آفتاب
طرح جدید دولت در مقابله با کرونا

معاون وزیر کشور: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند

معاون وزیر کشور: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اعلام طرح جدید دولت برای مهار کرونا گفت: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند.

حسین ذوالفقاری، روز پنج‌شنبه در نشست خبری درباره جزییات طرح «فاصله گذاری اجتماعی»  در خصوص ممنوعیت سفرها، ‌تعطیلی مراکز پرتجمع و محدودیت سیزده بدر افزود: اکثر کشورهای جهان با ویروس کرونا درگیر هستند و در طول این مدت شاهدیم که کشورها بر اساس شرایط و فرهنگ جامعه خود تصمیمات مختلفی گرفتند.
وی با بیان این که بعضی کشورها تصمیمات سخت و حداکثری و بعضی اقدامات ایجابی و اقنایی گرفتند، گفت: در کشور ما اقدامات بسیار زیادی به خصوص در حوزه آموزش، آگاه سازی و توصیه ای به ویژه توصیه هایی که مسوولین بهداشت و درمان ارایه دادند از یک سو انجام شد و از طرف دیگر اقدامات بسیار گسترده ای برای پیشگیری و درمان در این حوزه انجام گرفت که پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در خط مقدم این مبارزه هستند و تعدادی هم در این راه به شهادت رسیدند.
ذوالفقاری افزود: بخش های دیگر کشور،‌ آحاد مردم و نیروهای مسلح به کمک وزارت بهداشت آمدند و یک بسیج همگانی برای مبارزه با ویروس کرونا شکل گرفته است که در همین راستا طرح مشارکت مردم در کمیته اجتماعی انتظامی تهیه و تصویب و برای اجرا ابلاغ شد که امیدواریم انسجام و هماهنگی مردم با اجرای دقیق این طرح در کشور به نمایش گذاشته شود و از ظرفیت آحاد ملت استفاده بیشتری شود.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: در طول این مدت شاهد هستیم که اکثر مردم به توصیه ها و تذکرات مسوولین وزارت بهداشت توجه کردند اما تعدادی هم مساله را جدی نگرفتند و در طول این مدت مردم مطالباتی را از مسئولین کشور دارند و انتظاراتی که از استانداران سراسر کشور وجود دارد، این است که قاطعیت بیشتری برای کنترل ها صورت بگیرد تا زنجیره انتقالی این ویروس قطع شود.
وی تاکید کرد: مساله مهم این است که اگر به حوزه بهداشت و درمان کمک نکنیم و زنجیره انتقال بیماری قطع نشود، به طور قطع نمی توانیم شاهد کاهش شیوع این ویروس باشیم.
ذوالفقاری یادآور شد: آمار و اطلاعات نشان می دهد که هنوز به قله بیماری نرسیده ایم و سیر نزولی شیوع بیماری، کاهش را نشان نمی دهد. بنابراین ضرورت دارد که همه مردم همکاری کنند و تلاش کنیم که زنجیره شیوع این ویروس را قطع کنیم، اگر این زنجیره را قطع نکنیم ممکن است که امکانات و ظرفیت های کشور جوابگوی پاسخ به تعداد بیماران در این حوزه نباشد.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان این که طرح های زیادی در این مدت مطرح شد اما به لحاظ مشکلاتی که در شرایط زمانی برای بخشی از جامعه ایجاد می کرد مورد اجماع قرار نمی گرفت، گفت: طرحی که امروز اعلام و اجرایی می شود، بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان و اجماع همه دستگاه ها روز سه شنبه در جلسه ای در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور و روز گذشته هم به تایید دولت رسید. شب گذشته نیز رییس جمهور که رییس ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند، آن را تایید کردند.
طرح جدید دولت در مقابله با کرونا؛ تشدید محدودیت های ترددی
وی با بیان این که این طرح شامل تشدید محدودیت های بیشتری در ترددها و سفرها خواهد بود، گفت: کسانی که قصد مسافرت دارند از همین لحظه که اعلام می شود سفر خود را لغو کنند و اقدام به سفر نکنند. در این طرح این طور دیده شده است که افرادی که بنا است وارد شهرها بشوند صرفا افرادی که ساکن شهرها هستند اجازه ورود دارند اما به افرادی که غیرساکن باشند، اجازه ورود به دیگر شهرها داده نمی شود و حداکثر امکان عبور از کنارگذر شهرها را خواهند داشت.
ذوالفقاری با تاکید بر این که مردم سفر غیرضرور و اساسا سفر نداشته باشند، گفت: کسانی که الان در مسافرت هستند - البته نمی خواهیم تعجیل و زمان بگذاریم- اما سریعتر به خانه برگردند یعنی هر کس در مسافرت است به محل سکونت خود برگردد و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند چرا که اگر به مسافرت بروند به طور قطع به داخل شهرها اجازه ورود ندارند، همه استانداران و مسوولین در استان ها در این مورد توجیه شده اند.
