مدیرکل دفتر بررسی سوانح هواپیمایی در گفت‌وگو با ایلنا:

از تجربه و تجهیزات کانادا برای بازخوانی جعبه سیاه بویینگ ۷۳۷ استفاده می‌کنیم

سقوط هواپیمای مسافربری, سقوط هواپیما, سقوط هواپیمای اوکراینی, بازخوانی جعبه سیاه بویینگ ۷۳۷

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی با بیان اینکه با شرکت آمریکایی هانی‌ول رابطه خوبی نداریم و نمی‌توانیم تجهیزات مورد نیاز بازخوانی سانحه را از آن دریافت کنیم، گفت: از آنجایی که اوکراین رابطه خوبی با کانادا دارد، می‌توانیم از تجربه کشور کانادا برای بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ استفاده کنیم .حسن رضایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره احتمال آسیب دیدن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سانحه‌دیده اظهار داشت: بخشی از دو جعبه سیاه این هواپیما سانحه دیده اما حافظه آن که شامل اطلاعات است در محفظه‌ای قرار دارد و سالم مانده است.

وی درباره مقررات موجود برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما در ایران یا در کشور مالک این هواپیما و یا کشور سازنده آن تاکید کرد: قانون در این باره واضح و روشن است و جعبه سیاه با نظارت و هدایت کمیسیون بررسی سوانح در ایران بازخوانی می‌شود.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی در پاسخ به این سوال که با وجود این قانون چرا جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده ATR شرکت آسمان برای بازخوانی به فرانسه ارسال شد، گفت: درباره بازخوانی جعبه سیاه ATR هم تمام سعی‌مان را کردیم که در داخل کشور بررسی و بازخوانی آن انجام شود اما ورژن دستگاه‌های در اختیار ایران با تجهیزات مورد نیاز برای بازخوانی آن جعبه سیاه متفاوت بود و نتوانستیم این عملیات را در ایران انجام دهیم.

رضایی‌فر افزود: از آنجایی که اوکراین رابطه خوبی با کانادا دارد، می‌توانیم از تجربه کشور کانادا برای بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ استفاده کنیم اما تاکید وزیر راه و شهرسازی این است که این عملیات در ایران انجام شود.

وی با بیان اینکه باید لابراتوار بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ مشخص شود، گفت: گزینه‌های مختلفی برای انجام بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی داریم.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی تاکید کرد: البته ما با شرکت هانیول ارتباط خوبی نداریم و نمی‌توانیم از این شرکت تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنیم، اما کشورهای فرانسه، آلمان، کانادا، اوکراین و روسیه این تجهیزات را به صورت محدود در اختیار دارند و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

رضایی‌فر درباره حضور عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشور در بررسی سانحه این هواپیما با توجه به پرونده قضایی ایشان درباره نحوه بررسی سانحه ATR آسمان اظهار داشت: آقای عابدزاده تعلیق نشدند. پرونده بازپرسی باید در دادگاه ابلاغ شود و فرصت دفاع به فرد داده شود. اساسا بنده اشتباه در بررسی سانحه ATR آسمان از سوی آقای عابدزاده را تایید نمی‌کنم و نکته مهم این است که کمیسیون بررسی سوانح مستقل است و به صورت حرفه‌ای سانحه را بررسی می‌کند.

وی تاکید کرد: اوکراینی‌ها اعتراضی به حضور آقای عابدزاده در جریان بررسی سانحه ندارند و در جلسه امروز هم برای بررسی علت سانحه معاون دادستان کل کشور و سفیر اوکراین همراه آقای عابدزاده بودند.
کد N2317022