آفتاب

رئیس جمهور منتخب مردم زامبیا: زامبیا عزم خود را برای توسعه و پیشرفت جزم کرده است

رئیس جمهور منتخب مردم زامبیا: زامبیا عزم خود را برای توسعه و پیشرفت جزم کرده است

تهران - ایرنا - «ادگار لونگو» رهبر حزب «پی اف» و رئیس جمهوری منتخب مردم زامبیا بر عزم کشورش برای توسعه و پیشرفت دربازه زمانی پنج سال آینده تاکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از تارنمای خبری 'لوساکا تایمز'، «ادگار لونگو» رهبر حزب « پی اف » و رئیس جمهوری منتخب مردم زامبیا با توجه به مدت حضور پنج ساله خود در مقام ریاست جمهوری زامبیا، بر عزم کشورش برای توسعه و پیشرفت در بازه زمانی پنج سال آینده تاکید کرد.
رئیس جمهور منتخب زامبیا که در تجمع مردمی در استادیوم «وودلندز» در لوساکا (پایتخت) سخن می گفت، تصریح کرد: تنها را رسیدن به توسعه و پیشرفت، اتحاد و همبستگی میان همه اقشار مختلف کشور است.
رئیس جمهوری منتخب مردم زامبیا در بخش دیگری از سخنان خود گروه های مخالف را به خویشتنداری و حفظ آرامش فراخواند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، صدها تن از هواداران «آکنده هیشلما» رهبر حزب مخالف «اتحاد برای توسعه ملی» با حضور در خیابان های پایتخت و حمله به ساختمان نهادهای دولتی، علیه آنچه آنان 'تقلب در انتخابات' نامیدند، اعتراض کردند.
بر اساس اعلام پلیس، 133 تن از این تظاهرکنندگان شناسایی و دستگیر شدند.
این اعتراضات در حالی شدت پیدا کرده است که « آکنده هیشلما» رهبر حزب مخالف «اتحاد برای توسعه ملی» با رد نتایج اعلام شده انتخابات، اعلام کرده است در روند برگزاری و شمارش آرا تقلب صورت گرفته است و این انتخابات باید مجددا برگزار شود.
این در حالی است که هیشلما تصریح کرده است که تحت هیچ شرایطی این نتایج را قبول نخواهد کرد و به تلاش های خود برای باطل اعلام کردن انتخابات از سوی دولت ادامه می دهد.
کمیسیون انتخاباتی زامبیا در بیانیه ای اعلام کرده است، 'ادگار لونگو' در نخستین دورانتخابات ریاست جمهوری این کشور توانست بیشترین آرای ماخوذه را از آن خود کند ودرمقام خود ابقاء شود.
براساس اعلام ناظران منطقه ای، این انتخابات مهم ترین رقابت سیاسی در تاریخ سیاسی این کشوربود.
رقابت فشرده میان حزب« پی اف » به رهبری «ادگار لونگو» و حزب مخالف « اتحاد برای توسعه ملی» به رهبری « آکنده هیشلما» اصلی ترین عامل حساسیت این انتخابات بود.
این در حالی است که «گودلاک جاناتان» رئیس جمهوری پیشین نیجریه و رئیس هیأت نمایندگی ناظران بین المللی مستقر در زامبیا در اظهاراتی صحت انتخابات زامبیا را تایید کرد.
انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زامبیا و نیز انتخابات محلی این کشور در تاریخ 11آگوست (پنج شنبه) برگزار شد.
خاورم**9377**1144
کد N1395404

وبگردی