سردار نقدی در گفتگوی تفصیلی با مهر:

ملت ترکیه در شکست کودتای آمریکایی از مقاومت الهام گرفت

سیاسی

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به شکست کودتای آمریکایی در ترکیه گفت: دیدم که چگونه ملت ترکیه ایستادند و آمریکا را شکست دادند. اینها درس هایی است که ملت از مقاومت گرفته اند.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، جواد بخشی الموتی: ارتش رژیم صهیونیستی سرمست از پیروزی های گذشته خود در رویارویی با ارتش های بزرگ عربی تصور می کرد می تواند در هر نقطه و هر زمانی که می خواهد مخالفان خود را با استفاده از سلاح های پیشرفته و بعضا غیر متعارف آماج حملات وحشیانه قرار دهد؛ تصوری که با پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه نمود دیگری پیدا کرد.

رژیم صهیونیستی با حمله به مردم مظلوم لبنان و کشتن بی رحمانه زنان، کودکان، پیر و جوان این سزمین به دنبال نقشه جدیدی در خاورمیانه بود و به نوعی قرار بود این واقعه زمینه ساز تحولات زیادی در منطقه باشد. رشادت و فداکاری های حزب الله لبنان و ۳۳ روز ایستادگی در مقابل ارتشی که به پشتوانه کشورهای غربی و با برخورداری از امکانات زیادی به صحنه آمده بود، فصل جدیدی از مقاومت را بوجود آورد.

به مناسبت سالگرد پیروزی درخشان حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه به سراغ سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین رفتیم و در خصوص دستاوردها و نتایج این جنگ با وی به گفتگو نشستیم.

سردار نقدی در خصوص تاثیر پیروزی حزب الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی بر تحولات منطقه اظهارداشت: این پیروزی به عنوان اولین پیروزی بر جهان استکبار که تمام آنها حمایت کننده رژیم صهیونیستی بودند، شکست پذیری مستکبرین را هویدا کرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: قبل از پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه، جبهه مقاومت موقعیت شکننده ای داشت و دلیل آن نیز این بود که هنوز این باور که می شود در مقابل صهیونیست ها ایستاد و آنها را شکست داد، به‌وجود نیامده بود.

وی در خصوص اهمیت حضور حزب الله در سوریه اظهارداشت: هر کدام از جریانات و نیروهایی که هم اکنون در سوریه حضور دارند اگر حضور نداشتند، سرنوشت به شکل دیگری می شد؛ به ویژه حزب الله که در همسایگی سوریه قرار دارد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره آینده تحولات سوریه گفت: مستکبران تاکنون چیزی را در سوریه به دست نیاورده اند و امروز با یک جبهه تروریستی رسوا و بی آبرو در دنیا مواجه هستند که خودشان هم مجبورند علیه آن موضع بگیرند و در ظاهر ائتلاف تشکیل دهند.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

با توجه به اینکه در سالروز جنگ ۳۳ روزه و پیروزی حزب الله قهرمان در مقابل ارتش جعلی رژیم صهیونیستی قرار داریم، به نظر شما این پیروزی در یک جنگ نابرابر چه تاثیری در تحولات منطقه داشته است؟

رژیم صهیونیستی از بدو حیات ننگین خود همیشه در جنگ هایی که انجام داده، پیروز بوده است. این رژیم گاهی با چندین کشور عربی که ارتش های بزرگی داشته اند، جنگیده و بر آنها با کمک مستکبران غلبه کرده است. شاید بتوان گفت در اولین نقطه ای که آنها وارد جنگ شدند ولی شکست مفتضاحانه و بزرگی را متحمل شدند، جنگ با حزب الله لبنان و جنگ برای اشغال این کشور بود، اما با قاطعیت و قدرت سرکوب و شکست خورد.

دیدیم ملت ترکیه چگونه مقابل کودتای آمریکایی این کشور ایستادند و آمریکا را در ترکیه شکست دادند. اینها درس هایی است که ملت از مقاومت گرفته انداین پیروزی یکبار دیگر بعد از پیروزی درخشان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مردم دنیا نشان داد که فرمول نصرت الهی یک فرمول همیشگی و پایدار است.

همچنین پیروزی حزب الله در مقابل رژیم تا بن دندان مسلح صهیونیستی نشان داد که پیروزی جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا و پیروزی در دفاع مقدس یک حادثه استثنایی نبوده است؛ هر کجا که یک گروه مؤمن و متحد، یک جامعه بشری مؤمن و متحد را تشکیل دهند و به خدا اتکاء کنند و اعتماد به نفس داشته باشند، بر دشمن به هر میزان که بزرگ و قوی باشد، پیروز خواهند شد.

