آفتاب

توضیح حداد عادل درباره شکل‌گیری لیست شورای ائتلاف

توضیح حداد عادل درباره شکل‌گیری لیست شورای ائتلاف

نشست خبری غلامعلی حدادعادل عادل و محسن پیرهادی برگزار شد.به گزارش خبرنگار ایلنا، حداد عادل در این نشست گفت: هفته انتخابات است و ما فرصت را مغتنم می‌شماریم که درباره فهرست «ایران سربلند» که از سوی شورا منتشر شده توضیحاتی تقدیم کنیم.

وی گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از دو سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد و ابتدا موضوعاتی غیر از انتخابات مورد بحث بود و از حدود یک سال پیش وارد مرحله انتخابات شد و کارش از اردیبهشت ۹۸ تا امروز دنبال شده است.

حداد عادل گفت: این شورا در انتخابات چند اصل را مبنا قرار داد اول از همه وحدت فراگیر از همه نیروهای انقلابی دوم جوان‌گرایی سوم دخالت دادن مردم در فرایند رسیدن به لیست واحد چهارم مشارکت دادن بیشتر بانوان در رسیدن به لیست واحد. چند مبنای سلبی هم داشتیم یکی نفی سهمیه‌بندی و تصمیم‌گیری از بالا به پایین و نفی تصمیم‌گیری از مرکز برای استان‌ها و شهرستان‌ها. لذا راهنمای کاری تنظیم شد و در هر استانی شورای ائتلاف استان به وجود آمد و در هر حوزه انتخابیه یک مجمع عمومی تشکیل شد که حداقل نفرات آن ۱۵۰ نفر از نیروهای مردمی و فعالان سیاسی بود.

وی افزود: قرار شد کسانی که داوطلب ورود به مجلس هستند، در هر حوزه انتخابیه شرح حال خود را به مجمع عمومی معرفی کنند و مجمع هم به سه برابر ظرفیت برسد و در نهایت به تصمیم برسند که یکی از راه‌ها هم نظرسنجی از مردم بود.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: در تهران هم روش خاصی داشتیم که در ۳۵۲ محله تهران شوراهایی تشکیل شد و از اعضای این شوراها و از عده دیگری از مردم درخواست شد که نظر خود را نسبت به آنها اعلام کنند.

وی گفت: ما در مرحله‌ای به ۳۳۲ و سپس با مصاحبه به ۱۵۹ نفر رسیدیم و این ۱۵۹ نفر را در معرض رای ۴۲۰۰ نفر از مردم قرار دادیم و از ۱۵۹ نفر به ۹۰ نفر رسیدیم.

شورای ائتلاف پس از این که از شخصی‌ های سیاسی و جوانان جزو آن بودند این نود نفر را بررسی کردند و بر اساس شاکله‌ای که مبتنی بر جنسیت و سن و تخصص برای فهرست در نظر داشتند این‌ها را مقایسه کردند و به فهرست ۳۰ نفره رسیدند. نکته مهم مورد نظر توجه به اقتصاد بود. بنابراین سعی شد بیش از هرچیز نمایندگانی انتخاب شوند که بتوانند از نظر اقتصادی در مجلس صاحب نظر و تجربه باشند و مخصوصا اقتصاد در معنای وسیع آن ازجمله اقتصاد دانش بنیان را ترببه کرده باشند و سعی شد چون مشکل مردم اقتصاد است  کارآمدی اقتصادی داشته باشند. اسم این لیست ما ایران سربلند است که مقصود خود را نجات اقتصاد ایران می‌داند.

وی ادامه داد: این ترتیبی شتاب زده و مختصر از لیست ایران سربلند بود. به داوطلبانی که به شورای ائتلاف تعهد دادند که اگر در لیست نهایی نباشند انصراف دهند یادآوری می‌کنم که به همان شکل که احساس وظیفه کردند و داوطلب شدند و امروز هم که شورای ائتلاف به نتیجه رسیدند اعلام انصراف کنند تا پیروزی محقق شود.

