قتل عام اخیر غیرنظامیان در کنگو، اوضاع سیاسی این کشور را متشنج کرده است

سیاسی

تهران- ایرنا- به دنبال قتل عام اخیر غیر نظامیان در منطقه 'بنی' در جمهوری دمکراتیک کنگو، اوضاع سیاسی در این کشور بیش از پیش متشنج و بحرانی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از گوما، در حالی که تنها چند ماه به پایان دوران ریاست جمهوری جوزف کابیلا رئیس جمهوری جمهوری دمکراتیک کنگو باقی مانده، کشته شدن بیش از پنجاه غیر نظامی توسط شورشیان مسلح، اوضاع سیاسی را برای وی متشنج کرده است.
در همین ارتباط، روز گذشته (دوشنبه) پایتخت جمهوری دمکراتیک کنگو صحنه تظاهرات اعتراض آمیز علیه دولت کابیلا بود. معترضان دولت و نیروهای امنیتی را به کم کاری در نبرد با شورشیان مسلح و حفظ جان غیر نظامیان متهم می کنند.
همچنین برخی احزاب مخالف دولت کابیلا از فرصت به دست آمده سوء استفاده کرده و تلاش می کنند هر چه بیشتر نحوه عملکرد دولت و نیروهای نظامی و امنیتی را زیر سئوال ببرند.
گرچه سخنگوی ارتش جمهوری دمکراتیک کنگو، شورشیان اوگاندایی موسوم به نیروهای دمکراتیک متحد' را عامل این کشتار معرفی کرده است اما مردم می گویند علت اصلی آن کمک کاری دولت و نیروهای امنیتی در حفاظت از جان غیر نظامیان است.
همچنین ساکنان منطقه 'بنی' نیز روز گذشته (دوشنبه) با برپایی تظاهراتی گسترده علیه دولت، خواستار اقدام فوری دولت در جهت حفظ امنیت این منطقه شدند.
گرچه یک روز پس از کشتار غیر نظامیان توسط شورشیان، دولت کابیلا وعده داد ظرف 72 ساعت منطقه بنی را از وجود شورشیان پاکسازی کند، اما وی هنوز هیچ گام مثبتی در این زمینه برنداشته است.
این در حالیست که سخنگوی ارتش جمهوری دمکراتیک کنگو معتقد است که به دنبال قتل عام بیش از پنجاه غیر نظامی در جمهوری دمکراتیک کنگو توسط شورشیان اوگاندا، ارتش کنگو عملیات خود علیه شورشیان را شدت داده است.
بر پایه این گزارش، اقدام شورشیان موسوم به 'نیروهای دمکراتیک متحد' مبنی بر قتل عام غیر نظامیان که به کشته شدن بیش پنجاه تن انجامید، موجی از اعتراض ها را علیه عملکرد نیروهای نظامی کنگو افزایش داده است.
به گفته «ماک هاکوزی» سخنگوی ارتش کنگو، یگان های ارتش در منطقه به لباس های جدید ملبس می شوند، زیرا شورشیان عضو نیروهای دمکراتیک متحد به منطقه ای تحت کنترل نیروهای مسلح کنگویی نفوذ کرده اند.
به گزارش ایرنا، این حمله که شامگاه شنبه در شهر بنی روی داد، تازه ترین سری از حملاتی بوده که از سال 2014 بیش از 650 کشته در این شهر و اطراف آن برجا گذاشته است.
گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما ارتش کنگو یک گروه مسلح از شورشیان با اصلیت اوگاندایی موسوم به نیروهای دمکراتیک متحد را مسئول این قتل عام دانست.
این گروه بیش از دو دهه در کنگو حضور داشته و به موارد گسترده نقض حقوق بشر متهم شده است.
کشتار شهر بنی، خشم ساکنان محلی که دولت را به ناکامی در حمایت از مردم متهم می کنند، برانگیخته است.
برخی از خانواده های کشته شدگان از انتقال اجساد اقوام خود به سردخانه خودداری کردند و تصمیم گرفتند با برگزاری مراسم خاکسپاری خصوصی، دولت را از این مراسم دور نگه دارند.
قتل عام مردم در شهر بنی دقیقا سه روز پس از بازدید «جوزف کابیلا» رئیس جمهوری کنگو از منطقه روی داد. کابیلا امروز برای ملاقات با مقام های امنیتی در شهر گوما حضور یافت.
گفته می شود نیروهای دمکراتیک متحد که مخالف «یووری موسوینی» رئیس جمهوری اوگاندا هستند، به شبکه های جنایتکاری که از محل آدم ربایی و قتل تامین مالی می شوند، ورود کرده اند.
به رغم تلاش های جامعه جهانی و مقام های کنگو، این منطقه از زمان پایان جنگ دوم کنگو (1998 تا 2003) دستخوش خشونت و ناآرامی بوده است.
گزارشی که چند ماه پیش از سوی گروه تحقیقات کنگو در دانشگاه نیویورک در مورد قتل عام های بنی منتشر شد، این ادعا را مطرح کرد که سربازان ارتش نیز در کشتارهای مردم دست داشته اند.
جمهوری دمکراتیک کنگو کشوری واقع در آفریقای مرکزی است که از سال 1971 تا 1997 به نام زئیر خوانده می شد و از سال 1908 تا 1960 به کنگوی بلژیک شهرت داشت.
جمهوری دمکراتیک کنگو با جمهوری کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی در شمال، اوگاندا، رواندا، بروندی و تانزانیا در شرق، زامبیا و آنگولا در جنوب و اقیانوس اطلس در غرب و جنوب غربی مرز مشترک دارد.
جمهوری دمکراتیک کنگو دومین کشور بزرگ در آفریقا به لحاظ وسعت منطقه ای و یازدهمین کشور بزرگ در جهان به شمار می رود
خاورم**9041**1144
کد N1393895