این فرمول پیروزی، یک فرمول بسیار مهم بود و دیدیم که بلافاصله مردم فلسطین که به سمت سازش و نابودی خود رفته و رهبران آنها دستشان را در دست صهیونیست ها گذاشته بودند، به دنبال این پیروزی و درخشش حزب الله بیدار شده و به صحنه آمدند و این فرمول را تکرار کردند.

سه بار پیروزی مردم غزه در محاصره بر علیه رژیم صهیونیستی تکرار درسی بود که حزب الله لبنان الهام‌بخش آن بود؛ حزب الله نیز این درس را از فتح خرمشهر و ایستادگی ملت ایران در مقابل رژیم ستمشاهی و پیروزی بزرگ آن گرفته بود. این الگوی بزرگ، امروز آموزه ای فراگیر در تمام دنیا است و ملت های تحت ستم این را یاد گرفته اند و به تدریج در حال عمل کردن به آن هستند.

امروز می بینید که مردم در بحرین چگونه ایستاده اند و از خود دفاع می کنند؛ همچنین می بیند که در یمن، سوریه و سرزمین غصب شده حجاز توسط آل سعود، مردم چگونه ایستاده اند. این ایستادگی ها روز به روز بیشتر خواهد شد. همچنین شاهد این بودیم که ملت ترکیه چگونه مقابل کودتای آمریکایی این کشور ایستادند و آمریکا را در ترکیه شکست دادند. اینها درس هایی است که ملت از مقاومت گرفته اند و شاهد تکرار بیشتر این پیروزی ها و درخشش ها خواهیم بود تا سرنوشت محتوم استکبار و نابودی آنها به وقوع بپیوندد.

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت و به ویژه حزب الله لبنان چه دستاوردهایی برای آن داشته است و به نظر شما باید به چه شکلی ادامه یابد؟

قطعا حمایت های جمهوری اسلامی ایران از نهضت های آزادی‌بخش به ویژه حزب الله لبنان تاثیر زیادی در پیروزی های آن داشته، اما بیشترین تاثیر، حمایت های مادی ما نبوده بلکه حمایت های معنوی و الهام بخشی نظام و انقلاب اسلامی و ایستادگی ملت ایران برای رسیدن به حقیقت در مقابل زورگویان، ستمگران و مستکبران، اساسی ترین مطلبی بوده که به آنها روحیه و انگیزه داده است.

[cite]برخی ممکن است برداشت های نادرستی داشته باشند و بگویند چرا ما باید به کشورهای دیگر و نهضت های آزادی بخش و مظلومان عالم کمک کنیم و بهای آن را بدهیم. درست است که ما بهای آن را می دهیم، اما اقتدارش را نیز کسب می کنیمایستادگی ملت ایران، راه را به سایر مبارزین جبهه حق نشان داد و این بالاترین ثروت و سرمایه ای بود که جمهوری اسلامی توانسته است تقدیم نهضت های آزادی‌بخش از جمله حزب الله لبنان کند. طبیعتا مردم ایران، مردمی هوشیار و بصیر هستند و وقتی یک انسان بر پایه انسانیت، استوار است و انسانیت در وجود آن ریشه دارد، زمانی که به قدرت رسید، مظلومان و دیگران را از یاد نمی برد.

«کُن للِظّالِمِ خَصماً وَ لِلمَظلومِ عَونا» فرمایش امیرالمؤمنین(ع) است و این روال و مشی ائمه اطهار(ع) است. ایشان فرموده اند که «دشمن ستمگر و یار مظلوم باشید» و ملت ایران این روال را اتخاذ کرده و بهای آن را نیز پرداخته است؛ البته در مقابل، جوایز خود را نیز دریافت کرده است.

برخی ممکن است برداشت های نادرستی داشته باشند و بگویند چرا ما باید به کشورهای دیگر و نهضت های آزادی بخش و مظلومان عالم کمک کنیم و بهای آن را بدهیم. درست است که ما بهای آن را می دهیم، اما اقتدارش را نیز کسب می کنیم و به برکت حمایت‌های ملت ما و از خودگذشتگی هایی که ملت برای دفاع از مظلومان عالم کرده است، عزت و عظمت مثال‌زدنی را نصیب ما کرده که در طول تاریخ کشورمان بی نظیر است و باید قدردان آن باشیم.

وضعیت محور مقاومت بعد از پیروزی حزب الله در مقابل ارتش رژیم جعلی صهیونیستی چه تفاوتی با قبل از آن کرده است؟

قبل از پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه، جبهه مقاومت موقعیت شکننده ای داشت و دلیل آن نیز این بود که هنوز این باور که می شود در مقابل صهیونیست ها ایستاد و آنها را شکست داد، به‌وجود نیامده بود. هنوز ذهنیت منطقه بر مبنای شکست های پی‌درپی که از صهیونیست ها خورده بودند، استوار بود و از روزی که این پیروزی نصیب محور مقاومت شد، ذهنیت ملت ها عوض شد.

