روسیه تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا را تمدید کرد

سیاسی

مسکو- ایرنا- مسکو که از سال 2014 تاکنون تحریم های نسبتا گسترده ضد روسی اتحادیه اروپا و آمریکا را تحمل می کند، امروز (چهارشنبه) تحریم های متقابل علیه غرب را برای 18 ماه دیگر تمدید کرد.

به گزارش ایرنا، براساس سند امضا شده از سوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه که امروز (چهارشنبه) در پایگاه اسناد رسمی دولت این کشور منتشر شد، این تحریم ها تا 31 دسامبر 2017 تمدید شده است.
تمدید این تحریم ها در چارچوب تامین منافع ملی و تدابیر ویژه اقتصادی دولت روسیه تمدید شده است.این تحریم ها شامل منع واردات محصولات غذایی، کشاورزی و دامی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا است که در حال اجرای هماهنگ تحریم ها علیه روسیه در چارچوب پرونده اوکراین هستند و بتازگی نیز آن را تمدید کرده اند.
واکنش های تحریمی متقابل روسیه هر چند زیان های سنگینی را به تولید کنندگان اروپایی وارد کرده و میلیاردها دلار خسارت دیده اند، اما نتوانسته در پایان دادن به روند تمدید تحریم های ضد روسی اثر زیادی داشته باشد.
اتحادیه اروپا ماه گذشته به اتفاق آرا به تمدید شش ماهه تحریم های سنگین علیه اقتصاد روسیه بر اساس آنچه که «دست داشتن در ناآرامی های اوکراین» اعلام شده است، رای دادند.
بنا بر این تمدید دوجانبه این تحریم ها، نشان می دهد که مواضع غرب و روسیه در باره اوکراین همچنان فاصله زیادی دارد و حتی می تواند بیشتر نیز شود.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحریم ها همراه کاهش شدید بهای نفت در بازار جهانی، اقتصاد روسیه را در تنگنا قرارداده است و میزان زیان های وارده تاکنون از 200 میلیارد دلار هم فراتر می رود.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز با نافرجام خواندن تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور، گفته است: مسکو هیچ درخواستی را برای لغو تحریم های ضد روسی به اتحادیه اروپا ارائه نمی کند و عاملان این اقدام باید خود بن بست ایجاد شده را باز کنند.
اما موضع ضد روسی غرب و همچنین هفت کشور صنعتی نشان می دهد که این روند ادامه خواهد یافت، زیرا اوایل خرداد ماه نیز سران کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، کانادا و ایتالیا در نشست سران هفت کشور صنعتی در توکیو بر ماندگاری تحریم ها علیه روسیه تا زمان اجرای کامل توافقنامه مینسک تاکید کردند.
در بیانیه سران جی هفت آمده است، «تحریم های ضد روسی زمانی لغو می شود که مسکو به تعهدهای خود در توافقنامه مینسک عمل کند».
سران جی هفت همچنین تهدید کرده اند، اگر ضرورت و اقدام های روسیه ایجاب کند، تحریم های بیشتری علیه این کشور برقرار خواهد شد.
سال 2014 پس از سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ و روی کار آمدن یک دولت متمایل به غرب در اوکراین و آغاز درگیری شبه نظامیان با نیروهای دولتی در شرق این کشور که روسیه متهم به حمایت از آنان شد، شبه جزیره کریمه به روسیه پیوست.
جدایی کریمه براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی در این شبه جزیره در کناره دریای سیاه، یکی از عوامل اصلی افزایش تنش در روابط روسیه با اکراین و غرب شده که وضع تحریم های ضد روسی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا و واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است.
این منطقه 25 هزار و 500 کیلومتری که اکنون دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و 450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار تاتار است، سال 1954 توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.
اروپام 391 ** 1516
کد N1320994