طرح۱۰ روزه معاینه رایگان احشام، در ورزقان به اجرا درآمد

آذربایجان شرقی

در این طرح یک هزار راس احشام موجود در سطح ۱۸ روستای این شهرستان معاینه رایگان شدند.

ایلنا: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان گفت: به مناسبت ایام ا... دهه مبارک فجر و در جهت حمایت مستقیم از تولید کنندگان محصولات دامی، طرح معاینه رایگان یک هزار راس احشام موجود ۱۸ روستای این شهرستان در مدت ۱۰ روز به اجرا درآمد.
به گزارش خبرنگار ایلنا علی علیمحمدی با بیان اینکه این طرح با هدف ریشه کنی بیماری‌های دامی در روستاهای تحت پوشش بخش مرکزی ورزقان صورت گرفت افزود: این طرح با حضور کار‌شناسان دامپزشکی از بیستم تا بیست و نهم بهمن ماه با موفقیت کامل اجرا شده است.
وی با اشاره به اینکه با توزیع بروشور، دامداران منطقه با بیماری‌های رایج آگالاکسگی و با نام محلی: یئل بوز و بیماری سل گاوی آشنا شده‌اند، گفت: در کنار آن امکان مشاوره در نحوه مبارزه با بیماری‌های دامی با کار‌شناسان امر نیز فراهم بوده تا با افزایش اطلاعات بهره برداران، زمینه لازم برای افزایش کمی وکیفی تولید وکاهش خسارات احتمالی به احشام منطقه فراهم شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان ادامه داد: عوامل بیماریزا، مهم‌ترین تهدید علیه جمعیت دامی و بهداشت عمومی بوده و تامین بهداشت دام، پیشگیری و کنترل بیماری‌ها از مهم‌ترین عوامل حفظ سرمایه‌های دامی، تضمین سرمایه‌گذاری در این بخش و زمینه ساز تولید مطمئن و پایدار به شمار می‌آید و در این زمینه، ﻣﻌﺎﻳﻨﻪ ﺑﺎﻟﻴﻨﻲ ﺩﺍﻡ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩﺭ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ‌ﻫﺎﻱ ﺩﺍﻡ داشته ﻭ ﺩﺭ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ از ﻣﻮﺍﺭﺩ، ﺑﺎ ﻣﻌﺎﻳﻨﻪ ﺑﺎﻟﻴﻨﻲ ﺩﻗﻴﻖ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺭﺍ ﻣﺸﺨﺺ و به درمان به موقع آن اقدام کرد.

کد N138339