رییس شورای اسلامی استان زنجان:

شهر یك پدیده فرهنگی است

زنجان

رییس شورای اسلامی استان زنجان گفت: شهر یك پدیده فرهنگی است بنابراین هرگونه دخالت در آن به معنای دخالت در حوزه فرهنگی است.

رییس شورای اسلامی استان زنجان گفت: شهر یک پدیده فرهنگی است بنابراین هرگونه دخالت در آن به معنای دخالت در حوزه فرهنگی است. متاسفانه امروز شهرداری‌ها در مداخلات خود در نظام فرهنگی با ضعف‌ها و چالش‌هایی مواجهند که موجب بی‌هویت شدن شهر شده است.
به گزارش ایلنا از زنجان، سعید خدادادی امروز شنبه 3 اسفند با بیان این مطلب افزود: شهرداری‌ها به عنوان مدیریت محلی دخالت کننده در امور شهری در امور فرهنگی نیز دخیل هستند.
وی با اشاره به حوزه‌های فرهنگی که شهرداری در آن‌ها دخیل است خاطر نشان کرد: حفظ و احیای بافت‌های تاریخی، طراحی و به کار گیری نما‌ها و نشانه‌های شهری، ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی مانند کتابخانه‌ها، پارک‌ها و سینما‌ها و زمینه سازی برای جشن‌ها و آِیین‌های محلی، ملی و مذهبی و تبلیغات و آموزش شهری از این جمله‌اند.
عضو شورای اسلامی شهر زنجان گفت: حمایت و تقویت هویت فرهنگی، ایجاد فرهنگ نمادین مطلوب و ارتقا ی فرهنگ شهر نشینی و گسترش زمینه‌هایی برای خلاقیت فرهنگی از طریق ایجاد مراکز فرهنگی از مهم‌ترین آثار مداخله شهرداری‌ها در نظام فرهنگی است.
خدادادی ابراز کرد: متاسفانه امروز شهرداری‌ها در مداخلات خود در نظام فرهنگی با ضعف‌ها و چالش‌هایی مواجهند که موجب بی‌هویت شدن شهر شده است.
وی یادآور شد: از بین رفتن آثار تاریخی، از هم گسیختگی نما‌ها و نشانه‌های شهری و سازگار نبودن روح و جوهره شهری با فرهنگ جامعه، نبود برنامه جامع برای گسترش و تقویت فضاهای تفریحی فرهنگی و ضعف در بهره‌مندی از مشارکت‌های عمومی به منظور ارتقا فرهنگ شهر نشینی از جمله نواقص عملکرد مدیریت شهری است.
رییس شورای اسلامی استان زنجان گفت: در شهرهای استان زنجان و حتی مرکز استان نیز این مشکلات به شکل پررنگی مشاهده می‌شوند و رفع آن نیازمند عزم راسخ نهادهای ذی ربط و تعامل بین شهروندان و شهرداری است.
خدادادی تصریح کرد: سرگشتگی نظام شهری بین سنت و مدرنیته و اجرای برنامه‌های متناقض فرهنگی منجر به نوعی بی‌هویتی در شهر شده است.
وی در پایان اظهار کرد: شهربی هویت انسان بی‌هویت و انسان بی‌هویت شهر بی‌هویت را به وجود می‌آورد بنابراین باید هر چه سریع‌تر در جهت رفع این معضل برآمد.

کد N138396