577 روستا در کردستان فاقد آب آشامیدنی سالم و بهداشتی هستند

استان ها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان گفت: در حال حاضر 577 روستا در کردستان فاقد آب آشامیدنی سالم و بهداشتی هستند.

رحمان رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، اظهار کرد: این تعداد روستای فاقد آب آشامیدنی سالم جمعیتی بالغ بر 127 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کردستان دارای یک هزار و 702 روستاست، افزود: از این تعداد روستا در استان 940 روستا با جمعیتی بالغ بر 370 هزار نفر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان با بیان اینکه هم اکنون در این استان 185 روستا با جمعیتی بالغ بر 11 هزار نفر فاقد تاسیسات از جمله لوله کشی و کنتور است، اضافه کرد: هم اکنون 72.7 درصد روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند.

رحیمی با بیان اینکه برای بهره مندی روستاهای فاقد آب آشامیدنی سالم اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان نیاز است، بیان کرد: بیشتر روستاهای فاقد آب آشامیدنی سالم مربوط به روستاهای صعب العبور و نقاط دور دست استان است.

وی با اعلام اینکه برای تحت پوشش قرار دادن تعداد روستاهای فاقد آب آشامیدنی در کردستان برنامه ریزی کلی شده است، تصریح کرد: در حال حاضر 129 پروژه آبرسانی روستایی در استان در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان با اشاره به اینکه برای اجرای این پروژ‌ه‌ها در کردستان اعتباری بالغ بر 15 میلیارد و 589 میلیون تومان تخصیص پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون از این میزان اعتبار برای پروژه های در دست اقدام در کردستان تنها 2.5 میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

رحیمی با بیان اینکه در صورت تمام نشدن به موقع این پروژه‌ها شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان اقدام به آبرسانی به صورت سیار به روستاهای فاقد آب آشامیدنی می کند، یادآور شد: سالانه این شرکت 500 تا 600 هزار نمونه گیری را در زمینه سلامت آب چاه‌ها و کانی‌های موجود در روستاهای فاقد آب آشامیدنی انجام می‌دهد.

انتهای پیام

کد N138022