آغاز همایش دو روزه دکترین مهدویت/ فرهنگ و تمدن؛ موضوع همایش امسال

مهدویت

خبرگزاری مهر نوشت:

یازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت صبح امروز یکشنبه با حضور حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت‌الله حائری‌شیرازی، حجت الاسلام رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران و احمدی مقدم در مرکز همایش‌های صداوسیما آغاز شد. قرار است از عصر امروز تا ظهر فردا کمیسیون‌های مختلفی در راستای موضوع مهدویت با حضور اساتید و صاحب‌نظران در این عرصه برگزار شود.

حجت الاسلام ابوترابی فرد در افتتاحیه این همایش با بیان این‌که خداوند در قرآن هشدار می‌دهد که اگر از دین انحراف داشته باشید از فطرت پاک انسانی و عقل روی گردان می‌شوید،گفت: اگر انسان مشعل پرفروز عقل را خاموش کند و در غبار هوا و هوس حرکت کند، از دین حق و فرهنگ‌ساز فاصله گرفته است. اراده خدای سبحان بر آن است که قومی را آراسته به عقل و دانش و خصایص انسانی برانگیزد تا در سایه آنها انسان‌ها تربیت شوند و به مراتب عالی برسند.

وی ادامه داد: اولین ویژگی آن قومی که خداوند آنها را برمی‌انگیزد برای هدایت انسان‌ها این است که آنها محبوب خداوند هستند و یک قوم متراکم‌اند و در راه آرمان‌ها مقاوم می‌ایستند و همواره در راستای اصول الهی گام برمی‌دارند، آنها در معیت پیامبر اکرم (ص) هستند و محبوب خدا و دلباخته خدا هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حقیقت فرهنگ و مفهوم انتظار چیزی جز انتظار لقای پروردگار نیست و این لقا را در مدرسه مهدویت می‌توان جست‌وجو کرد. آنهایی که در مدرسه مهدویت پرورش می‌یابند به فکر کل جامعه بشر هستند و این واژه «اشداء علی‌الکفار» درباره این‌گونه افراد است.

ابوترابی فرد گفت: ممکن است در این اعصار انسان‌هایی به لقا الهی برسند ولی اگر می‌خواهید کل جامعه به سمت الهی شدن پیش بروند، باید در سایه مهدویت حرکت کنند. انسان موحد دغدغه حرکت جامعه و تعالی جامعه بشری را دارد آن هم با نهایت تواضع، ادب و فروتنی.

وی افزود: بزرگترین مانع فراروی تکامل جامعه انسان‌ها، جبهه کفر و استکبار است و انسان مومن و مهدوی این کفرها را از بین می‌برد. ایستادگی نظام اسلام در برابر کفار به دلیل همین دغدغه‌ای است که انسان مومن در برابر جوامع کفر دارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که امروز دنیا، نظام اسلامی را در چهره نورانی آیات حیات‌بخش قرآن کریم مشاهده می‌کند، گفت: قرار گرفتن نظام اسلامی در کنار ملت‌های مظلوم یمن، فلسطین، ‌عراق و مقاومت اسلامی از آموزه‌های قرآنی و اندیشه‌های مهدویت است؛ لذا حرکت امت ایران در جغرافیای اسلامی برای بازگشت به همین آموزه اسلام است و رهبری و امام راحل هم بر این امر تأکید داشتند و ما اگر می‌خواهیم در راستای حکومت مهدوی گام برداریم باید به همین اصل برسیم.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: انسان مومن در برابر هیچ تهدیدی تسلیم نمی‌شود. کدام تحلیل‌گر سیاسی یا نظامی گمان می‌کرد که نوزاد انقلاب بتواند اتحاد شرق و غرب را از بین ببرد و در یک جنگ نابرابر این چنین پیروز شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یجاهدون فی سبیل‌الله یعنی این‌که انسان مومن در راستای شکوه و عزت گام بردارد و باید کاری کنند که تمدن مهدوی بر کره خاکی هموار شود و تمدن مهدوی وقتی در جامعه به وجود می‌آید که انسان‌ها در راستای تربیت نفس خود گام بردارند.

همچنین حجت‌الاسلام سیدمسعود پورسیدآقایی در این همایش گفت: در آموزه‌های دینی، آموزه‌ای به سنگینی مهدویت نداریم و این موضوع بعد از توحید و نبوت قرار می‌گیرد. ما معتقدیم ظرفیت‌های شگرفی در این آموزه وجود دارد که هنوز کشف نشده است. امروز رمز پیروزی ما در انقلاب مرهون اندیشه مهدویت است و انقلاب ما زمینه‌ساز این ظهور است و شیعیان در هر جایی که هستند باید زمینه‌های ظهور را فراهم کنند.

وی گفت:‌ ما وقتی منتظر مصلح هستیم باید از مظلومان دفاع کنیم. طبق احادیثی که از شیعه و سنی داریم پاسداشت نام ائمه تعظیم شعائر الهی است. ما امسال نام فرهنگ و تمدن را برای این همایش انتخاب کرده‌ایم چرا که ما درصدد احیای تمدن اسلامی هستیم و تمدن اسلام و مهدویت در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و هنر تأثیرگذار است.

دبیر یازدهمین همایش بین‌المللی مهدویت با بیان این‌که در این همایش بیش از ۸۰ نفر از ۵۲ کشور جهان دعوت شده‌اند و حدود ۱۰۰ مقاله به زبان فارسی ارسال شده که ما از بین آنها ۳۴ مقاله را انتخاب کرده‌ایم و در این دو روز در کمیسیون‌های مختلف آنها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم گفت: در برگزاری این هماش نهادهای مختلف، شخصیت‌ها و مراکز علمی و فرهنگی ما را یاری کرده‌اند.

در ادامه این همایش آیت‌الله حائری شیرازی استاد اخلاق و عرفان با بیان این‌که موضوع مهدویت در دعای فرج معنا پیدا می‌کند، اظهار کرد: انبیاء همواره در طول تاریخ تلاش کردند که مفهوم فرهنگ دینی را به مردم نشان دهند.

وی گفت: زمانی که حضرت مهدی (عج) ظهور کند زمانی است که مردم متوجه می‌شوند که بشر نباید هر حکمی را از خود صادر کند بلکه باید تمام دستوراتش را از خداوند دریافت کند. انسان خلق شده تا بتواند نعمت‌های الهی را بر روی زمین کشف کند و درصدد ترویج شعائر الهی باشد.

در ادامه این همایش توسط حجج اسلام ابوترابی فرد، ‌ پورسیدآقایی، رحیمیان و آیت‌الله حائری شیرازی از ۵ کتاب رونمایی شد.

همچنین یکی دیگر از برنامه‌ها تجلیل از مهدی‌یاوران بود که طی آن خانواده مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی، سیدحسن قاضی‌زاده، حجت الاسلام سلیمانی، خانواده سردار شهید تقوی، علی سوادکوهی، محمدموسی طباطبایی، فعال کانون مهدویت و چند تن دیگر از مهدی‌یاوران مورد تجلیل قرار گرفتند.

/6262

کد N842086