آفتاب
حق‌شناس مطرح کرد:

اختلاف در «اعتماد ملی» با محوریت «حصر»

اختلاف در «اعتماد ملی» با محوریت «حصر»

محمدجواد حق‌شناس از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی آخرین وضعیت این حزب را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، مشروح گفت‌وگوی «مثلث‌آنلاین» با حق‌شناس در پی می‌آید:

* اعتماد ملی در یک سال و نیمی که به انتخابات مجلس آینده مانده فعال خواهد شد یا خیر؟

تلاش ما این است که حزب اعتماد ملی بعد از یک تعلیق فعالیت چهار پنج ساله به فضای رقابت سیاسی کشور برگردد که البته مشکلات خاص خود را دارد چون دبیرکل حزب در حصر خانگی، روزنامه اعتمادملی توقیف و دفتر مرکزی حزب پلمب است؛ بنابراین فعال شدن آن به این سادگی نیست بلکه مستلزم کمک و مساعدت دولت و نهادهای حکومتی است. ان‌شاءالله فرصتی پیش آید که موضوع حصر به نحو معقولی مدیریت و امکان بازگشت دبیرکل به فضای سیاسی جامعه فراهم شود تا ببینیم فعالیت حزب به کجا می‌رسد.

* برنامه ای دارید که حزب اعتماد ملی یک پیش‌فعالیتی برای انتخابات مجلس آینده انجام دهد یا حداقل عنوان و تابلویی در رقابت سیاسی پیش رو داشته باشد؟

الان سخن گفتن از این موضوع زود است اما اهمیت دارد حزب در وهله نخست فعال شود. البته رقابت با جریانات کنونی سیاسی کشور نیاز به شرایطی دارد چراکه شاهدیم دبیرکل دیگر تشکل‌های سیاسی برای حضور در مراسم مختلف می‌توانند به سراسر کشور سفر کنند، روزنامه و ارگان رسمی آنها روی دکه‌های روزنامه‌فروشی قرار می‌گیرد و دفاتر حزبی آنها نیز باز است و توقیف نشده است. رقابت در این شرایط همچون مسابقه فوتبالی است که یک تیم کاملا دوران آماده‌سازی و بدن‌سازی را طی کرده و در زمین نیز از همه نوع حمایتی برخوردار است اما تیم دیگر بدون آمادگی وارد بازی شده و حتی بازیکنان نمی‌توانند بدوند چون زنجیر به پا دارند.

* از مشکلات حزب اعتماد ملی که بگذریم، بفرمایید اعضای شورای مرکزی حزب انگیزه لازم را برای فعالیت دوباره و رقابت در عرصه سیاسی پیدا کرده‌اند؟

این یک امر کاملا درونی است. امروز فعالیت احزاب سیاسی را از نان شب برای کشور و جامعه واجب‌تر می‌دانم.

* شما جایی گفتید که دوره انتخابات گذشته مجلس معتقد به فعالیت سیاسی بودید اما دوستانتان هیچ انگیزه‌ای برای این کار نداشتند. آیا در خود حزب اعتماد ملی حس و انگیزه فعال شدن وجود دارد؟

بله، اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اکثرا به این نظر واقفند.

* واقفند در انتخابات فعال شوند؟

بله چون خاستگاه فعالیت سیاسی حزب، انتخابات است.

* بنابراین این خواسته درونی برای فعالیت در انتخابات آینده مجلس وجود دارد؟

دقیقا اما اینجا یک تفاوت دیدگاه وجود دارد. من معتقدم با وجودی که دبیرکل در حصر است در این فضا می‌شود فعالیت کرد اما یک نگاه دیگر هم در حزب وجود دارد که معتقد است تا زمانی که دبیرکل در حصر است امکان فعالیت اصلا نیست. این دو نگاه مقابل در حزب وجود دارد که به هر حال فعلا با دوستان گفت‌وگوهایی را انجام می‌دهیم تا ببینیم با چه چارچوبی و موضع مشترکی می‌توانیم کار را دنبال کنیم.

انتهای پیام

کد N407424

وبگردی