آفتاب

لغو مأموریت اسپیس ایکس؛

پروژه آمریکا برای ارسال فضانورد از خاک این کشور به تعویق افتاد

پروژه آمریکا برای ارسال فضانورد از خاک این کشور به تعویق افتاد

ماموریت پرتاب کپسول کرو دراگون همراه ۲ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای اف پی، ماموریت ارسال فضانوردان همراه کپسول کرو دارگون اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد. این نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا پس از ۱۰ سال بود.

دلیل این امر احتمال رعد و برق گزارش شده است. کپسول کرو دراگون روی پد پرتاب آماده بود و باب بنکن و داگ هارلی فضانوردان ناسا نیز وارد کپسول شده بودند.

اما چند دقیقه قبل از پرتاب، اسپیس ایکس این ماموریت را لغو کرد. مایک تایلور مدیر پرتاب این عملیات ۱۷ دقیقه قبل از انجام آن اعلام کرد: متاسفانه نمی‌توانیم امروز کپسول را به فضا پرتاب کنیم.

جیم بریدنستاین مدیر ناسا نیز در این باره گفت: هم اکنون در اتمسفر زمین الکتریسیته زیادی وجود دارد. البته طوفان و رعد و برقی در آسمان نیست اما این نگرانی وجود دارد که پرتاب موشک به ایجاد رعد و برق منجر شود.

در واقع هنگام انجام ماموریت آپولو ۱۲ این اتفاق افتاد و مدت کوتاهی پس از پرتاب موشک دو صاعقه در آسمان به وجود آمد که در نتیجه آن برخی ابزارهای موشک از کار افتاد. البته ماموریت آپولو ۱۲ تکمیل شد.

پیش بینی می‌شود این ماموریت روز شنبه انجام شود.

طی ١٠ سال گذشته ناسا برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه و موشک‌های سایوز اتکا داشت و مبلغی کلان صرف این امر می‌شد.

در همین راستا ناسا قراردادی با اسپیس ایکس و بویینگ امضا کرد تا نسل جدید کپسول‌های ارسال فضانوردان به فضا را بسازند تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها دوباره فضانوردان را از خاک آمریکا به فضا ارسال کنند.

طی سال‌های اخیر این دو شرکت مدت زمان زیادی را به توسعه کپسول و آزمایش آنها اختصاص دادند. هرچند بویینگ در ساخت کپسول با چالش‌هایی روبرو شد اما اسپیس ایکس در نهایت کپسول خود را آماده کرد.

از سوی دیگر یکی از نکات حایز اهمیت دیگر آن است که عملیات مذکور نخستین پرواز تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی به حساب می‌آید.
کد N2406666

اخبار مرتبط

تازه های خبری