دفاع از مظلوم/۲۹

شمخانی:موضوع فلسطین باید مسئله اصلی جهان اسلام باشد

سیاسی

دبیرشورای عالی امنیت ملی گفت: تجمع مردم ایران اسلامی در روز جهانی قدس برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین تلاشی است برای تداعی کردن موضوع فلسطین که باید مسئله اصلی جهان اسلام باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در جمع راهپیمایان تهرانی در روز قدس حضور یافت.

شمخانی گفت: ۳۸ سال پیش کسی تصور نمی‌کرد چرا آخرین جمعه ماه رمضان روز جهانی قدس نامگذاری شده است اما امروز با توجه به شرایطی که در فلسطین و جهان عرب و جهان اسلام وجود دارد،‌حکایت آن تدبیر کاملا حساب شده و آن تصمیم درست بر همگان مشخص شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: امروز متأسفانه جهان اسلام با عملکرد تکفیری‌ها بین دو اسلام لیبرالی و اسلام تکفیری به شکلی قرار گرفته که حق مردم فلسطین در بازگشت به سرزمین خودشان به حاشیه رفته است، وجود روز جهانی قدس با پرچم‌داری ایران اسلامی در این شرایط در واقع زنده کردن موضوع فلسطین و اولی ساختن مردم فلسطین در جهان اسلام است.

شمخانی با اشاره به تلاش استکبار برای به حاشیه راندن مسئله فلسطین گفت: در این شرایط تجمع مردم ایران اسلامی و بعضی کشورهای منطقه در روز جهانی قدس برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین تلاشی است برای تداعی کردن موضوع فلسطین که باید مسئله اصلی جهان اسلام باشد.

وی تاکید کرد:ملل مسلمان باید بیدار شوند و بدانند فلسطین موضوع اصلی جهان اسلام است. از این جهت این مسئله اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند، هم دفاع از فلسطین و هم منتقل کردن مسئله فلسطین به فهرست مسائل اسلام اهمیت دوچندان دارد.

شمخانی اظهار داشت: تکفیری‌ها تلاش فراوانی انجام دادند تا فلسطین به موضوع ثانوی جهان اسلام تبدیل شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن موضوع ترور بیولوژیک علی دادمان، اظهار داشت:  تصور می‌کنم این یک حدس و گمان است و موضوعی نیست که خبری، رسانه‌ای یا تبلیغاتی باشد، باید به این مسئله رسیدگی شود. البته ما از قبل هم مواردی داشته‌ایم، گزارش‌هایی درباره برخی افراد دیگر داشته‌ایم، بنده از چهارشنبه این هفته تیمی را تشکیل دادم که به این موضوع رسیدگی و بررسی کنند موارد قبلی چه بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: بعضی موارد قبلا رسیدگی شده و حتی یک دستگاه امنیتی در یک مورد مربوط به خود به این مسئله رسیدگی کرده ولی به نتیجه منفی رسیده است بنابراین اینگونه نیست که همین الان بتوانیم در این  مورد اظهارنظر کنیم. باید بررسی دقیقی انجام شود که کی، کجا و چگونه این حادثه رخ داده است، سوالات فراوانی در این زمینه وجود دارد که به راحتی نمی‌توان به آنها پاسخ داد.

وی گفت: اگر بنده تا پایان بررسی این موضوع در شورای عالی امنیت ملی حضور داشتم حتما گزارش این مسئله را به مردم می‌دهم البته رسیدگی به این موضوع طول می‌کشد چرا که مسئله راحت‌الوصولی نیست و به تحقیقات اطلاعاتی و اقدامات طبی نیاز دارد. اصل بر این است که بعید بدانیم.

کد N1322769