ائتلاف نامزدهای مخالف دولت گابن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری

سیاسی

تهران- ایرنا- نامزدهای مخالف دولت کنونی گابن به منظور پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر ائتلاف کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لیبرویل، همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گابن، اوضاع سیاسی در این کشور وارد مرحله تازه ای شده است.
'گی زوبا داما' رئیس پیشین پارلمان و 'کاسیمر اوی با' نخست وزیر پیشین گابن به منظور شکست 'علی بونگو' رئیس جمهوری کنونی با 'جین پینگ' مهمترین رقیب بونگو ائتلاف کرده اند.
قرار است این ائتلاف تا ساعاتی دیگر در مراسمی بطور رسمی اعلام شود.
نخست وزیر پیشین گابن و یکی از مهمترین مخالفان دولت بونگو، در این باره می گوید: به نام منافع ملی، ما این تصمیم را اتخاذ کردیم و هر آنچه که رای مردم و نظر احزاب باشد به آن احترام خواهیم گذاشت.'
دوازده روز دیگر تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گابن زمان مانده است. تبلیغات نامزدهای این انتخابات از هفته گذشته به طور رسمی آغاز شد و این در حالیست که هشدار نیروهای امنیتی درخصوص رعایت نظم و قانون در تبلیغات انتخاباتی افزایش یافته است.
مخالفان دولت کنونی گابن معتقدند که احتمال تقلب در انتخابات وجود دارد. در همین ارتباط،سفارتخانه های فرانسه، آمریکا و نمایندگی اتحادیه اروپا در گابن، با صدور بیانیه ای مشترک از دولت این کشور خواسته اند تا شرایط را برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه فراهم کند. همچنین این طرف ها از دولت گابن خواسته اند تا در جریان تبلیغات انتخاباتی نامزدها، به آزادی بیان برگزاری اجتماعات مخالفان احترام بگذارد.
علی بونگو اوندیمبا» رئیس جمهوری گابن نسبت به تشدید ناآرامی های سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور هشدار داد.
«علی بونگو اوندیمبا» رئیس جمهوری گابن چندی پیش در گفت وگو با هفته نامه «آفریقای جوان»، احزاب مخالف دولت را به دامن زدن به ناآرامی های سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد.
وی در عین حال ابراز امیدواری کرد، این انتخابات در فضایی آرام و سازنده و با مشارکت بالای مردم برگزار گردد.
انتخابات ریاست جمهوری گابن در حالی در سال 2009 برگزار شد که علی بونگو نامزد حزب دمکرات این کشور توانست بر تمامی رقبای انتخاباتی خود پیروز شود.
احزاب مخالف اعلام کرده اند که انتخابات پیش رو مانند انتخابات پیشین از شفافیت قانونی برخوردار نخواهد بود.
بر اساس اعلام رسمی دولت گابن، انتخابات رئیس جمهوری گابن در 27 آگوست ( 6 شهریور 1395) برگزار خواهد شد.
چندی پیش «مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه در سخنانی مشروعیت انتخاب «علی بونگو» رییس جمهوری گابن در سال 2009 را زیر سئوال برد.
گروه مخالف گابن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 را در آن زمان نپذیرفت.
براساس این گزارش، این مناقشه دیپلماتیک، نشانه دیگری از تنش در روابط گابن و فرانسه به شمار می رود.
فرانسه چندی پیش با مبهم دانستن منشا کسب ثروت خاندان حاکم بونگو، تحقیقاتی را در این زمینه انجام داد.
فرانسه و گابن چند دهه پس از استقلال گابن در سال 1960، به موجب مکانیزمی موسوم به «فرانس افریک» متحدان نزدیکی تلقی می شدند.
این مکانیزم به رهبران کهنه کار آفریقایی امکان می دهد در ازای قراردادهای تجاری از مصونیت امنیتی برخوردار باشند.
علی بونگو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 و پس از مرگ پدرش در انتخابات پیروز شد. «عمر بونگو» پدر علی از سال 1967 تا زمان مرگ بر این کشور نفت خیز حکم راند.
گابن یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقایی است، اما ثروت در این کشور به طور کاملا غیرمنصفانه ای توزیع می شود.
فرانسه یکی از نقش آفرینان اصلی در اقتصاد گابن محسوب می شود، به طوری که بیش از یکصد شرکت فرانسوی از جمله شرکت بزرگ نفتی توتال در این کشور فعال هستند.
هنوز یک پایگاه نظامی فرانسه در شهر لیبرویل (پایتخت) دایر است و بیش از 400 سرباز فرانسوی در آن مستقر هستند.
خاورم**9041**1144
کد N1393984