سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان:

چابهار ظرفیت تجاری بسیار مناسبی برای بازرگانان افغان دارد

سیاسی

کابل - ایرنا - سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد که بندر چابهار ایران ظرفیت خوب تجاری برای بازرگانان افغان دارد و هم اکنون 150بازرگان افغان برای سرمایه گذاری در چابهار اعلام آمادگی کرده اند.

«مسافر قوقندی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در کابل گفت: تسهیلات خوبی از طرف دولت ایران برای بازرگانان در بندر چابهار فراهم شده و به همین علت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در چابهار علاقمندی نشان داده اند.
سخنگوی وزارت تجارت افغانستان افزود: با احداث بندر چابهار ، حمل ونقل هر کانتینر ازسوی بازرگانان افغان نسبت به بندر کراچی پاکستان، 500 تا یک هزار دلار ارزان تر تمام می شود.
'قوقندی' اضافه کرد که بندر چابهار ظرفیت مناسبی از نظر درآمدزایی برای سرمایه گذاران افغان دارد و وزارت خارجه ایران برای سهولت کاری بازرگانان در چابهار ؛ دفتر نمایندگی برای این منظور تدارک دیده است.
توافقنامه 3 جانبه توسعه بندر چابهار در سوم خردادماه بین رئیسان جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و نخست وزیر هند در تهران امضا شد و رئیس جمهوری افغانستان گفت که با فعال شدن بندر چابهار ؛ افغانستان از محصور بودن در خشکی نجات پیدا می کند.
«خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت افغانستان نیز در مراسم افتتاح صنایع کوچک ایران در کابل گفت: فعالیت مشترک سه جانبه در بندر «چابهار» آغاز شده و مشکلات جدی ترانزیتی افغانستان با فعال شدن این بندر که در 60 سال گذشته با آن مواجه بودیم در حال حل شدن است.
وی با اشاره به اینکه بازرگانان افغان سالانه تا 700 میلیون دلار در بنادر پاکستان جریمه پرداخت می کردند؛ اضافه کرد: اما امروز کالاهای بازرگانان افغان از طریق ایران با سهولت زیاد و هزینه کم به این کشور وارد و یا صادر می شود و بندر چابهار برای کشورهای منطقه، آسیای جنوبی و مرکزی دسترسی خوبی ایجاد خواهد کرد.
وی از ایران، هندوستان و افغانستان خواست تا قرارداد امضا شده بندر چابهار روی کاغذ باقی نمانده و هر سه کشور آن را اجرایی کنند.
'الکوزی' گفت که افغانستان با ایران سالانه 2 میلیارد دلار تبادل کالا دارد و این رقم با گذشت هر سال رو به افزایش است و در تلاش هستیم تا تجارت افغانستان در صادرات و واردات در یک سطح مساوی قرار گیرد.
وی از کیفیت کالاهای ایرانی و ایجاد سهولت های ترانزیتی از طرف جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد و گفت که این گونه نمایشگاه ها در آینده نیز برگزار خواهد شد.
'الکوزی' تاکید کرد که ده ها بازرگان در اتاق تجارت این کشور ثبت نام کرده اند تا در منطقه آزاد چابهار ایران سرمایه گذاری کنند.
نخستین نشست کمیته مشترک بازرگانی افغانستان و ایران نیز صبح امروز پیش از افتتاح این نمایشگاه با حضور معاونان وزارت تجارت و صنعت دو کشور برگزار شد.
آساق*291*1610**1392
کد N1391163