با جیپ راهشان را بستیم و سوژه را دزدیدیم / پشت صحنه جنگ خبرنگاران دو روزنامه ایرانی با هم

مطبوعات,ادبیات,رسانه

ر.اعتمادی نویسنده و سردبیر پیشین مجله جوانان می‌گوید در سال‌های پیش از انقلاب گاهی کار رقابت بین دو روزنامه اطلاعات و کیهان به جاهای باریک می‌کشیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، او درباره این رقابت می‌گوید: «در آن زمان رقابت بین اطلاعات و کیهان به مسابقه‌ای حاد بدل شده بود. بعدازظهر که این دورزنامه بیرون می‌آمد ما خبرنگاران و سردبیران هر دو روزنامه دل توی دل‌مان نبود که کدام خبر را به رقیب زده‌ایم و کدام خبر را خورده‌ایم. واویلا می‌شد. خبرنگاران این و روزنامه مخصوصا در حوادث مهم رقابت‌شان به جنگ بدل می‌شد و در کار هم خرابکاری می‌کردند. »

او اشاره می‌کند که اگر عکاسان هر کدام از این دو روزنامه عکس مهمی می‌گرفتند که طرف مقابل آن عکس را نداشت خبرنگاران نیمه شب دوربین را کش می‌ رفتند و به فیلم نور می‌دادند تا عکس از بین برود.

یکی از ماجراهای ر.اعتمادی در جریان این رقابت، مربوط به برادران امیدوار می‌شود:‌ «در سال‌های دهه سی دو برادر ایرانی بودند به نام برادران امیدوار. این دو جوان با موتورسیکلت به جهانگردی مشغول بودند. خبر عبور آنها از جنگل‌های آمازون تا افریقا، توجه ایرانیان را شدیدا جلب کرده بود، آنها نخستین جوانان ایرانی بودند که به سفری ماجراجویانه دست زده و باعث نوعی احساس سربلندی در مردم داخل کشور شده بودند. خبر آمد که آنها دارند به ایران برمی‌گردند. کلید رقابت بین اطلاعات و کیهان زده شد تا خاطرات‌شان را به چنگ آورند. کیهانی‌ها زرنگی کرده و به مرز رفته و آنها را در چنگ خود گرفته بودند. در اطلاعات این نوعی شکست تلقی می‌شد. من تصمیم به کاری گرفتم بسیار خطرناک و زیرکانه. اتومیبل جیپ اطلاعات و عکاس را برداشتم و در کرج سر راه کمین کردم. کیهانی‌ها که خود را پیروز می‌دانستند با خوش‌خیالی حرکت می‌کردند، ناگهان راه را بر آنها بستم و برادران امیدوار را از اتومبیل پیاده کرده و با هر ترفندی بود اما بسیار سریع و غافلگیرانه آنها را سوار بر اتومیبل اطلاعات کردم و یکسر به دفتر تحریریه روزنامه بردم و بلافاصله عکس و خبر تهیه شد و سوژه تیراژآوری را از چنگ کیهانی‌ها درآوردم.»

مشروح این مصاحبه را اینجا مطالعه فرمائید.

5757

کد N838973