وزارت دفاع عراق آزادی فلوجه را به طور رسمی اعلام کرد

سیاسی

تهران- ایرنا- وزارت دفاع عراق روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از آزادی کامل شهر فلوجه خبر داد و آن را تائید کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس انفو، در بیانیه وزارت دفاع عراق، ضمن عرض تبریک به مردم این کشور به مناسب آزادی کامل شهر فلوجه، تاکید شده است که این شهر با تلاش نظامیان فداکار و جان بر کف عراقیع بار دیگر به آغوش وطن بازگشت.
همچنین در این بیانیه آمده است که عملیات آزاد سازی شهر راهبردی فلوجه را می توان از جهت طراحی و اجرا، نمونه ای از یک عملیات جنگی بسیار موفق دانست. نیروهای مردمی به خوبی توانستند شهر فلوجه را از وجود باندهای تبهکار به طور کامل پاکسازی کنند.
نوری الملکی نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون این کشور نیز امروز (سه شنبه) در دیدار با سفیر آمریکا در عراق بر ضرورت حضور نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) در عملیات آزادسازی موصل تاکید کرد.
با توجه به اهمیت شهر فلوجه و شکست سنگین ترویست های داعش در این شهر، به نظر می رسد کار این گروه تروریستی و حامیان آنها عملا در عراق پایان یافته است و عملیات پیش رو در استان نینوا و مرکز آن موصل چندان دشوار نباشد؛ عملیاتی که حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق وعده قریب الوقوع بودن آن را داده است.
آزادی کامل شهر راهبردی فلوجه را می توان دستاوردی بزرگ برای ارتش و نیروهای مردمی عراق و شکستی سنگین برای تروریست های داعش دانست.
اما اکنون که شهر فلوجه به طور کامل از دست تروریست های داعش آزاد شده است، بسیاری از کارشناسان سیاسی و نظامی این پرسش را مطرح می کنند که هدف بعدی ارتش عراق کدام شهر است؟
بدون شک هدف بعدی ارتش و نیروهای مردمی عراق آزادسازی شهر موصل از دست شورشیان است. اکنون با آزاد سازی شهر فلوجه، می توان گفت که موصل به مقر اصلی شورشیان داعش تبدیل شده است.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نظامی معتقدند که در صورت تسلط ارتش عراق بر شهر موصل، می توان گفت که ضربه نهایی بر پیکره گروه داعش در عراق زده خواهد شد؛ گروهی که از ژوئن سال 2014 کنترل این شهر را در دست دارند.
اما نبرد موصل به مراتب بسیار مشکل تر از نبرد فلوجه، الرمادی و تکریت خواهد بود. اما آنچه که اکنون ذهن بسیاری از مردم عراق را به خود معطوف کرده این است که بعد از رهایی عراق از داعش، بازیگرهایی شروع به سهم خواهی در این کشور می کنند.
عملیات فلوجه از 23 ماه مه (4 خرداد) گذشته آغاز شده بود.
فلوجه دومین شهر بزرگ استان الانبار در 50 کیلومتری غرب بغداد مهمترین پایگاه راهبردی و اعتباری گروه های تروریستی در طول 13 سال گذشته بوده است که بسیاری از عملیات تروریستی علیه پایتخت عراق در این شهر طراحی و اجرا می شد.
خاورم**9041**1144
کد N1319243