لیست قرمز مناطق تاریخی عراق تهیه شد

باستاني,باستان‌شناسي,میراث فرهنگی

کارشناسان موزه از سرتاسر جهان گردهم آمدند و فهرستی از جاذبه‌های تاریخی در معرض خطر تخریب کشور عراق را تهیه کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لیست قرمز فوری مناطق تاریخی کشور عراق توسط اعضای کمیته بین‌المللی موزه‌ها(ICOM) تهیه شد تا آثاری که در معرض خطر غارت یا تخریب قرار دارند، شناسایی شوند.

حملات گروه تروریستی «داعش» به عراق و سوریه و تخریب وحشیانه آثار باستانی مناطق مختلف این دو کشور‌، مسئولین امور موزه‌ها و باستان‌شناسان جهان را نگران کرده است. این کارشناسان در جلسه‌ای که روز یکم جولای (دوشنبه 11 خردادماه) برگزار شد، ‌فهرستی از مناطق در معرض آسیب و غارت عراق تهیه و منتشر کردند. لیست فوری کشور سوریه در سپتامبر 2013 منتشر شده بود. انتشار این فهرست از قاچاق آثار باستانی و عتیقه جلوگیری خواهد کرد.

ایکوم در این لیست‌ها بیشتر روی اشیایی تمرکز کرده که همچون مجسمه‌ها‌، الواح گلی،‌ گلدان‌ها و سکه‌ها، در بازار سیاه طرفدار زیادی دارند. این عتیقه‌ها دربردارنده میراث تاریخی چند هزار ساله از یادگاری‌های تمدن بین‌النهرین گرفته تا آثار هنر باستانی دوره عثمانی است.

به گزارش حریت دیلی نیوز‌، کمیته بین‌المللی موزه‌ها از سال 1946 میلادی راه‌اندازی شده و اکنون با 35 هزار عضو از 137 کشور جهان، با نهادهایی همچون یونسکو و اینترپل همکاری می‌کند تا از قاچاق آثار باستانی و عتیقه در کشورهای مختلف جلوگیری کند.

انتهای پیام

کد N845169