نویسنده ضدکمونیست درگذشت

درگذشت,نویسنده

«لودویک واکولیک» نویسنده چک ضدکمونیست درگذشت.

«لودویک واکولیک» نویسنده چک ضدکمونیست درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لودویک واکولیک روزنامه‌نگار و نویسنده ضدکمونیست که با آثار خود تحولات سیاسی بسیاری را رقم زد‌، در سن 88 سالگی از دنیا رفت.

کتاب «دو هزار واژه» او یکی از آثار مهمی بود که در زمان اوج جنبش «بهار پراگ» در سال 1968 تاثیر بسزایی داشت و به تصمیم «کرملین» برای حمله به چک‌اسلواکی کمک کرد.

واکولیک سال‌ها ستونی با عنوان «آخرین کلام» در روزنامه «لیودوو نووینی» داشت. در جولای 1968 با انتشار مانیفست واکولیک در سه روزنامه کثیرالانتشار‌، صدها هزار نفر از جمله روشنفکران مطرح آن زمان با هدف رسیدن به آزادی بیان و رفع محدودیت‌های حکومتی پای آن را امضا کردند.

این نویسنده و روزنامه‌نگار متولد 23 جولای 1926 و در جوانی عضو حزب کمونیست بود، اما وقتی به طبیعت سلطه‌طلب این مکتب پی ‌برد‌، در یکی از جلسات کنگره چک‌اسلواکی سخنرانی تندی علیه حزب انجام داد و از آن اخراج شد.

به گزارش آسوشیتدپرس‌، واکولیک یکی از افرادی بود که به نگارش مانیفست‌های حقوق بشر کمک می‌کرد و بعدها مسئول انتشاراتی شد که صدها کتاب ممنوعه را به طور مخفیانه به چاپ می‌رساند.

«خوک‌ گینه‌ای»‌، «کتاب رویایی چک‌» و «یک فنجان قهوه با بازپرسم» از جمله آثار مهم این نویسنده هستند. پس از انقلاب مخملی سال 1989، واکولیک چندین جایزه ادبی و دولتی دریافت کرد.

انتهای پیام

کد N848264