آفتاب

آکومولاتور

آکومولاتور

آکومولاتور نوعی از قطعات صنعتی از نوع هیدرولیکی پنوماتیکی می باشد. آکومولاتور ها را با نام های متنوع دیگر مانند کپسول نیتروژن و مخزن نیتروژن نیز می شناسند.

آکومولاتور ها دارای نقش دمپر اما از نوع هیدرولیکی و پنوماتیکی هستند. در واقع در داخل ساختمان آکومولاتور نوعی دیافراگم و یا تیوپ که در مورد انواع آکومولاتور ها توضیحات تکمیلی داده می شود قرار دارد. این اجزا دارای انعطاف بالایی هستند و تحت فشار می توانند جمع شوند. در داخل ساختمان آکومولاتور ها از یک طرف نیتروژن به عنوان سیال قابل فشرده سازی و از طرف دیگر روغن که سیالی بدون ویژگی های فشرده سازی است وارد می شود. با ورود روغن در داخل محفظه آکومولاتور و با افزایش فشار روغن دیافراگم و یا تیوپ داخلی آکومولاتور جمع می شود و بدین ترتیب از ترکیدن سیستم لوله و جریان هیدرولیک جلوگیری می کند. آکومولاتور ها در شکل های مختلفی تولید می شوند که مهمترین آنها به قرار زیر هستند.

1. آکومولاتور دیافراگمی که دارای دو بخش هستند که بصورت جوشی در بیرون به هم متصل شده و در داخل دارای یک دیافراگم هستند که در یک طرف آن روغن و در طرف دیگر آن گاز نیتروژن پر شده است. آکومولاتور های دیافراگمی اغلب قابل تعمیر نیستند.

2. آکومولاتور تیوپی یکی از پر کاربردترین نوع آکومولاتور ها هستند که در داخل محفظه از نوعی تیوپ با انعطاف بالا و مقاومت مناسب در برابر فشار استفاده می کنند. آکومولاتور های تیوپی اغلب قابل تعویض بوده و طی سرویس با تعویض تیوپ داخلی دوباره قابل استفاده هستند. آکومولاتور های تیوپی تا ظرفیت فشاری 1000 بار نیز تولید می شوند.

3. آکومولاتور پیستونی نیز دسته دیگری از آکومولاتور ها محسوب می شوند که برای سیالات با ظزفیت های حجمی بالایی تا 2500 لیتر تولید می شوند و دارای کاربری محدودتری نسبت به دیگر انواع آکومولاتور های صنعتی می باشند.

انتخاب میان انواع آکومولاتور ها امری کاملا صنعتی بوده و نیاز به تجربه صنعتی و مهندسی بالایی دارد و اغلب با مشاوره متخصصین صورت می پذیرد.

مصارف آکومولاتور های پنوماتیکی


آکومولاتور ها دارای مصارف عمده ای در صنایع هستند و اغلب بر روی سیستم های هیدرولیک با توجه با عدم قابلیت فشرده سازی مایعات از روغن و آب برای جلوگیری از ترکیدن مسیر جریان هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر به بررسی کاربری های گوناگون آکومولاتور ها و نقش موثری که در کاربری انواع ماشین آلات دارند می پردازیم.

1. آکومولاتور جرثقیل که از آکومولاتور ها در وینچ جرثقیل استفاده میشود که اغلب از نوع تیوپی و دیافراگمی آن می باشند. در صورتیکه اختلالی در عملکرد آکومولاتور جرثقیل وجود داشته باشد عملکرد آن دچار اشکال شده و بصورت کلی جرثقیل از کار باز می ایستد. .

2. آکومولاتور دستگاه پرس که در دستگاه های پرس مورد استفاده قرار می گیرد از نوع تیوپی و یا دیافراگمی و با برند های مختلفی تولید و عرضه می گردد. گنجایش آکومولاتور پرس بر حسب لیتر بستگی به توان وزنی دستگاه پرس بر حسب تناژ دارد و هر چه قابلیت های پرس بالاتر رود ظرفیت آکومولاتور پرس نیز به همین صورت بالاتر می رود.

3. آکومولاتور خط سروو ماشین آلات راهسازی نیز یکی دیگر از انواع پر کاربرد آکومولاتور های صنعتی محسوب می شود. آکومولاتور خط سروو می تواند از انواع آکومولاتور های تیوپی و دیافراگمی تولید شده باشد. بطور کلی از انواع آکومولاتور بر روی بیل های مکانیکی، لودر ها و بلدوزر ها استفاده می شود و نقشی موثر بر عملکرد این ماشین آلات دارند.

4. آکومولاتور های بوستر ترمز نیز یکی دیگر از کاربری های خاص آکومولاتور ها محسوب می شود که می تواند بعنوان جایگزینی برای بوستر ترمز ها محسوب گردد و اغلب بر روی برخی ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

برند های تولید کننده آکومولاتور پنوماتیکی


آکومولاتور ها قطعات حساسی هستند و از آنجایی که تحت فشار بالایی کار می کنند استفاده از این قطعات صنعتی می بایست با مشاوره صحیح و علم کامل از سیالات صورت پذیرد. به همین اندازه با توجه به حساسیت بالا برند های تولید کننده آکومولاتور ها نیز می توانند در کاربری و کیفیت این اجزا و ماشین آلات صنعتی نقش داشته باشند. آکومولاتور اولائر فرانسه یکی از پیشگامان و مهمترین و شناخته شده ترین تولیدکنندگان آکومولاتور در دنیا محسوب می شود. آکومولاتور اولائر از نوع دیافراگمی که دقت بالایی در تولید و استفاده از متریال های ویژه هم در تولید کپسول بیرونی که تحت فشار های بسیار بالا قرار می گیرد و بالاخص در مورد آکومولاتور دیافراگمی که بدنه کپسول خارجی آن دو تکه و بصورت جوش خورده می باشد انتخاب می شود. از دیگر بزرگان تولید آکومولاتور در دنیا می توان به برند هایداک اشاره نمود که محصولات خود را اغلب به رنگ مسی به بازار عرضه می کنند. استفاده از آکومولاتور ها با کیفیت های بالا می تواند نقشی موثر بر عملکرد ماشین و افزایش طول عمر دیگر اجزای ماشین آلات صنعتی گردد
کد N2405758

اخبار مرتبط

تازه های خبری