راه نجات خانه‌های تاریخی آران و بیدگل باز شد

اصفهان,میراث فرهنگی,خانه تاريخي

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل از تخصیص 450 میلیون تومان اعتبار برای مرمت خانه‌های تاریخی و 190 میلیون تومان اعتبار برای مرمت مساجد قدیمی این شهر خبر داد.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل از تخصیص 450 میلیون تومان اعتبار برای مرمت خانه‌های تاریخی و 190 میلیون تومان اعتبار برای مرمت مساجد قدیمی این شهر خبر داد.

عباس متولی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا،‌ در این‌باره توضیح داد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حدود 25 میلیون تومان اعتبار برای هر یک از 50 خانه‌ تاریخی اصفهان که مالک شخصی دارد و در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده‌، اختصاص داده است. این اعتبار طی تفاهم نامه‌ای بین مالک و سازمان پرداخت می‌شود. از حدود این 50 خانه تاریخی 18 خانه در آران و بیدگل قرار دارد که البته درصد تخریب برخی از آن‌ها بسیار زیاد بوده است.

وی همچنین گفت: 190 میلیون تومان اعتبار دیگر برای مرمت مساجد قدیمی این منطقه اختصاص یافته که مرمت برخی از این مساجد آغاز شده است. متغییر اعتباری که به هر مسجد می‌رسد بین 20 تا 60 میلیون تومان است.

او سپس با اشاره به اعتباراتی که برای مرمت کاروانسرای مرنجاب، یکی از اماکن قابل اسکان در این کویر‌ اختصاص یافته است، اظهار کرد: حدود 30 میلیون تومان در قالب طرح پردیسان برای مرمت این کاروانسرا پرداخت شد که صرف مرمت پشت بام کاروانسرا شد. این اقدام بسیار ضروری بود، چرا که کاروانسرا را در معرض تخریب قرار داده بود.

متولی با توجه به اعتبارات دریافت شده از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و همچنین استان اصفهان، وضعیت حال حاضر بودجه میراث فرهنگی آران و بیدگل را در مقایسه با سال‌های پیش از 93 بسیار مطلوب توصیف کرد و افزود: خوشبختانه برای تامین اعتبار در سال 94 قول‌های خوبی داده شده است که امیدواریم محقق شود. پس از رییس‌جمهور به اصفهان نیز بلافاصله مبلغی به حساب اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان واریز شد که برای سال 94 هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: امیدوارم با اعتبارات سازمانی، شهرداری، درآمد سالانه شهرستان و همچنین کمک‌های خیران میراث فرهنگی اتفاقات خوبی در بخش مرمت و احیای بافت تاریخی آران و بیدگل رخ دهد.

انتهای پیام

کد N837246