگاه‌های دیگر نظر دیگری دارند باید قبل از اعلام عمومی شورا را در جریان تصمیم خود قرار دهند نه آنکه مستقل عمل کنند.

کد N1523881