آفتاب

یک هفته با احزاب ؛

روحانی کاندیدای اصلاح طلبان / تدارک احزاب برای انتخابات شوراها

روحانی کاندیدای اصلاح طلبان / تدارک احزاب برای انتخابات شوراها

تهران - ایرنا- اخبار مربوط به برنامه ریزی احزاب اصلاح طلب و اصولگرا برای انتخابات شوراها در سال 96 ، حمایت فعالان سیاسی اصلاح طلب از کاندیداتوری روحانی و ادامه پاسخ به تخریب ها علیه رئیس جمهور از مهمترین خبرهای حوزه احزاب در هفته گذشته بود.

گروه اخبار سیاسی ایرنا سه شنبه هر هفته مجموعه اخبار و رویدادهای مربوط به احزاب و تشکل های سیاسی کشور را در قالب گزارشی با عنوان ' یک هفته با احزاب' منتشر می کند.
**روحانی ؛ کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات 96
آنطور که از آرایش نیروهای سیاسی کشور و مواضع چهره های سیاسی اصلاح طلب طی هفته اخیر بر می آید ، دکتر روحانی باردیگر کاندیدای نهایی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خواهد بود .
در همین راستا غلامرضا انصاری قائم مقام حزب اتحاد ملت گفت: حسن روحانی قطعا و در هر شرایطی، کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات 96 است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در توضیح دلیل این حمایت ، خاطرنشان کرد: آنچه برای اصلاح طلبان از اهمیت برخوردار است، شرایط و مصلحت عمومی کشور بوده و بهترین گزینه برای افرادی که دغدغه امنیت ملی را دارند، در شرایط موجود، که هنوز رادیکالیسم و تندروی کشور را تهدید می کند، شخص حسن روحانی است.
در همین راستا داریوش قنبری عضو حزب مردم سالاری با تائید اینکه «اصلاح طلبان در انتخابات 96 به هیچ وجه از گزینه دیگری غیر از روحانی حمایت نمی کنند» مواضع دکتر روحانی را صددرصد اصلاح طلبانه خواند.
این نماینده پیشین مجلس کاندیداتوری احتمالی یک چهره اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری را کاملا منتفی دانست و تصریح کرد: این صحبت ها برگرفته از اصولگرایان است تا با آوردن رقیب برای روحانی از میان اصلاح طلبان، شانس پیروزی خود را افزایش دهند.
محمد صادق جوادی حصار دیگر چهره اصلاح طلب نیز نظر مشابهی دارد. وی با بیان اینکه فعلا ما غیر از روحانی هیچ گزینه دیگری را نداریم، گفت: اگر کاندیدای ارجحی نسبت به روحانی وجود نداشته باشد قطعا از او حمایت می کنیم.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی همچنین با بیان اینکه ما برای حمایت از روحانی شرط و شروطی نداریم، گفت: اگر روحانی به مطالبات به نحو مطلوب پاسخ بدهد و انتظارات را برآورده کند ، قطعا از او حمایت خواهیم کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مادامی که آقای روحانی به برنامه ها و شعارهایش عمل کند و وزارت خارجه اش همین مشی را ادامه دهد و در سیاست داخلی نیز به حمایت از حقوق مدنی و سیاسی مردم بپردازد، قطعا از روحانی حمایت خواهیم کرد و دلیلی ندارد سراغ فرد دیگری برویم.
اما محمدجواد حق شناس دیگر عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در عین حال که از روحانی حمایت کرد ، با برشمردن سناریوهای احتمالی پیش رو ، تاکید کرد که اصلاح طلبان برای هر سناریوی احتمالی بایستی برنامه ای داشته باشند.
این استاد دانشگاه در مصاحبه ای تفصیلی «انصراف آقای روحانی از کاندیداتوری» ، « رد صلاحیت احتمالی از سوی شورای نگهبان» ، « آمدن رقیبی جدی به صحنه از سوی جریان مقابل» را سناریوهایی برشمرد و گرچه وقوع آنها را بسیار ضعیف عنوان کرد ولی منطقی دانست که اصلاح طلبان برای هر سناریوی احتمالی برنامه ای داشته باشند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه تصریح کرد: منطقی این است که شما با ابزار مناسب و دست پر وارد عرصه انتخابات شوید. اینکه دست خالی بیایید و بگویید به این موردش فکر نکرده بودیم، نه جامعه از شما می پذیرد و نه فردای تاریخ از شما گذشت خواهد کرد.
مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردمسالاری نیز درباره حمایت از روحانی خاطرنشان کرد: ما در قالب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فعالیت خواهیم کرد.اما چک سفید امضا هم به هیچ کسی حتی حسن روحانی هم نمی دهیم. کواکبیان همچنین تاکید کرد: درباره خانه تکانی در دولت هم ما جلساتی با معاونین آقای روحانی داشته ایم و گفته ایم که ما در زمینی که رقیب بخواهد برای ما طراحی کند بازی نمی کنیم.
طی هفت گذشته موضوع ضرورت خانه تکانی در دولت از سوی برخی چهره های سیاسی اصلاح طلب دیگر از جمله رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی نیز مطرح شد و همین موضع گیری چهره هایی مانند محمد کیانوش راد، عضو ارشد حزب اتحاد ملت را به واکنش وا داشت . به گونه ای که کیانوش راد درباره شرط گذاشتن برای حمایت از رئیس جمهور تاکید کرد: معامله با روحانی اشتباه است.

