پاسخ منفی کردها به العبادی درباره حرکت به سمت موصل

سیاسی

اربیل - ایرنا - سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی در اربیل به سخنان دیروز سه شنبه حیدر العبادی نخست وزیر عراق که خواستار توقف عملیات کردها در شرق موصل شده است، واکتش نشان داد و گفت نیروهای پیشمرگ ، پیشروی های خود را به سوی موصل متوقف نخواهند کرد.

صفین دیزایی افزود: براساس توافق مسعود بارزانی با مقامات آمریکا و سایر کشورهای عضو ائتلاف غربی، نیروهای پیشمرگ از مناطقی که به کنترل خود در می آورند، خارج نخواهند شد و این شرط اقلیم برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل بوده است.
وی افزود: نیروهای پیشمرگ به پیشروی های خود ادامه خواهند داد و به هیچ عنوان مناطقی را که به کنترل خود در می آورند تخلیه نخواهد کرد و هیچ نیرویی هم نمی تواند مانع پیشروی های نیروهای پیشمرگ شود.
به گفته سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق، مسعود بارزانی با ائتلاف غربی مبارزه با داعش توافق کرده است که از مناطقی که کنترل می کند عقب نشینی نکند و بعد از آزادسازی موصل هم توافقنامه جدیدی امضاء خواهد شد.
در ارتباط با مشکلات داخلی اربیل با بغداد نیز صفین دیزایی گفت: مشکلات ما و بغداد در خصوص قطع بودجه و جلوگیری از فروش نفت توسط کردها می باشد و بغداد هم پول نفت را به اقلیم واگذار نمی کند، از این رو هر موقع بغداد راضی شد پول حاصل از فروش نفت اقلیم را به ما بازگرداند، ما حاضر به گفت وگو و مذاکره هستیم .
روز سه شنبه حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنانی با تاکید بر آغاز عملیات موصل توسط نیروهای عراقی اعلام کرد: ضروری است نیروهای پیشمرگ پیشروی های خود را متوقف کنند و به هیچ وجه دولت مرکزی اجازه نخواهد داد این نیروها در عملیات آزادسازی موصل مشارکت کنند.
العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است و قانون اساسی این کشور ، دولت فدرال کرد درشمال عراق را موظف می داند که در برخی امور از جمله دفاعی ، مرزها و خارجی، زیر نظر دولت مرکزی عمل نماید.
خاورم*4*351*1770* 3404
کد N1396006