مقتل خوانی در قاب محرم

رادیو و تلویزیون,رادیو تهران,آه تا شانه‌های ماه

ویژه‌برنامه «عبور آه تا شانه‌های ماه» با آیتم‌های متنوع، واقعه کربلا و فرهنگ عاشورایی را از رادیو تهران مرور می‌کند.

 به گزارش ایلنا، عبور آه تا شانه‌های ماه برنامه‌ای ترکیبی است که با بخش‌های نمایشی، قصه و روایت واقعه کربلا را ترسیم می‌کند. بخش با عنوان «منم او را می‌شناسم» طراحی شده است که با روایت راوی، قصه یک خیر بازگو می‌شود و «در مسیر ماه» احمد گنجی بازیگر به مقتل خوانی می‌پردازد.

 در بخشی از برنامه به معرفی کتاب در حوزه قیام امام، ارزش‌ها و سنت‌ها و ادبیات عاشورایی پرداخته شده است. قسمتی از برنامه به داستانک‌های دفاع مقدس و انطباق آن با واقعه عاشورا اختصاص یافته و در بخش‌هایی در مورد خاک کربلا با عنوان «منم کربلا» و بررسی «تاریخچه تعذیه» در ایران پرداخته می‌شود.

 در بخش «قاب محرم» شخصیت‌های خوب و بد معرفی و «در مسیر ولایت» به شروع نهضت امام حسین (ع) و یاران اختصاص می‌یابد.

عبرت‌های عاشورایی از دیگر بخش‌هایی این برنامه است که نوشته‌های نویسندگان خارجی در خصوص عاشورا بازخوانی و در ادامه گفت‌و‌گویی با هنرمندان فیلم‌های تاریخی و مذهبی همچون مختارنامه، دعوت و... می‌شود.

 نوشین رهگذر تهیه‌کننده، یوسف رحیمی گوینده، لیلا میرمحمدی آذر نویسنده، معصومه مالکی، قدمعلی سرامی، قطب‌الدین صادقی، حجت‌الاسلام علی آقا بابا، حامدرضا مهتدی، مهدی حاج زمانی کار‌شناس مجری، فریبا طیبی کار‌شناس، احمد گنجی و مریم چوپانی بازیگر، اجرا مریم چوپانی، مهین نثری و پژمان کریمی از عواملی هستند که در این برنامه همراه شما هستند.

 «عبور آه تا شانه‌های ماه» هر شب از ساعت ۳ بامداد از رادیو تهران پخش می‌شود.

کد N1521938