وزارت خارجه عراق: دخالت های مکرر عربستان انزجار آور است

سیاسی

بغداد-ایرنا- وزارت خارجه عراق درواکنش به اظهارات خصمانه وزیرخارجه عربستان سعودی نسبت به نیروهای مردمی معروف به 'الحشد الشعبی' اعلام کرد که دخالت های مکرر عربستان سعودی در امور داخلی عراق انزجار آور شده و نمی توان چنین دخالت هایی را تحمل کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه عراق روزپنجشنبه در بیانیه ای گفت که دخالت های مکرر عربستان سعودی در امور داخلی عراق انزجار آور شده و نمی توان چنین دخالت هایی را تحمل کرد.
'احمد جمال' اضافه کرد که به دولت عربستان توصیه می کند که برای انتقال اختلافاتش با برخی کشورها یا فراکنی مشکلات داخلی، موضوع عراق را بهانه قرار ندهد.
بیانیه اضافه کرده است که نیروهای مردمی الحشد الشعبی یک نهاد قانونی از داوطلبان جنگ علیه گروه تروریستی داعش است و همه بافت های اجتماعی عراق در این تشکیلات حضور دارند.
'عادل الجبیر' وزیر خارجه عربستان سعودی در تازه ترین اظهارات مداخله جویانه در امور داخلی عراق، خواستار انحلال تشکیلات مردمی الحشد الشعبی شده و از این تشکیلات قانونی، به عنوان گروه شبه نظامی فرقه ای یاد کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرده است که تشکیلات مردمی الحشد الشعبی بخشی از سازمان دفاعی عراق است که تحت امر فرماندهی کل قوای مسلح این کشور کار می کند و تامین مالی آن از محل بودجه دولت است.
بیانیه به طور تلویحی از عربستان سعودی به عنوان منبع تغذیه و بستر رشد اندیشه های افراط گرای تکفیری در منطقه و جهان یاد کرده و افزوده است که تشکیلات مردمی الحشد الشعبی در کنار ارتش و دیگر نیروهای عراقی با اندیشه تندرو تکفیری که منابع تغذیه و بسترهای رشد آن کاملا شناخته شده است، مبارزه می کند.
وی از عربستان خواسته است که به جای دخالت در امور داخلی عراق، اجازه ندهد شهروندانش افکار تندروانه را تقبل کنند و به صفوف گروه تروریستی داعش بپیوندند.
وزارت خارجه عراق تاکید کرده است که بعد از پیروزی در فلوجه ، جنگ با داعش ادامه خواهد یافت تا تمامی سرزمین های غصب شده عراق آزاد شوند.
در بیانیه به عملیات موفقیت آمیز روزگذشته نیروی هوایی عراق در انهدام یک کاروان بزرگ از گروه تروریستی داعش در جنوب فلوجه اشاره شده است.
نیروی هوایی عراق در حمله هوایی دیروز سه شنبه بزرگترین خسارت را به گروه تروریستی داعش در جنوب فلوجه وارد کرد و کاروان حامل عناصر داعش که متشکل از صدها خودرو بود را منهدم کرد.
خاورم *4*353*1770*1859
کد N1321639