آفتاب

ایران موارد متعدد نقض حقوق بشر آمریکا را افشاء خواهد کرد

ایران موارد متعدد نقض حقوق بشر آمریکا را افشاء خواهد کرد

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: مصادیق متعددی در مورد نقض حقوق بشر آمریکا وجود دارد، اما کشورهای آزاده کمی در جهان هستند که این موارد را صراحتا بیان کنند، ولی جمهوری اسلامی نظام مستقلی است و این وضعیت را بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، غریب‌آبادی در میزگرد تبیین و افشای «حقوق بشر آمریکایی» که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان برگزار شد، ‌ گفت: در داخل آمریکا مصادیق متعددی از نقض حقوق بشر را شاهد هستیم.

وی افزود: در حالیکه سیاه پوستان در آمریکا جمعیت بسیار کمی را نسبت به سفید پوستان تشکیل می‌دهند، اما بیشتر زندانیان آمریکا از سیاه پوستان هستند، ۸۵ درصد میزان تعرضات پلیس در آمریکا نسبت به سیاه پوستان است، در هر ۳۶ ساعت یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا کشته می‌شود و اگر سیاه پوستی در این کشور سروکارش با دستگاه قضایی بیفتد، از یک دادرسی عادلانه بهره‌مند نمی‌شود؛ این‌ها همه تنها بخشی از حقوق بشر آمریکایی آن هم در سطح داخلی است.

معاون ستاد حقوق بشر به بیان مصادیقی از نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سطح بین المللی نظیر دخالت‌های نظامی در عراق و افغانستان و لیبی و حمایت از برخی کودتا‌ها و رژیم‌های دیکتاتوری پرداخت و گفت علاوه بر مصادیقی که تیر ماه در خصوص اقدامات آمریکا علیه ملت ایران احصاء شده، موارد مهم دیگری وجود دارند که با حمایت مستقیم و غیرمستقیم این کشور روی داده‌اند که ۱۷ هزار شهید ترور، ۲۰۰ هزار شهید و بیش از ۷۰۰ هزار مجروح در جریان جنگ تحمیلی، ۱۳ هزار شهید و بیش از ۱۰۰ هزار نفر جانباز شیمیایی و ۴۰۰۰ شهید راه مبارزه با مواد مخدر تنها بخشی از این مصادیق هستند.

وی با بیان اینکه گسترده‌ترین تحریم‌ها و تهاجمات علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا صورت گرفته که هیچ کشوری در تاریخ معاصر با این قبیل از خصومت‌ها مواجه نبود، گفت: با وجود تمامی این هجمه‌ها، ایران اسلامی به پیشرفت‌های کلان ملی و بین المللی دست پیدا کرد، اما این پیشرفت نافی مسئولیت کشورهای واضع تحریم نیست.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر متذکر شد: آمریکا کشور ذیصلاحی نیست که بخواهد در حوزه حقوق بشر حرف بزند و کشورهایی مثل ایران را که خود قربانی نقض حقوق بشر در اثر اقدامات این کشور و همپیمانان آن هستند، متهم به نقض حقوق بشر کند.

وی درباره نقش رسانه‌ها در مقابل هیاهوی رسانه‌ای غرب خاطرنشان کرد: هر خبری مورد وثوق نیست،؛ بنابراین اولین وظیفه رسانه‌های ما هوشیاری است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه حقوق بشر پنج بُعد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدنی را شامل می‌شود، اذعان کرد: غرب بیشتر علاقه‌مند به ابعاد سیاسی و مدنی حقوق بشر است و تعمدا ابعاد دیگر را نادیده می‌گیرد، لذا رسانه‌های داخلی باید تلاش گسترده‌ای انجام دهند تا پیشرفت‌های حقوق بشری کشور را منعکس کنند.

وی همچنین بیان کرد: جالب است بدانید که گروهک تروریستی منافقین نیز خود را حامی حقوق بشر معرفی می‌کند، در حالیکه ۱۷ هزار نفر را در داخل کشور شهید کردند و هنوز نیز دست به اقدامات تروریستی می‌زنند، اما مدعیان حقوق بشر جهان از این‌ها حمایت می‌کنند و آن‌ها را در بهترین‌های مکان‌های اروپایی استقرار دادند.

غریب آبادی در پایان از تدوین و انتشار «مجموعه حمایت و ارتقای حقوق بشر» در ستاد حقوق بشر کشور و چاپ و انتشار کتاب ۱۳۰ صفحه‌ای «وضعیت حقوق بشر در آمریکا در سال ۲۰۱۵» خبر داد.

کد N1319901

وبگردی