«چشم آبی» ایرانی از فرانسوی ها جایزه گرفت

فرهنگی

فیلم کوتاه «چشم آبی» ساختۀ امیرمسعود سهیلی جایزۀ بهترین کارگردانی را از جشنوارۀ بین المللی «اینترتومارچز» شهر کن فرانسه دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سهیلی درحالی این جایزه را دریافت می کند که هیچ نمایندۀ آسیایی دیگری در لیست نهایی ۱۰ فیلم برگزیده داوران دیده نمی شود.

نیمی از جوایز به نمایندگانی از کشور فرانسه اهدا شده است و جوایز دیگر را کارگردانانی از ایالات متحده آمریکا، بلژیک، استرالیا، مکزیک و ایران دریافت کرده اند.

پیش از این، «چشم آبی» در بیش از پنجاه جشنواره دیگر نیز به عنوان نماینده ایران شرکت داشته است. جوایز بین المللی این فیلم از مراکش آغاز شد که جایزۀ بزرگ هیات داوران جشنواره میرلیفت را از آن خود کرد. سپس بهترین فیلم جشنواره فیلم کوتاه هند را دریافت کرد و نیز فیلم برتر فستیوال فیلم جوگجاکارتای اندونزی شد.

«چشم آبی» فیلم برگزیده تماشاگران و هیات داوران در جشنواره بین المللی فیلم بنتین شد و  سپس سه جایزۀ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری جشنواره احمدنگار هندوستان را نیز از آن خود کرد.

این فیلم که به تهیه کنندگی سازمان سینمای جوان و شرکت سینمایی سیمیابا  فیلم مشهد ساخته شده است، تاکنون در جشنواره های متعددی در کشورهای اکراین، روسیه، انگلستان، مکزیک، استونی، لهستان، جمهوری چک، قبرس، آلمان، کانادا، نپال و دوازده جشنواره در کشور ایالات متحده آمریکا شرکت داشته است و به گفتۀ کارگردان جوان این فیلم، سفرهای پسرک چشم آبی همچنان ادامه دارد.

در خلاصه داستان «چشم آبی» که براساس داستان کوتاهی از جواد مجابی نگاشته شده است آمده است: بچه که بودم یه شیشه ‌رنگی می‌گرفتم جلو چشام به خودم می‌گفتم اگه دنیا این رنگی بود چقدر بهتر بود... اما این قصه درباره یه بچه اس که دنیاش جدی جدی آبیه... مث یه پرنده وقتی تو آسمونه...مث ماهی توی دریا...این قصه شاید قصه نیست اما اینطوری شروع میشه...یکی بود یکی نبود ... یه پسری بود که همه چی رو آبی می‌دید...آبی آبی .

امیر مسعود سهیلی، متولد ۱۳۶۶ در مشهد است و تاکنون در فیلم های متعددی در مقام دستیار کارگردان و برنامه ریز حضور داشته و فیلمنامه های متعددی را نیز به رشته تحریر درآورده است. اولین فیلم مستقل وی «ماشین ها فقط برای خانم ها بوق می زنند» نام داشت. وی در حال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه جدیدی است که انتظار می رود تابستان جاری مراحل تولید آن آغاز شود.