دریاچه سد مهاباد پناهگاهی امن برای پرندگان مهاجر

پرندگان

مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: دریاچه پشت سد مهاباد به پناهگاهی امن و مطمئن برای انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بویژه پرندگان مهاجر تبدیل شده است .

ˈ کامران حسینی ˈ ، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به برودت هوا و یخ بستن تالاب های حاشیه جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه در زمستان امسال سد مهاباد و حاشیه آن به محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تبدیل شده است .

وی گفت: هم اینک این دریاچه پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگانی است که این پهنه آبی را برای زیست و تغذیه خود برگزیده اند.

حسینی یادآور شد: خوشبختانه امنیت خوبی که در این دریاچه وجود دارد از یکسو و وفور غذا از دیگر سو ، باعث شده تا این تالاب به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان منطقه تبدیل شود که به دلیل یخ زدگی آب تالاب ها جایی برای سکنی گزیدن ندارند .

وی افزود: در آخرین پایش انجام شده در این دریاچه انواع پرندگان به ویژه اردک سرسبز، اردک بلوطی، اردک سرحنایی، کاکایی، خوتکا، کشیم، فیلوش و انواع آبچلیک مشاهده شده است .

حسینی اضافه کرد: حضور پرندگان در دریاچه سد مهاباد که یکی از مناطق گردشگری این شهرستان به شمار می رود صحنه های زیبا و بدیعی را بوجود آورده است بطوریکه در بیشتر روزهای تعطیل شمار زیادی از شهروندان مهابادی برای دیدن این پرندگان به حاشیه این دریاچه می روند .

وی گفت: تالاب های شهرستان مهاباد با بیش از شش هزار هکتار مساحت، استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجر و بومی در منطقه است به طوریکه همه ساله پذیرای 20 تا 30 هزار قطعه انواع پرندگانی است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آن می شوند.

وی گفت: بر اساس آخرین بررسی های انجام شده 75 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به 11 خانواده در تالاب های این شهرستان شناسایی شده که در صورت اضافه کردن گونه های خشک زی این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد یادآور شد: سرما و برودت کم سابقه زمستان امسال موجب یخ زدگی تالاب های این شهرستان شده و مشکلات زیادی را برای پرندگان مهاجر و بومی این منطقه بوجود آورد .

وی اظهار داشت: با وجود آنکه با همکاری علاقمندان به وحوش و بویژه پرندگان در 11 مورد تالاب ها و حاشیه رودخانه های این شهرستان دانه پاشی شد ولی با وجود این برودت شدید هوا موجب تلف شدن شماری از این پرندگان شد .

وجود تالاب های ˈکانی برازانˈ، ˈقوپی باباعلیˈ، ˈحسن خانˈ، ˈگروسˈ، ˈداشخانهˈ و ˈقره قشلاقˈ مهاباد را به یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان در آذربایجان غربی تبدیل کرده است که از این میان تالاب بین المللی کانی برازان به دلیل موقعیت توپوگرافی و وجود نیزارهای زیبا، پذیرای بیشترین جمعیت پرندگان آبزی به ویژه مهاجر است .

584/583/ 1495
کد N133259