امروز وقتی به ملت ها می گوییم می شود مقابل صهیونیست ها ایستاد و پیروز شد، باور می کنند و مصداق عینی آن، جلوی چشم آنها وجود دارد و این‌طور نیست که بر مبنای یکسری نظریه و تئوری صحبت کنیم.

پیروزی ملت ایران بر رژیم بعث و صدام حسین و پیروزی ملت افغانستان در مقابل اتحاد شوروی از همین جنس پیروزی ها است که نشان می دهد ملت بزرگی با دستان خالی مقابل قدرت های بزرگی ایستاده اند و با اتکاء به خداوند و تلاش خود پیروز شدند. شاید برخی بگویند این مربوط به جغرافیای دیگری بود و مربوط به جغرافیای عرب نیست، اما با پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه ثابت شد عرب ها هم می توانند و همسایگان رژیم جعلی و اشغالگر صهیونیستی هم می توانند، پیروز باشند؛ همچنین با این پیروزی ثابت شد مردم فلسطین هم می توانند پیروز شوند و هر کسی که با خداوند قرارداد بست و در جبهه خداوند قرار گرفت، «إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْکُمْ» قطعا پیروز می شود. این یک فرمول الهی است که وقتی پیروزی می آید، ملت ها و مردم دلگرم می شوند و در مسیر درست و صحیح قرار می گیرند.

قرآن کریم می فرماید: «إِذا جاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فی‌ دینِ اللَّهِ أَفْواجاً»، یعنی وقتی که پیروزی و یاری خدا می‌آید، پیروزی حاصل می شود و مردم فوج فوج به حق می گرایند. پیروز حزب الله نمونه همین پیروزی ها است و دل های افراد زیادی را به یاری خداوند پیوند خواهد زد.

یکبار شاهد پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه بودیم. اگر حزب الله امروز در سوریه حضور نداشت، چه وقایعی برای ملت مظلوم سوریه متصور بود؟

طبیعتا اگر هر کدام از مؤلفه هایی که امروز در صحنه سوریه حضور دارند، غایب بودند، وضعیت جبهه سوریه به نفع دشمن و تکفیری‌ها دگرگون می شد.

[cite]مستکبران تاکنون چیزی را در سوریه به دست نیاورده اند و امروز با یک جبهه تروریستی رسوا و بی آبرو در دنیا مواجه هستند که خودشان هم مجبورند علیه آن موضع بگیرند و در ظاهر ائتلاف تشکیل دهند. تکفیری ها به آخر خط رسیده اند و نابودی‌شان نزدیک استدر جبهه مقابل، تمام قدرت های غربی حضور دارند و از تروریست ها و تکفیری ها با تمام وجود حمایت می کنند. آنها تروریست ها را آموزش داده اند و از آنها با تمام وجود حمایت می کنند. اغلب دولت های عربی نیز حامی تروریست ها در سوریه و عراق هستند و از آنها حمایت می کنند. طبیعتا در چنین میدانی که یک ملت در مقابل ابرقدرت ها تنها مانده است باید مورد حمایت کسانی که از مظلومان در جهان دفاع می کنند، قرار گیرد.

جمهوری اسلامی ایران با رهبری امام خمینی(ره) توانست به تنهایی در مقابل ابرقدرت ها بایستد و بدون کمک کسی پیروزی درخشانی کسب کند، اما در همه جا این مسئله تحقق یافتنی نیست و همه باید کمک کنند.

هر کدام از جریانات و نیروهایی که هم اکنون در سوریه حضور دارند اگر حضور نداشتند، سرنوشت به شکل دیگری می شد؛ به ویژه حزب الله که در همسایگی سوریه قرار دارد و فداکاری فوق العاده ای را جوانان آن برای دفاع از سوریه در مقابل دشمن صهیونیستی و دنباله های آن که همین تکفیری ها هستند، نشان داده اند. از خدا می خواهم توفیق روزافزون به حزب الله قهرمان و رهبر بزرگوارش که نماد آزادگی در امت عرب است، عطا کند.

با توجه به اینکه شما اخیرا به سوریه سفر کرده بودید، وضعیت میدانی این کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

وضعیت میدانی سوریه خیلی خوب بود و شرایط به نفع نیروهای مقاومت است. البته به‌طور لحظه ای در جبهه اتفاقاتی می افتد، اما به طور کلی در مسیر پیشرفت به نفع نیروهای مقاومت قرار داریم و تاکنون پیروزی های زیادی کسب شده است.

مستکبران تاکنون چیزی را در سوریه به دست نیاورده اند و امروز با یک جبهه تروریستی رسوا و بی آبرو در دنیا مواجه هستند که خودشان هم مجبورند علیه آن موضع بگیرند و در ظاهر ائتلاف تشکیل دهند. تکفیری ها به آخر خط رسیده اند و نابودی‌شان نزدیک است.

کد N1391252