تولید انسولین از زرده تخم مرغ برای حل مشکل پمپ‌های انسولین

تولید انسولین از زرده تخم مرغ, انسولین

پژوهشگران "موسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری استرالیا اخیرا موفق به تولید انسولین از زرده تخم مرغ شده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گیزمگ، پژوهشگران استرالیایی در مطالعه اخیرشان موفق به تولید انسولین از زرده تخم مرغ شده‌اند که می‌تواند روزی به عنوان درمانی ارزان‌تر و امن‌تر برای بیماران مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار گیرد. دیابت نوعی اختلال ناتوان کننده است که در سراسر جهان ۳۸۰ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است. یکی از مشکلات آن این است که بیماران می‌بایست به طور مداوم قند خون خود را مورد بررسی قرار دهند.

پمپ‌های انسولین که به تدریج انسولین را وارد بدن بیماران دیابتی می‌کنند، به دلیل ایجاد ترکیباتی که با نام "فیبریل"(fibrils) شناخته می‌شود نیاز به تعویض منظم دارند. این ترکیبات طی یک یا دو روز به علت به هم پیوستن ترکیبات انسولینی و ایجاد توده درون پمپ ایجاد می‌شوند و خطر انسداد پمپ را ایجاد می‌کنند. اما اخیرا دانشمندان استرالیایی، انسولینی را تولید کرده‌اند که این مشکل را ایجاد نمی‌کند.

کپسول انسولین تولید شد

تشکیل فیبریل‌ها به این معنی است که افراد دیابتی برای جلوگیری از خطر انسدادهای خطرناک، باید هر ۲۴ تا ۷۲ ساعت پمپ‌های انسولین خود را تعویض کنند. بنابراین علاقه زیادی به ایجاد انسولین مصنوعی که به این روش رفتار نمی‌کند، وجود دارد. محققان موسسه علوم اعصاب و روان "فلوری" ملبورن با استفاده از کمک پژوهشگران ژاپنی موفق به تولید انسولین از زرده تخم مرغ شده‌اند.

"اختر حسین" نویسنده ارشد این مطالعه گفت: استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان منبع غنی قند همگن روش جدیدی است که توسط پژوهشگران ژاپنی دانشگاه اوساکا موفق به توسعه آن شدیم. این یک عامل کلیدی بود تا ما بتوانیم اثر شیمیایی قند بر روی مولکول انسولین و فیبریلاسیون را مورد بررسی قرار دهیم.

محققان انسولینی را که توسعه دادند "گلیکوانسولین" نامیدند و اظهار کردند: این انسولین در آزمایش‌های اولیه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

اختر حسین در ادامه افزود: نه تنها تحقیقات ما نشان داد که گلیکوانسولین حتی در درجه حرارت و غلظت زیاد فیبریل‌ها را تشکیل نمی‌دهد، بلکه در سرم(خون) انسان نیز پایدارتر از انسولین معمولی عمل می‌کند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Journal of American Chemical Society" منتشر شد.