نکات مهمی که روحانی با فرماندهان و مسئولان ارشد نیروهای مسلح در میان گذاشت

روحانی

رییس جمهوری در ضیافت افطار با فرماندهان و مسئولان ارشد نیروهای مسلح ضمن تاکید بر دفاع مقتدرانه از کشور و حمایت همه جانبه دولت یازدهم از نیروهای مسلح گفت: ایران اسلامی هرگز به فکر تجاوز به حقوق دیگران نبوده و نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه سه شنبه در سخنرانی پیش از ضیافت افطاری در جمع فرماندهان و مسوولان ارشد نیروهای مسلح به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداخت که مهم ترین محورهای سخنان وی به شرح زیر است:
** شب مقدس و مبارک قدر، شبی است که به تعبیر خداوند، از هزار ماه بالاتر است، به تعبیر پیامبر اکرم(ص) از شب قدر بالاتر شب مرزبانی است که از مرزهای وطن اسلام دفاع می‌کند و نمی‌داند تا صبحگاهان زنده می‌ماند یا به فیض شهادت نایل می‌شود.
** نیروهای مسلح در تمام این سال‌ها به خوبی اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران را به رخ دشمنان و جهانیان کشاندند.
** بعد از دفاع هشت ساله نیز روزهای سختی داشتیم که می‌توانست برای منطقه و مرزهای منطقه تهدید باشد، اما اقتدار نیروهای مسلح و آمادگی آنان که البته بزرگترین آن اقتدار معنوی، ایمانی و اسلامی است، کشور را از ناامنی‌های منطقه رهایی داد.
** همواره نیروی مسلحی می‌خواهیم که مقتدرانه در برابر دشمن ایستادگی داشته باشد و آمادگی خود را در همه شرایط حفظ کند چرا که اگر اقتدار، مقاومت و آمادگی در کنار هم قرار گیرد بر دشمنان پیروز خواهیم شد.
** ما در عین آمادگی برای دفاع مقتدرانه، هرگز به فکر تجاوز به حقوق دیگران نبوده و نیستیم و انگیزه دفاع از تمامیت ارضی، شرف، ملت و نظام در میان نیروهای مسلح، یک انگیزه بزرگ معنوی را در میان آنان ایجاد کرده است.
** مردم ما مردمی وظیفه شناس و قدرشناس هستند و می دانند امنیت کشور در یک منطقه ناامن، در سایه ایستادگی، آمادگی و مقاومت نیروهای مسلح ایجاد شده است و هیچ نیروی مسلحی در جهان به اندازه نیروهای مسلح ما محبوب و مردمی نیست.
** کارآزمودگی به عنوان ویژگی سوم نیروهای مسلح است و کمتر کشوری وجود دارد که نیروهای مسلح آن در یک جنگ هشت ساله چنین افتخارات بزرگی آفریده باشند.
** نیروهای مسلح در طول جنگ ایستادگی و کسب تجربه کرده‌اند و هر روز ابتکارات جدیدی به ارمغان آوردند و اکنون این ابتکارات و کارآزمودگی در صحنه دریا، زمین، هوایی، زرهی و غیرزرهی به شکل جدید و به نسل جوان منتقل شده است.
** ویژگی چهارم نیروهای مسلح داشتن فرماندهی است که تضمین‌کننده اتصال نیروهای مسلح با معنویت و ایمان است و اکنون نه تنها نیروهای سه‌گانه بلکه ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج با یکدیگر هماهنگ هستند و این افتخاری ملی است که فرمان فرماندهی کل قوا تنها نظامی نبوده بلکه جنبه دینی، اسلامی و معنوی دارد.
** اطمینان می دهم که دولت یازدهم همواره در کنار نیروهای مسلح بوده و خواهد بود و تلاش خود را برای تقویت و تجهیز بیش از پیش توان دفاعی کشور بکار خواهد گرفت.
** دولت موظف است که نیروهای مسلح را پشتیبانی کند و وظیفه دینی، ملی و انقلابی نیروهای مسلح نیز این است که به خوبی از کشور و نظام ، حراست و حفاظت نمایند.
** حفظ امنیت منطقه، خواست مردم این منطقه است و مبارزه ما با گروه هایی است که امنیت این منطقه را نمی پسندند و به دنبال ناامنی هستند.
** امنیت کشورهای منطقه به یکدیگر پیوند خورده است و وظیفه خود می‌دانیم که به ملت‌های دیگر منطقه همانند امروز کمک کنیم.
** جمهوری اسلامی ایران به دنبال رابطه صمیمی با همه همسایگان است و خواهان تنش با هیچ یک از کشورهای همسایه نیستیم.
** ما آغازگر تنش نبوده و خواهان امنیت برای کشورهای همسایه هستیم، خواست ما برای همه همسایگان، خواست ملت‌های آن کشورها است و در هر کشوری مردم‌سالاری و نظر مردم باید حاکم شود.
** ما قصد دخالت در امور هیچ کشوری را نداریم و نه می‌خواهیم که کشور دیگری در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت کند و باید مردم منطقه نسبت به سرنوشت خود تصمیم گیر باشند.
** مبارزه جمهوری اسلامی ایران با گروه‌هایی است که امنیت منطقه را نمی‌پسندند و ناامنی و نبود آرامش را برای ملت‌های منطقه می‌خواهند. ما حامی امنیت مردم منطقه و در کنار آنان برای مبارزه با گروه هایی هستیم که به دنبال ترور و ناامنی هستند.
سیام ** 9314
کد N1320140