گزارش رسانه آمریکایی از جدال سیاسی در واشنگتن درباره تسهیل مراودات تجاری با ایران

سیاسی

تهران - ایرنا - یک پایگاه خبری آمریکایی نوشت: اعضای ارشد کنگره آمریکا با انتقاد از اقدامات دولت باراک اوباما برای تقویت داد وستدهای اقتصادی و تجاری جهانی با ایران، می گویند که با این اقدامات کاخ سفید برخورد خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» مدعی شد که مقام های دولت آمریکا هماهنگی تلاش های بین المللی برای تشویق فعالیت های تجاری در بازار ایران را به دست گرفته اند و اعضای کنگره ، کاخ سفید را متهم می کنند که به دفتر اصلی لابی ایران تبدیل شده است.
به نوشته این پایگاه خبری آمریکایی ، قانونگذاران در کنگره می گویند مقام های ارشد دولت اوباما در مجموعه ای از تلاش های علنی و غیرعلنی که فراتر از تعهدات تعیین شده در توافق هسته ای است، کارزار بین المللی را برای تشویق و ترغیب شرکت ها و دولت ها به تعامل دوباره با بازار ایران هماهنگ می کنند.
واشنگتن فری بیکن افزود: گفته می شود از جمله این تلاش ها تحت فشار گذاشتن نهاد جهانی «کارگروه اقدام مالی» بوده است که مجازات ایران به دلیل حمایت مالی ادعایی از تروریسم و پولشویی را برای یک سال به تعویق انداخت.
در پی تصمیم کارگروه اقدام مالی (FATF) برای تعویق اقدامات علیه ایران، قانونگذاران ارشد آمریکایی اکنون می گویند که با اقدامات کاخ سفید در این زمینه با شدت بیشتری برخورد خواهند کرد.
«پل رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به واشنگتن فری بیکن می گوید: «کجای توافق هسته ای با ایران گفته است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا باید به عنوان بازاریاب ارشد ایران خدمت کند؟»
بسیاری در کنگره آمریکا ، تصمیم کارگروه اقدام مالی را بخشی از تلاش های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به نفع ایران می دانند.
«مایک پمپئو» عضو جمهوریخواه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، در گفت وگو با فری بیکن ادعا کرد: دولت اوباما همان طور که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای عقبگرد از بازرسی ایران تحت فشار گذاشت، اینک همین کار را با کارگروه اقدام مالی انجام می دهد و در نتیجه، ما دید خود در مسائل حساس برنامه هسته ای را از دست داده ایم و همین مهم در جبهه مسائل مالی هم اتفاق می افتد.
منابع آگاه به فری بیکن گفته اند که دولت اوباما می کوشد برای شرکت ها و نهادهای متمایل به تعامل با ایران پوششی حقوقی در مقابل تحریم ها و دیگر تدابیر ناشی از تجارت با ایران ارائه کند.
مترجمام**1078** 3404
کد N1321971