**نامه ای که چهره های سیاسی «انتخاباتی» خواندند
دوشنبه هفته گذشته یکی از سایت های نزدیک به رئیس دولت های نهم و دهم از نگارش نامه محمود احمدی نژاد خطاب به باراک اوباما خبر داد. حکم دیوان عالی آمریکا درباره بلوکه شدن دو میلیارد دلار پول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بهانه این نامه شده بود . گرچه نامه مربوطه در میان افکار عمومی چندان بازخوردی پیدا نکرد ، اما فعالان و اعضای برخی از احزاب و جریانات سیاسی بخصوص فعالان سیاسی اصولگرا ، در اظهارنظرهای جداگانه ای این اقدام را حرکتی انتخاباتی خواندند.
کمااینکه محسن کوهکن نائب رئیس جبهه پیروان امام و رهبری تاکید کرد: اگر احمدی نژاد هزار بار قسم بخورد کارش انتخاباتی نبوده، اکثر سیاسیون باور نمی کنند و حرکت وی را انتخاباتی تلقی می کنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در عین حال تصریح کرد: در کشور ما کلیه کسانی که تصمیم به ورود در انتخابات دارند، از مدت ها قبل از شروع انتخابات به انحای مختلف هر کاری که انجام دهند به این فضا کشیده می شوند.
میرزابابا مطهری نژاد عضو حزب مردم سالاری نیز نگارش این نامه از سوی رئیس جمهوری سابق کشورمان را اقدام نادرستی خواند و گفت: وقتی در کشور کمیته ای برای پیگیری و رسیدگی به برجام ایجاد شده و همه مواضع سیاسی و خطوط قرمز کشورمان در آن مشخص است، چنین حرکتی از سوی احمدی نژاد به لحاظ دیپلماتیک و اخلاقی معنا ندارد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تصریح کرد: این کار احمدی نژاد ، اگر با هدف و نگاه به انتخابات سال آینده انجام شده باشد بدتر است چرا که باعث دو قطبی کردن جامعه می شود.
غلامحسین کرباسچی دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب بر این باور است که «همه تلاش احمدی نژاد این بوده تا در افکار عمومی، جامعه، مطبوعات و تبلیغات حضور داشته باشد و موضوع این نامه هم همین است».
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین یادآور شد: احمدی نژاد آن موقع که در رأس کار بود باید پی گیری می کرد تا این اموال برگردد.
یک فعال سیاسی اصولگرا نیز همین نظر را دارد. دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار می گوید: «احمدی نژاد آن وقت که مسئولیت داشت به وظیفه خود در قبال دو میلیارد دلارعمل نکرد».
احمد کریمی اصفهانی در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: احمدی نژاد قصد خیری از نوشتن این نامه ندارد و می خواهد با این کار دوباره خود را مطرح کند چرا که می داند دیگر جایگاهی در نظام ندارد.

**تدارک احزاب برای انتخابات شوراها
همانطور که وزارت کشور در اطلاعیه خود اعلام کرد ، اردیبهشت ماه سال آتی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود. از اکنون احزاب و جریان های سیاسی در تدارک انتخابات شوراها برآمده اند ، در کنار گروهها و کانال هایی که با موضوع مدیریت شهری و شوراها ، یکی پس از دیگری در حال رویش در شبکه های مجازی هستند ، فعالان سیاسی نیز جلسات آشکار و محفلی خود را به موضوع انتخابات شوراها اختصاص داده اند.
در همین راستا عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان با بیان اینکه کارگروهی برای تنظیم سیاست گذاری و برنامه ریزی انتخابات شوراها شکل گرفته است، گفت: با توجه به تجربه شش ساله خوب محمدعلی نجفی در شورای شهر و توانمندی و قدرت برنامه ریزی وی، این مسئولیت در شورای مشورتی به ایشان واگذار شد تا با کارگروهی سیاستهای کلان را برنامه ریزی کند و برای تصویب به شورای مشورتی ارائه دهد.
همچنین سیدکمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به اینکه این جبهه مشغول بحث و بررسی پیرامون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 96 است، اظهار داشت: بحث هایی را در این باره به صورت کلی سامان داده ایم و بیشتر بر وحدت اصولگرایان تأکید شده است.
وی با بیان اینکه جبهه پیروان هنوز وارد جزئیات بحث انتخابات شوراهای شهر و روستا نشده است، تصریح کرد: بیشتر بحث ها پیرامون کلیات انتخابات شوراهای شهر و روستا مخصوصا در تهران بوده است.
سخنگوی جبهه پیروان خاطر نشان کرد: قرار است همه اصولگرایانی که محوریت روحانیت مبارز را قبول دارند، ائتلافی تشکیل دهند تا بعد از مطرح کردن کاندیداهای مورد نظرشان، از بین نیروهای واجد شرایط 21 نفر شورای شهر تهران انتخاب شوند.
هفته گذشته نیز مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری پنج شنبه هفته گذشته در مراسم افتتاحیه اردوی تابستانی این حزب در استان زنجان اعلام کرد که 1500 نامزد حزبی برای انتخابات شوراها در سراسر کشور معرفی خواهند کرد.
وی تاکید کرد: ما به همه اصلاح طلبان و عقل جمعی اصلاح طلبی احترام می گذاریم. اما برنامه مان این است که حزب مردم سالاری در انتخابات شوراها لیست مستقل خود را داشته باشد.
کواکبیان در ادامه در مورد جایگاه احزاب افزود: اگر بخواهیم که مردم به اراده و رای خودشان دست پیدا کنند، تنها راه شان توجه به تحزب است؛ همانطور که امام کاظم (ع) می فرماید که یاران ما حزب ما هستند.