حداد عادل در پاسخ به این سوال که برنامه شورای ائتلاف چیست؟ گفت: شورای ائتلاف از مدت پیش یک کارگروه گفتمانی ایجاد کرد تا این لیست برای مجلس یازدهم مشخص شود و اهم آن موصوعات اقتصادی بوده و در چند کارگروه راجع به مسکن و کشاورزی برنامه‌های جداگانه‌ای تهیه شده که تفصیل آنها را در مصاحبه‌ای بیان خواهم کرد. الیاس نادران سابقه، چند دروه مجلس را دارند. سید احسان خاندوزی دکترای اقتصاد، دهنوی اقتصاد دانش بنیان، دکتر اقبال شاکری رشته‌شان عمران است، مالک شریعتی اقتصاد انرژی.، عزت الله اکبری در صنعت تجربه دارند و مجتبی توانگر اقتصاد انرژی خوانده‌اند و این مجموعه‌ای از دوستان ماست که می‌توانند کارگروه اقتصادی باشند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به اینکه شما رئیس شورای ائتلاف هستید آقای قالیباف از لیست، شما تبعیت، نکرد و آن را تکذیب کرد. هرچند که مشخص بود ایشان از مدت‌ها پیش فراخوان دعوت از جوانان را داده بود و این خود نشان می‌دهد که تمایلی به ائتلاف نداشته باشند، گف: اینکه از جوان‌ها دعوت کند به این معنا نیست که به ائتلاف اعتقاد ندارد ما هم از جوانان دعوت کردیم و در این فهرست ۳۰ نفره ۱۸ جوان وجود دارد. آقای قالیباف نقدی بر فهرست نهایی نشده لیست داشتند. انتطار ایشان این بود که تعداد نیروهای اقتصادی در لیست بیشتر شود و بعد از توییت ایشان ما بررسی مجدد کردیم و با تغییراتی در لیست نظر ایشان هم تامین شده و نظر بقیه هم تامین و اختلافی از این نظر وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوالی درباره چند دسته بودن لیست اصولگرایان گفت: چند دستگی در همه اردوگاه‌ها است یعنی اگر در اردوگاه اصولگرایان شما شاهد وحدت مطلق نیستید در اصلاح‌طلبان هم نظیر این وضع حتی در گذشته هم وجود داشته، است. هیچ کس نمی‌تواند افراد را از دادن لیست، منع کند. در شورای ائتلاف با لیست ایران سربلند عمده نیروهای انقلاب دور هم آمده‌اند البته این وحدت کامل نیست و سعی ما رسیدن به وحدت حداکثری است.

حداد عادل در پاسخ به سوالی درباره سهم‌خواهی‌ها در شورای ائتلاف گفت: وحدت طبعا هدف اصلی ما و خواسته اولیه و بسیار مهم ما بوده است و هر عقل، سلیمی می‌گوید وحدت می‌تواند ما را به پیروزی برساند. احزاب شورای ائتلاف هم با توجه به همین جهت باقی ماندند. ما، با بعضی دوستان مذاکرات متعدد داشتیم و بر اساس اختلاف سلیقه‌ای که داشتیم نتوانستیم ائتلاف کنیم اما ما تلاش خود را کردیم و نتوانستیم به برخی از اختلاف سلیقه‌ها غلبه کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه این شورا برای مجلس چیست؟ گفت: طبعا برنامه دقیق و عملی باید بعد از ورود به مجلس حاصل شود و آن هم نه در هفته‌های اول. تا اعتبارنامه نمایندگان در کمیسیون‌های مختلف بررسی شود و در صحن تایید شود و هیئت رئیسه انتخاب شود و کمیسیون‌ها شکل بگیرد حداقل حدود دو ماه در ابتدای تشکیل گرفتار است و بعد هم هر مجلسی طرح‌ها و لوایحی از دوره قبل دارد که باید تکلیف آن‌ها را روشن کند. در این مدت می‌شود برنامه دقیق‌تری تعیین کرد و مثلا سه، برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت و چهار ساله ارائه کرد. برنامه‌های دقیق‌تر بعد از شروع مجلس است اما نگاه رفع موانع کسب و کار است. مهمترین موضوع در مجلس داشتن مجلس مستقل است یعنی مجلسی که نه مبنای خود را بر ضدیت با یک دولت بگذارد و نه طرفداری از دولت‌ها. اساس مجلس آینده باید استقلال آن جلسه باشند.
کد N2339453

وبگردی