رژیم صهیونیستی آب را به روی فلسطینان بست

سیاسی

تهران - ایرنا - مرکز حقوقی اقلیت عرب های ساکن فلسطین اشغالی طی نامه ای به رژیم صهیونیستی اقدام این رژیم در بستن آب به روی فلسطینیان ساکن کرانه باختری اشغالی را خلاف قوانین بین المللی و کنوانسیون های امضا شده دانست.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا)، مرکز عداله در این نامه نوشته است: اسرائیل در نقض معاهده های بین المللی، آب را به روی 70 درصد ساکنان کرانه باختری بسته و خانوارهای این منطقه را از آب لوله کشی محروم کرده است؛ این اقدام همچنین باعث شده تا خسارات سنگینی به کشاورزی و دام فلسطنیان وارد شود.
بر اساس گزارش رسانه ها و تماس های صورت گرفته با مرکز عداله، شرکت صهیونیستی مرکوروت میزان آب فلسطینیان ساکن کرانه باختری را از ابتدای ژوئن 2016 کاهش داده است. این کاهش میزان آب احتمالا در فصل تابستان نیز ادامه خواهد داشت.
بر اساس گزارش ها، رژیم صهیونیستی به مقام های آب فلسطین اعلام کرده است که میزان تامین آب لوله کشی کرانه باختری حدود 50 تا 70 درصد از ابتدای ژوئن کاهش خواهد یافت.
این مضایقه باعث سخت تر شدن شرایط برای ساکنان فلسطینی کرانه باختری شده که از قبل نیز به دلیل سلطه رژیم صهیونیستی بر منابع آب شیرین با مضیقه مواجه بوده اند.
مونا حداد وکیل این گروه در نامه ای که به مقام های صهیونیست نوشت، تصریح کرد: کاهش آب مورد نیاز فلسطینیان باعث تعطیلی کارخانجات، خسارت به باغ ها و مزارع شده و تلفات دام ها را به خاطر کم آبی به همراه داشته است. شرایط با دوره اوج گرما طی هفته های گذشته وخیم تر شده و این وضعیت در ماه های تابستان ادامه خواهد یافت.
نامه این مرکز که در تاریخ 23 ژوئن 2016 (سوم تیر) نوشته شده همچنین نشان می دهد که تفاوت های چشمگیری در میزان دسترسی ساکنان فلسطینی کرانه باختری و شهرک نشینان به منابع آبی وجود دارد.
بر اساس محتوای این نامه، حتی پیش از تصمیم بستن آب به روی مسلمانان کرانه باختری که البته شامل شهرک نشینان صهیونیست نمی شود، اختلاف فاحشی در زمینه امکان برخورداری از آب میان فلسطینیان و شهرک نشینان وجود داشت.
مرکز عداله در این نامه می افزاید: کاهش آب لوله کشی فلسطینیان کرانه باختری مغایر کنوانسیون های تصویب شده از سوی رژیم صهیونیستی است که به طور صریح جزییاتی از قبیل حق دسترسی به غذا و نیازهای اولیه بشری را مورد تاکید قرار داده است.
یکی از این نیازهای اولیه آب است. ماده 24 کنوانسیون کودک نیز تصریح می کند که کشورهای امضا کننده متعهد به تامین آب آشامیدنی سالم هستند. ماده 47 کنوانسیون لاهه و ماده 33 کنوانسیون چهارم ژنو کشورها را از غارت منع می کند که در مورد رژیم صهیونیستی انتقال آب کرانه باختری از ساکنان فلسطینی آن به شهرک نشینان صهیونیست است.
مرکز عداله تاکید می کند که با توجه به موارد فاحش نقض حقوق اولیه انسان ها که در حقوق بین المللی آمده است، رژیم صهیونیستی و شرکت آب وابسته هر چه سریع تر به بستن آب به روی فلسطینیان کرانه باختری خاتمه دهد.
خاورم**9156**7074**1275
کد N1319296