شناسایی بیش از 10 هزار معلول در روستاهای زنجان

استان ها

معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان زنجان گفت: در همه روستاهای استان طرح CBR اجرا شده و بیش از 10 هزار و 800 نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

"فرهاد میرزایی"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: طرح CBR یا توان‌بخشی مبتنی بر محل با پیگیری‌های صورت گرفته به برنامه جدی بهزیستی تبدیل شده و هدف نهایی آن شناسایی معلولان در روستاها و ارایه خدمات توان‌بخشی در همان محل زندگی به آن‌ها‌ست.

وی افزود: این خدمات شامل آموزش معلولان و خانواده آن‌ها، ارایه تسهیلات لازم برای اشتغال در محل، تامین و مناسب‌سازی مسکن، همچنین در اختیار قرار دادن وسایل توان‌بخشی و در صورت نیاز ارجاع به مراکز توان‌بخشی است.

میرزایی تصریح کرد: این برنامه از سال 1387 و به صورت جدی در سطح استان آغاز شد که طی آن با همکاری دهیاران، خانه‌های بهداشت روستایی و شوراهای روستایی معلولان روستایی شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند.

این مسوول با تاکید بر اینکه همه روستاهای استان تحت پوشش این امر قرار گرفته‌اند، گفت: مأموران و کارشناسان این اداره‌کل در همه روستاهای استان حضور داشته‌اند و تاکنون بیش از 10 هزار و 800 معلول شناسایی و تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

میرزایی تصریح کرد: آموزش‌های لازم به دهیاران در خصوص شناسایی معلولان ارایه شده است تا افراد باقی‌مانده نیز تحت پوشش این امر قرار گیرند، زیرا در برخی مواقع ممکن است فردی که در شمار معلولان است، به دلیل عدم اطلاع کافی برای تحت پوشش قرار گرفتن این برنامه معرفی نشود.

این مسوول تاکید کرد: با اجرای این طرح علاوه بر امکان فعالیت برای معلولان از طریق آموزش‌های توان‌بخشی و مناسب‌سازی منازل در برخی روستاها نیز طرح‌های خوداشتغالی و تولیدی با توجه به توانایی معلولان به اجرا در آمده است.

میرزایی با بیان اینکه اجرای این برنامه اثرات مثبتی در زندگی معلولان روستایی دارد، گفت: تا قبل از اجرای این طرح بسیاری از معلولان به دلیل ناتوانی که داشتند گوشه‌گیر و منزوی بودند و حتی قادر به انجام امور شخصی خود نبودند، ولی با آموزش معلولان و انجام خدمات توان‌بخشی و همچنین آموزش خانواده‌های آن‌ها در خصوص نحوه برخورد با فرد کم‌توان در حال حاضر شاهد بهبود کیفیت زندگی این افراد هستیم.

انتهای پیام

کد N138832