برنامه‌های روز جهانی قدس در کشورهای مختلف جهان

بین الملل,روز جهانی قدس

هم‌زمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران آن را «روز جهانی قدس» نامگذاری کرده است، همایش‌ها و تجمعات و راهپیمایی‌های متعددی در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، اتحادیه نویسندگان جهان عرب و اتحادیه سراسری نویسندگان و ادبای فلسطین به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس که مصادف با روز جمعه اول ماه جولای ۲۰۱۶ است، همایشی تحت عنوان «همایش فکری ادبی درباره قدس» برگزار کرد. در جریان این همایش که دو روز به طول انجامید، مطالعات متعدد صورت گرفته در موضوع «قدس در روایت عربی»، «قدس و عقیده» و «قدس و رسانه» و برخی آثار شعری ارائه شد.

از سوی دیگر، کمیته مقدماتی «فلسطینی - سوری» مسئول برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسبت روز جهانی قدس، نشستی را در مقر شورای ملی فلسطین در دمشق برگزار کرد که «خالد عبد المجید» رئیس این کمیته، نمایندگان گروه‌های فلسطینی حاضر در سوریه، «گانست قازان» عضو پارلمان سوریه و نمایندگی از نهاد‌ها و اتحادیه‌های فلسطینی و سوری در آن مشارکت داشتند.

این کمیته با صدور بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که در جریان نشست مذکور روی برگزاری برنامه‌های روز جهانی قدس و راهپیمایی بزرگ در روز جمعه توافق صورت گرفت و قرار است هم در شهر دمشق و هم اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در سوریه مراسم و راهپیمایی‌هایی به این مناسبت برگزار شود.

در همین راستا، جنبش حزب الله لبنان از اقشار مختلف ملت لبنان برای حضور گسترده در مراسم روز جهانی قدس دعوت کرد. این جنبش با صدور بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که «جنبش حزب الله به منظور گرامی‌داشت روز جهانی قدس که امام خمینی (قدس سره) آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان را با این عنوان نام‌گذاری کرده است، از اقشار مختلف شهروندان لبنانی برای حضور در مراسم روز جهانی قدس که سید حسن نصر الله دبیر کل جنبش حزب الله هم در آن سخنرانی خواهد کرد، دعوت می‌کند.»

«شیخ ماهر حمود» دبیر کل اتحادیه علمای مقاومت هم اعلام کرد که روز قدس تنها یک شعار مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه رویکردی سیاسی و تعهد دینی و اخلاقی است و در کشورهایی مانند لبنان، فلسطین، عراق و غیره برنامه‌های گسترده‌ای به این منظور برگزار می‌شود.

وی افزود اهمیت روز جهانی قدس به ویژه در سال جاری این است که تقریبا همه طرف‌های اسلامی و عربی در حال فراموشی مساله قدس و به حاشیه راندن آن هستند و از همین رو، مراسم روز جهانی قدس باعث اجماع و اتحاد میان طرف‌های امت می‌شود.

کمیته مقدماتی گرامی‌داشت روز جهانی قدس در استان ذمار یمن نیز از اقشار مختلف ملت این کشور خواست در راهپیمایی مردمی گرامی داشت این روز که همزمان با بیست و ششمین روز از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، مشارکت گسترده داشته باشند.

این کمیته خاطر نشان کرد که روز جهانی قدس روز مقابله مستضعفان با مستکبران و روز بیداری ملت‌ها است و در همین حال، باعث نهادینه شدن مساله فلسطین در اذهان ملت‌های جهان می‌شود تا این آرمان همچنان در دل‌های مسلمانان زنده بماند.

از سوی دیگر، «شیخ محمد حسین»، مفتی قدس و اراضی فلسطینی هم در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای العالم تاکید کرد که روز جهانی قدس از تمامی مسلمانان و ملت‌های عربی می‌خواهد که به مسئولیت‌های خود در قبال مسجد مبارک الاقصی عمل کنند.

اما فلسطینیان مقیم اروپا نیز همگام با دیگر ملت‌های آزاده جهان سعی در برگزاری مراسم روز جهانی قدس در کشورهای محل اقامت خود را دارند، ولی رژیم صهیونیستی و انجمن‌های یهودی در این کشور‌ها سعی می‌کنند به انحاء مختلف از برگزاری راهپیمایی و برنامه‌های خاص در این روز جلوگیری کنند.

در همین راستا، «ژوزف شوستر» رئیس شورای مرکزی یهودیان در آلمان از برگزاری راهپیمایی «روز قدس» به منظور اعلام مخالفت با رژیم صهیونیستی که قرار است روز شنبه در شهر برلین برگزار شود، مخالفت کرده است.

وی مدعی شده است که اجازه دادن به برگزاری مراسم یهودی‌ستیزی و ابراز انزجار از اسرائیل در برلین مایه ننگ است. وی همچنین خواستار برگزاری تظاهرات متقابل یهودیان برای مقابله با این راهپیمایی حمایت از قدس و فلسطین شد.

امام خمینی (ره) در راستای اهتمام به مساله فلسطین و قدس شریف، در سال ۱۹۷۹ میلادی آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس نامگذاری کرد و از تمامی مسلمانان جهان خواست که در این روز همبستگی خود با ملت مظلوم فلسطین را اعلام کنند.

 

کد N1322447