آفتاب

عبور نفتکش های ایرانی از میان امواج تحریم ها

عبور نفتکش های ایرانی از میان امواج تحریم ها

همزمان با ورود اولین کشتی حامل سوخت جمهوری اسلامی ایران به بنادر ونزوئلا ؛ در یادداشتی که در سایت وزارت خارجه این کشور منتشر شد بر ادامه همکاری های تهران – کاراکاس در برابر تحریم های آمریکا تاکید شد .

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ؛‌در این یادداشت به قلم "‌ استفانی آریاس" Stefany Arias آمده است : "‌در طول 18 سال اخیر روابط بین جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران به شکل قابل توجهی گسترش یافته است ."


"‌ هر دو کشور قراردادهای متعددی را در زمینه های انرژی ، علمی ، اقتصادی و صنعتی امضا کرده اند و عضو جنبش کشورهای غیرمتعهدها و همچنین سازمان اوپک و کشورهای صادرکننده گاز هستند. دولت های ایران و ونزوئلا در حال حاضر طرفدار برقراری جهانی چند قطبی هستند جهانی که ملت ها در آن حق تعیین سرنوشت خویش را داشته باشند.


در این یادداشت  همچنین به تماس تلفنی اخیر حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و نیکلاس مادورو  رییس جمهوری ونزوئلا اشاره شده و آمده است : سران دولت های دوکشور در این مذاکره تلفنی بر ایجاد یک جبهه مشترک برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تاکید کردند.


در همین  پیوند "‌خورخه آره آسا" وزیر خارجه ونزوئلا امروز در حساب کاربری خود در  توییتر نوشت :  "امروز ما ثمرات جهان چند قطبی ، دیپلماسی بولیواریای مبتنی بر صلح و همکاری جنوب-جنوب را می بینیم. ایران و ونزوئلا همواره در مواقع سختی از یکدیگر حمایت کرده اند. امروز اولین کشتی حامل بنزین برای مردم ما از راه می رسد ".


به گزارش ایرنا ؛  نخستین نفتکش از پنج محموله سوخت ایرانی روز شنبه (به وقت محلی) به منطقه اقتصادی ونزوئلا رسید.

خبرگزاری آمریکایی آسوشتیدپرس نیز به نقل از مقامات دریانوردی در میامی آمریکا گزارش داد که این مقامات موقعیت نفتکش فورچون به سمت سواحل ونزوئلا را تایید کرده‌اند و افزود که نفتکش بعدی تا فاصله سه روز و نیم پشت سر آن قرار دارد.


محموله های سوخت ایران در حالی با هدف کاهش کمبود حاد بنزین در آمریکای جنوبی وارد منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا می شوند که هر دو کشور (تهران- کاراکاس) تحت تحریم های آمریکا هستند.

براساس اطلاعات ارائه شده بر سایت ترافیک دریایی در مورد کشتی فورچون، این کشتی نفتکش در تاریخ ۱۳ مارس (۲۳ اسفند سال ۹۷) بندر شهید رجایی ایران را به سوی آب‌های جنوب غربی ترک کرده است.

کشتی نفتی فورچون ساخت سال ۲۰۰۴ بوده و طول عمر آن ۱۶ سال است و هم اکنون با پرچم جمهوری اسلامی ایران فعالیت دریایی می‌کند.
کد N2404060

وبگردی