**ادامه پاسخ ها به تخریب ها علیه دولت و رئیس جمهور
در ادامه محکومیت تخریب های سازمان یافته علیه دولت و رئیس جمهوری ، فاطمه هاشمی رفسنجانی عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درباره سخنان و اتهامات برخی مخالفان، علیه رئیس جمهوری اظهار کرد: توهین و هتاکی به افراد در اخلاق اسلامی، گناه و در فرهنگ عمومی بدترین اقدام به حساب می‎آید. ضمن اینکه تخریب و توهین با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما سازگار نیست.
این فعال سیاسی ادامه داد: افرادی که ضعیف هستند به اقداماتی مانند تخریب و توهین روی می آورند. بنابراین اگر اشخاص قوی و کاردان باشند هیچ وقت دست به تخریب و توهین نمی‎زنند. به عبارتی انسان هایی که ضعیف هستند دائماً سعی بر این دارند تا به انحای مختلف مانند تخریب و توهین، خودشان را نشان دهند.
فاطمه هاشمی همچنین تأکید کرد: ما و مردم از آقای روحانی انتظار داریم که نسبت به همه امور رفتار و برخورد قدرتمندانه‎تری نشان دهد و چهره مظلومیت به خود نگیرد. یعنی حداقل کاری که آقای روحانی می تواند انجام دهد این است که مسائل را به طور شفاف با مردم در میان بگذارد. بنابراین اگر رئیس جمهوری برخورد قاطعی از خود داشته باشد و مسائل را برای ملت شفاف بیان کند مطمئن باشید مردم، مسیر و راه درست را انتخاب می‎کنند.
در اظهارنظر دیگری مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز گفت: سوءاستفاده از سخنان رهبری برای حمله به رئیس جمهور امر جدیدی نیست. کسانی که به سخنان رهبری استناد می کنند، باید به همه سخنان استناد کنند نه به گوشه ای از این سخنان، آن هم با برداشت کاملا انحرافی.
وی در ادامه تصریح کرد: تندروها ترسیدند و احساس کردند عملیات گسترده روانی آنها در دو و نیم سال گذشته شکست خورده لذا فعالیت هایشان را به اوج رساندند. به نظر می رسد در ماه های آینده بیش از پیش خواهد شد و ممکن است اینها مسائل و پروژه های جدیدی را مطرح کرده و هر روز یک بحران ایجاد کنند.

**ریاست اعتدالیون بر خانه احزاب
بدنبال توافق پیشین مبنی بر چرخشی بودن ریاست سالانه خانه احزاب بین سه جریان ، اصولگرا ، اصلاح طلب و اعتدالیون در جلسه عصر دیروز خانه احزاب قدرتعلی حشمتیان دبیر کل حزب مستقل و اعتدال ایران، رئیس دوره جدید فعالیت این تشکل سیاسی و مدنی شد.
در این جلسه که در ساختمان وزارت کشور و با حضور 17 نفر از اعضای شورای مرکزی این تشکل و جمعی دیگر از بازرسان ونواب رئیس برگزار شد، قدرتعلی حشمتیان با اخذ 12 رای به عنوان رئیس خانه احزاب انتخاب شد. سید محمد میرمحمدی و حجت الاسلام مرتضوی کیاسری هم از دیگر کاندیداهای ریاست خانه احزاب بودند.
در این جلسه همچنین صدر با 17 رای به عنوان نایب رییس اول، حسین کمالی به عنوان نایب رییس دوم و حسین کنعانی مقدم با 19 رای به عنوان منشی هیات رئیسه انتخاب شدند.
سیام/ع.ش/1449
کد N1393654

اخبار مرتبط

تازه های خبری