وی افزود: بنابراین آنهایی که الان در مسافر هستند می توانند به تدریج بدون ورود به شهرهای در مسیر به شهر خود برگردند. به عنوان مثال مسافری در اهواز و قصد برگشت به تهران یا هر نقطه ای دارد در جریان باشند که حرکت و امکانات را طوری تنظیم کنند که وارد شهرهای مسیر نشوند.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: یکسری موارد هم برای تشخیص در نظر گرفته شده است. یکی کدملی افراد است که دو رقم اول کدملی آنها به عنوان ساکن قلمداد می شود، پلاک خودرو و بیمه و سایر مواردی که می تواند تشخیص دهد که این شهر ساکن این شهر هست یا نیست.
ذوالفقاری یادآور شد: البته در بعضی جاها کارمندان و کارگرانی هستند که الان خارج از شهر محل کار خود هستند و باید برگردند به آن محلی که شاید محل سکونت آنها نیست، به عنوان مثال استان های بزرگ، شهرک های اطراف تهران کسانی هستند که در آنجا سکونت دارند اما محل کارشان در مرکز استان و یا تهران هستند که برای آنها هم تدابیری اندیشیده شده است که خود استانها کارت شناسایی یا کارتی که در این زمینه طراحی می شود تردد آنها دچار مشکل نشود.
وی  تاکید  کرد:  هر طرحی را که برای محدودیت در سراسر کشور ایجاد کنیم یکسری مشکلات دارد که ما برای همه این بخش ها پیش بینی کردم اما عمده موفقیت این طرح به این است که مردم تصمیم بگیرند که سفر نروند که بتوانیم به حوزه بهداشت و درمان کمک کنیم که انشالله بر این بیماری غلبه کنند.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: اعمال محدودیت ها ی حداکثری در حمل و نقل مسافرین اعم از هوایی، ریلی و اتوبوس های بین شهری است که مقرر شد براساس نیاز هر استان و اعلام استانداران به عنوان رییس ستاد استانی ، وزارت راه و شهرسازی هماهنگی را انجام دهد که در طول این مدت این اتفاق افتاده که بعد از این هم این کار ادامه پیدا خواهد کرد و در حد ضرورت حمل و نقل های هر استان امکانات با رعایت پروتکل های بهداشتی که همه باید رعایت کنند در نظر گرفته می شود.
ذوالفقاری به موارد استثنایی هم اشاره کرد و گفت: تمامی وسایط نقلیه باری که مایحتاج عمومی و امکانات مختلف کشور را جابه جا می کنند، نیروهای امدادی، پلیس، درمانی،‌آتش نشانی و اورژانس از این قاعده مستثنا هستند و می توانند تردد کنند.
وی افزود: تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، بوستان ها، پارک ها، مراکز ورزشی و لیستی که در این حوزه تنظیم شده که در اختیار استانداران قرار داده می شود که کاملا تعطیل خواهند شد. هر نقطه ای که به نوعی محلی برای تجمع مردم قرار بگیرد به استانها ابلاغ شده که آن قسمت ها را تعطیل کنند.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان این که اصنافی که باید تعطیل شوند یا فعال شوند در سه گروه است گفت: گروهی از اصناف که حتما باید به صورت صد در صد فعال و باز باشند که بتوانند مایحتاج  و خدمات ضروری مردم را پاسخگو باشند که حتی برای آنها محدودیت زمان کاری هم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهند شبانه روز هم کار کنند استانها این هماهنگی را خواهند داشت بنابراین مردم در ارتباط با تامین مایحتاج ضروری و خدمات ضروری به هیچ وجه نگران نباشند چرا که از این طرح برداشت های دیگر نشود.
به گفته کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت تا روز چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹ و بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، ۲۲۰۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ۲۷۰۱۷ نفر رسید.
بر اساس اظهارات جهانپور  ۹۶۲۵ نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور، بهبود یافته و ترخیص شده اند. در حالی که تعداد درگذشتگان بر اثر این بیماری تا ۶ فروردین ۱۳۹۹ به ۲۰۷۷ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گقت: تاکنون بیش از ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار از نظر ابتلا به کووید ۱۹ در کشور غربالگری شده اند و طرح بسیج ملی مقابله با کرونا با قدرت در کشور در حال اجرا است و الگوی موفقی برای سایر کشورها به حساب می آید.
وی افزود: مردم حتما برای حفظ سلامتی خود، خانواده و اطرافیان شان به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند.
کد N2366346

وبگردی